• tek yaptıkları yağ ve hava filtresini değiştirip, 3 katı işçilik ücretidir. kanuni soygundur.
  • bugatti, 20.000 km bakım: 9230 tl. allahtan kredi kartına taksit yapıolardı.
  • bayi yetkili servisleri araç satışından değil servisten para kazandıkları için yüksek olan ücrettir.

şirket ve marka veremem ama birinci derece yakınım çok iyi bilinen bir otomobil markasının türkiye distribütörlüğünü de yapan bir grubun başında. hep söylediği budur.
    - bayilere neredeyse kar edemeyecek kadar indirim yapma zorunluluğu getiririz ama sonrasında serviste istediğini yapmalarına da müsaade ederiz.

bu nedenle maalesef kimse dur demeyecektir..
  • reanult servisinde 350 tl civarı para verdiğimi hatırlıyorum fakat. araçtaki gerekli değişim dışında frenler ve başka aksamlarına da bakım ve kontrol yapıldığına bizzat şahit oldum. bu konuda yaşadığım yerdeki renault bayine verdiğim paranın karşılığını aldığımı düşünüyorum.
  • dimağımı diyardan diyara sallayan ücrettir.
    2004 model focus için 2012 haziranında baskı balata fiyatı sordum,1800 küsür+kdv ,
    lpg kullanımından kaynaklı yanmış veya bozulmuş siboplar(sübap,sübab,zibop neyse artık) için
    2500+kdv dediler,
    tanıdık bildik ustamıza gittik,
    baskı balata 535tl, zibop işi 975tl tuttu herşey dahil.
    (küsüratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın) durumu yok, dosya tutar, her işi yazarım,
    cinsim ben, uyuzum anasını satıyim.
  • ticari ahlak kavramından nasibini almamış insanlar tarafından ortaya çıkartılan ücrettir. bilmesek, kıyısından köşesinden bu işlerin iç yüzünü görmemiş olsak inanacağız ama insaf be kardeşim.

ayrıca yakın zamanda bir başka versiyonunu da ekspertiz konusunda yaşatmıştır. alınacak ikinci el aracın ekspertizi için sıfır alındığından beri aracın bakımlarını yapan yetkili servis tarafından 350 tl+kdv fiyat istenilmiştir. bu fiyata da hiç bir yazılı rapor vs. dahil değilmiş üstelik. beyefendiler 45 dk. da bakıp bitirecekmiş, sonra alıcı ve satıcıyı çağırıp sözlü olarak söyleyeceklermiş durumu. olur da sizin içinize sinmez de almazsanız, bir sonraki alıcı adayı da getirmek ister belki değil mi, daha piyasada soyulmaya çalışılacak çok adam var!

(bkz: insanın kendini keriz gibi hissettiği anlar)
  • honda civic aracımı 30000 bakımı yaptırdım 560 tl ye. o kadar içime oturduki anlatamam. sonuçta kolay kazanılmıyor para. ayrıca aracımı benzinli kullanıyordum ve baya baya aile bütçesini sarsıyordu. hemen gittim kartal sanayiye arabaya tüp taktırdım. öyle araba performanstan falan da düşmüyor ve şimdi çok ucuza yolları aşındırıyorum. arabamın garantisi olmadığı için 40000 bakımını yaptırmak için yine kartal sanayinin yolunu tuttum. ne kadar hacı abi ücret? dedim. 100 tl ye hepsi hallolur dedi. vay aq. serviste ne öpüyorlarmış bizi. şimdi hem cebe hem kafaya hem de ruhuma iyi geldi bu ucuzluk. bence siktiredin garantiyi falan taktır tüpü yaptır 100 liraya bakımını bak keyfine. şimdi istanbul trafiği bile vız gelip tırs gidiyor heyt be!
  • kör tuttuğunu sikermiş misali alınan ücrettir. aracı sıfır aldım garantisi bozulmasın kıyamam diyenler için kaçınılmaz bir durum. ancak araç gelmiş 15 yaşına servise gidip düzülmenin alemi yok. kendi aracıma 450 500 lira gibi bir rakam vermemem şahsen.

hava filtresi : bende yok açık filtre var. arada söküp yıkıyorum. yan sanayisi 10 lira. servis 40 lira yazıyor enaz.
    polen filtresi 10 lira. ayda en az bi defa değiştiririm. servis 10.000 km de kontrol eder. değişecekse 70 lira yazar.
    yağ. servis açık yağ koyar. veya castrol 60 liralık bi yağ koyar en fazla. ben 10/60 tam sentetik koyuyorum ki bu yağı direk pist yarışlarında kullanan adam var.
    yağ filtresi 7.5 lira.
    işçilik : ben 20 veya 30 lira veriyorum. serviste en az 110 yazıyorlar.

kısacası sizden 150 liralık bir operasyon için 400 500 isterler.
  • aracınızın garantisinin bozulmaması için ödenmesi şart olmayan ücretlerdir. rekabet kurumunun 2005/4 sayılı tebliğine göre yetkili olmayan servislerde bakım yapılması halinde dahi aracın garantisi devam etmektedir. bir motorlu araç, sırf periyodik bakımı özel serviste yapıldı diye garanti kapsamının dışına çıkarılamaz.

edit: tebliğ değişti. 2017/3 sayılı tebliğ çıktı. inceler, aksi durum varsa düzeltirim.

edit 2: değişiklik yok, yetkili serviste bakımı yapılmayan motorlu aracın garantisi sona ermiyor.
  • insanı ayakta siken ücretlerdir. avekte audi a1 bakımı 845 tl. garanti kapsamından çıkmasın diye sike sike getiriyoruz da bu kadar da yaslanmaz arkadaş. yakıt filtresi hava filtresi yağ su için böyle para mı alınır lan.
hesabın var mı? giriş yap