*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • benim tahminim.. sanirim otomobil piyasasinini hareketlendirmek icin yapilacak olan action.. ovp’de aciklanir diye dusunuyorum..veya arac kredileri makul bir seviyeye cekilir..ya da bu yil sonuna kadar otv yok denebilir..ötv’de su anda doviz kadar alim gucunu etkileyen bir faktor.. bence birseyler olacak.. belki de artar.. ancak ulke dolarizasyon durumumda milleti bir sekilde bu durumdan cikartip para harcamaya tesvik etmek gerekiyor.. otv kalkarsa satislar ucabilir.. en azindan ciddi bir nakit piyasaya girmis olur..

yatirim tavsiyesi degildir ve kaynak olarak gotumu kullandigimdan kesinlikle bir ongorudur.. yani benim gotume guvenip is yapanin aklini seveyim..

edut; ooo gencler mesajlara bogmus beni, engelledim diyen mi, kufur mu eden vs.. arkadasim bu bir ihtimaldir yazinin basinda mevcuttur katilirsin katilmazsin..
  • kalkmasi değil de ötv'de indirime gidileceğini düşünüyorum ben de. otomotiv sektörü durmuş durumda, en ucuz araba olmuş 80 bin. faizler desen uçuk, haliyle bu sekilde 1 seneye kalmaz iflaslar alır yürür. devletin el atacağını düşünüyorum.

el atmak derken %200 vergiyi %170 e falan düşürür.
  • daha önce hangi verginin kalktığını gördünüz?
  • ötv matrahı 114.000 tl’yi aşmayan 1600-2000 cc arası bir otomobilden tam da aracın değeri kadar ötv alan bir yönetimden bu tarz bir açıklama beklemek sanırım polyannacılık oynamaktan öteye gitmez.

(diğer motor büyüklüğü ve ötv matrahına göre alınan ötv yüzdeleri için:tık)

edit: (bkz: 24 eylül 2018 otomotivde vergi müjdesi) ile matrahlar değiştirilmiştir.

yaklaşık 1,5 ay sonrasından edit2: motor hacmi 1600cc'ye kadar olan araçlarda ötvnin sadece %15'inden 2018 sonuna kadar feragat edilmiştir.böyle bir ortamda bu faizlerle kredi çekip veya elindeki nakit parayı(yahut altını) harcayıp araba alacak hususi araç kullanıcısı kalmış mıdır o da farklı bir soru işaretidir.ticari araçlardaki kdv indirimi (%18--->%1) bir nebze ümit verse de piyasalarda beklenen etkiyi yapması için geç kalınmış olabileceğini düşünüyorum.
  • döviz kurunu, dış ticaret açığını uçurup zengini daha zengin, fakiri daha fakir edecek olan hamledir. kendi ayağına sıkmaktır. mümkün görünmeyendir.

düzenleme: adam mesaj atıp ötv kalkmasıyla döviz kurunun ne alakası var diyor.

siz arabayı bayiden tl ile alıyorsunuz. bayi üreticiye ödemesini euro veya dolar ile yapıyor. yani ülkeden döviz çıkıyor hıyar. az olan şey kıymetlidir, döviz azalınca tl karşısında değerleniyor. anladın mı. eşek.
  • başlıktan araçlardan kelimesi çıkarılınca gerçekleşecek ihtimal.
  • cari açık vardı ne oldu ona? mücadele derken nasıl olacak? aklım ermiyor piyasayı hareketlendirmenin yolu sakat bacağa yüklenmek olmamalı. ekonomist değilim ama mantıksız geldi bana. gereksiz kalkmadır.
  • ne kattınız çocukların sütüne sorusunu akla getirmekte olan önermedir.