şükela:  tümü | bugün
  • tanım: yazılı ya da resmi olmayan bir kural.
    araçların yayalara her koşulda yol verme kuralı (veya nezaketi) sonucunda, trafikte zırt pırt zınk diye duran araçlar denk geliyor. ama (ben de dahil) öndeki araç takip mesafesi ile takip edilmediğinde, sürekli kazalara ramak kalıyor. bu kural araçlar için çok iyi olmadı gibi sanki...
  • halkın sığırlığından kaynaklanan risktir.

yayanın geçiş üstünlüğü kanundaki gibi yaya geçidinde olsa ve sevgili yayalarımız cadde karşısına geçişi sadece yaya geçidinde yapsa sıkıntı yaşanmaz. işlek bir caddede adım başı kafasına göre yola atlayan yayalar her zaman risk oluşturuyor.

şimdi aranızdan bağzı arkadaşlar "ulan dingil millete sığır diyorsun sen sadece yaya geçidinden mi geçiyorsun?" diyebilir. sonuna kadar da haklılar. o sığırların içindeyim ben de kabul ediyorum. ama caddede görülebilir noktada yaya geçidi varsa orayı kullanmaya dikkat ediyorum. yoksa camışlığıma laf getirtmeden yol salıyorum kendimi.

ülkemizdeki yaya geçitlerinin anlamsız noktalara konması da ayrı bir tartışma konusu.
  • yazılı kuraldır.

trafikte ana unsur yayadır.

trafik kuralları sadece araçlar için düzenlenmiş değildir. araçların yayalar ve kendi aralarındaki düzeni için yapılmıştır. araçlar ikincil unsurdur. bunu ehliyet kursunun ilk dersinde öğretirler. isteyen açıp trafik kurallarını kontrol edebilir.

özet : trafik deyince aklınıza ilk olarak araç gelebilir. trafikte ilah yayadır, diğerleri onun kulu ve elçisidir.
  • eksik başlık olmuş, araçların yaya geçitlerinde yayalara yol verme kuralı olması gerekiyor ancak, en olmadık yerlere çizgi çekip bir levha koyarak yaya geçidi oluşturulduğundan yayaların can, sürücülerin yol güvenliğini sekteye uğratan kural.
  • bu ülkenin trafiğinde bence de çok daha fazla tehlikeye yol açabilecek kural. bilhassa kurala uyanlar için... hele yaya olan, hiç güvenmesin.

bunun yerine yayaların butona basabileceği lambalı geçitler, bence çok daha işlevsel. o durumda bile yayanın kontrollü geçmesinde fayda var.
  • yasakçılıkla toplum davranışlarını yönlendirmeye çalışmanın başka bir örneğidir.

insan bilinçli bir canlıdır. pavlov'un köpeği değildir. sürücüyü ceza ile tehdit etmek yerine, yayaların korunması gerektiği, kendilerinin de aslında bir yaya olduğu, karşıdan karşıya geçenlerin anne babası, eşi dostu olduğu, onlara yardımcı olmanın insanca bir davranış olduğu, yardımcı olmamanın, gerginlik yaratıcı, kaba bir davranış olduğu öğretilmeli.

yayalara da, yolun herhangi bir yerinden değil, sadece yaya geçitlerinden, karşıya geçmeleri gerektiği öğretilmeli. aksi halde fıstık ezmesi olabilecekleri önemle vurgulanmalı.
  • trafikte yayalara yol verilmesin demiyoruz, ancak benim yaşadığım şehrin çarşı olarak kastettiğimiz bir tane caddesi var bi ucundan bi ucu taş çatlasa 2 km ve bu 2 km alanda nereden baksanız 11-12 tane yaya geçidi var ve ışıklarda cabası. tamam yeri geliyor bende yaya oluyorum ama tek başımayken yolun ortasına atlamıyorum, topluluk olmasını bekliyorum araçlar zaten 4-5 kişiden fazla bekleyen olduğunu gördüğü zaman duruyor ama insanlar istiyor ki araçlar zırt pırt bir kişide olsa dursun, bakın bu bencilliktir. akan 2 kmlik alanda bir aracın 10 kere dur kalk yapması daha çok masraftır, sonuçta herkes yeri geldiğinde yaya yeri geldiğinde araç sahibi olabiliyor, bencillik yapmayalım.
  • entryleri bile arabasından giren araç sürücülerinin, yayaları başka bir canlı olarak nitelediklerini gördüğümüz kural. bu ülkede yayalar yaya geçitlerinden bile araç yokken geçmek zorunda, sanki yaya geçidinde bekleyen yayaya yol veriliyor da yaya geçitleri kullanılsın denmiş. araçlar kırmızı da bile durmuyor ne yaya geçidi? türkiyede yazılmamış kural, yollar araçlarındır, yayalar ancak yol boşken, koşarak karşıya geçebilirler, trafik yoğunsa, saatlerce yol kenarında beklemelidirler.

(not: araç sahibiyim)
  • türkiye'de daha çok trafik kazasına ve yaya ölümüne sebep olacak olan kural.

öncelikle kural tü-kaka demiyorum. gayet de olması gereken bir kural. lakin biz yaya geçidini nerelere yapmalıyız henüz bilmediğimiz için biz de hiç bir işe yaramayacak bir kuraldır.

güzel bir örnek ankara'dan vereyim; yıldız'dan or-an'a giderken, trt binasının karşısındaki ışıklı kavşağı geçtikten sonra panora dönüşüne kadar olan bir yol var.

bu yol, ana yoldan gelen 3 şerit, tali yoldan gelen 1 şerit, emniyet şeridi ve duraklama cebi ile birlikte ile toplamda 6 şerit bir yol. (istanbullu arkadaşlar için bir not) ankara'da şerit genişliği, istanbul'a oranla daha büyüktür. tam emin değilim ama istanbul'da bir şerit 3.25 m iken ankara'da 3.50 metredir.

neyse kırmızıda kalkan araçlar, bir sonraki kavşakta da yeşil yandığı için hızını alarak geliyorlar. normal şartlarda hız sınırı 82 ama bir allahın kulu da 82 ile gitmiyordur. bu iki kavşak arasında, tam ortada 6 şeritlik bir yaya geçidi çizmişler.

şimdi, 6 şeritli bir yola neden yaya geçidi çizdiniz? şeridin tanesi 3.5 metre olsa 21 metre yol yürünmesi gerekecek. bir insan saatte 4 km hızla yürüyorsa, 21 metreyi yaklaşık 18 saniyede yürür. bugün dünyanın en iyi fren yapan araçları 100 km'den 0 km'ye 30 metre gibi kısacık bir mesafede inebiliyorlar. lakin büyük bir çoğunluğumuz porsche 911 gt2 rs kullanmıyoruz. yine de ortalama bir aracın 100km'den durma noktasına gelmesi aşağı yukarı 4.5-5 saniye. freni köklemediğinizi düşünürsek de 8 saniye olsun.

yol tam olarak 900 metre. yaya geçidi de 450. metrede diyelim. normal bir araç, 0'dan 100 km'ye 10 saniyede çıktığını farz edelim(fast & furious'da değiliz, efendi gibi hızlanıyoruz). bu durumda, trt önünden kalkıp, 100km hıza çıkmamız tam 140 metre tutuyor. fren mesafemiz 8 saniyede de 110 metre civarı oluyor. birlikte 250 metre oldu bile. geriye 200 metre kaldı. o 200 metreyi de 100 km hızla 7 saniye gibi bir sürede alıyoruz.

toparlarsak 900 metrelik bu 6 şeritli muazzam yolu, yaya geçidi olmadan saatte 100km hıza çıkıp, yol sonunda tekrar ışıkta durursak 40 saniyede alıyoruz. peki aradaki geçitten tek bir yaya geçse? o zaman aynı mesafeyi 50 saniyede gidebiliyoruz+18 saniye de yayanın geçmesini bekliyoruz. biri 40 saniye biri 68 saniye. 28 saniye beklesin ne olacak demeyin. her seferinde 50 araç beklese ve bu günde 20 kere yaşansa, günde 7 saat 45 dakika iş gücü kaybı demek. zaten yeterince verimsiz çalışıyoruz, dolayısıyla genel için ufak sayılabilecek bir iş kaybı bile bizim için çok kritik.

onun yerine yaya 450 metre ışıklara doğru yürüyüp, ışıklardan karşıya geçse, her şey hem daha kolay olacak, hem de daha hızlı olacak. yani sırf yapmış olmak için yaya geçidi çizilmemiş olsa herkes hem daha güvenli seyahat edecek, hem de daha hızlı.

bu yüzden henüz yaya geçitlerinin nerelere ve nasıl yapılması gerektiğini bilmeden yayalara öncelik verdim demek, yayalar ölsün bana ne demek ile aynı şey.
  • türkiye'de yayanın, araçlara kırmızı yanarken bile çok dikkatli olması gerekir. yaya geçidinden geçerken sürücünün yavaşlayıp yol vermesi gibi medeni durumlar bizim ülkeye göre değil. canınızdan olursunuz. sinyal verme, yayaya yol verme, dönüşlerde geçiş üstünlüğü vb. kurallar türk sürücülere işleyen kurallar değil.