şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genellikle duzen isteyen annelerce, (ozellikle) pasakli kiz cocuklarina yonelik kizma ibaresi olarak kullanilir:
  -kizim, bir gun de aradigini bulmak istemez misin? bak elimi atar atmaz makasin olmasi gereken yerde binlerce baska alakasiz sey otluyor. biktim senden

  bir aradigini bulamamak sarkisidir tersten soylenmis. bir de konuyla ilgili aziz nesin'in simdiki cocuklar harika adli kitabinda anlatilan bir hikaye vardir ki, eklemeye deger buluyorum:

  cok karisik olduklari icin aile fertlerine veryansin eden buyukbabanin, torenle tum ceketinin cebindekileri (hangi gozde kalem, hangi cebinde mendil vs oldugunu) ezbere bilmesi konusunda gosteri yapmasi, ve ceket ters cevrilip yikandigi icin gosterinin berbat olmasi konusunda bir parodi vardir. kitap elimde olunca sayfa numarasi da verebilirim.
  hasan pulur kissadan hissesi ise soyle:

  dolayisi ile kimsenin kimseye bu konuda vaaz vermesi caiz degildir, bir gun mutlaka siz de neyinizin nerde oldugunu bilemeyeceksinizdir. malum, kafa karisikligi "dusundugunuzu" gosterir. nasil ki fazla duzenli bir ev icinde, o esyalar kullanilmaktan cok duzeltiliyor olmalidir takintili sekilde, aradigini bulan kisilerin de aslinda arama konusundaki damak zevkleri guduk kalmis, appetitelari yeterince doyurulumamistir. vahsi dogaya (karisik ev-kafa) atildiklarinda ne yapacaklarini bilemezler.

  benim teorime gore: nasil ki oruc vucudumuzu acliga alistiran bir mekanizmadir, cok duzenli ve aradigini bulan kisilerin, daginikliga da kendilerini biraz alistirmalari gerekir kanimca. zaten o "duzenli olmaliyimm" duvarini astiktan bir sure sonra, cok da rahat ettiklerini hayretle goreceklerdir, aradigini bulmak eskisi kadar problem olarak gozukmeyecektir cunku.
 • (bkz: ulaşamamak)
 • ufak çapta bir krize neden olabilir;

  iyi güzel de şimdi bu bulduğumla ne yapacağım, ne yapmam gerekiyor gibisinden.

  ne istediğimize ne aradığımıza çok dikkat edelim bu sebep.
 • ne aradığımızı bilsek bile nerede arayacağımızı da iyi bilmeliyiz. yoksa arayan mevlasını da bulur belasını da hatta her zaman aradığını bulamaz insan, bazen de layığını bulur, oturur aşağı.
 • insanı çok fena afallatabilecek ve kendisini sorgulamayı sağlayacak durumdur. aradığınızı bulduğunuzda içinde bulunduğunuz durum, bulduğunuz şeye uymuyor ise esas o zaman kendinizi defalarca sorgulamaya başlıyorsunuz. "aradığımı buldum ama ben bulduğuma hazır mıyım?" cümlesi beyninizde sürekli yankılanıyor.
 • bulduğunuz şey size, aradığın ben değilim o daha ileride demiyorsa onu hemen terkedin. diyorsa doğru şeyi bulmuşsunuzdur bu durumda onu yine terkedin ve ilerlemeye devam edin.