• ryuhei kitamura ustanin 2003 yapimi topu topu 3 kisi ile, bir kapali mekanda cektigi fantastik film. konu siradan ama guzel sahneler var. katana severlere kesinlikle onerilir.
 • zunta' nin verdigi bilgilere gore bu film 7 gunde cekilmek zorunda olunan the duel project isimli yarismanin urunudur.

  konuyla alakali diger film icin (bkz: 2ldk)
 • the duel project'deki filmlerden ötekisi.

  filmde set olarak tapınak havası verilmiş, sağdan soldan kağıtların kumaşların sarktığı, bir tarafta da psikopata bağlamış bir buddha heykeli bulunan, karanlık ama güzel ışıklandırma numaralarının yakalandığı bir ortam kullanılmıştır. oyuncu kadrosunda dövüşmekle yükümlü iki adet pek çevik, eli yüzü düzgün abimizin yanı sıra, yemek yapmakla, içki servisiyle ve kavgalarda sırtını duvara verip köşeden karşılaşmayı izlemekle yükümlü bir japon bacımız bulunmaktadır.

  zorlu geçen bir savaştan sonra kendini ve ağır yaralı arkadaşını sözkonusu tapınağa taşıyan samuray'ı tapınağın rahibi görünümündeki adam ilk yardım uygular, adamın yaralarını falan sarar. sonracıma bu samuray arkadaşımız rahiple yemek yiyip muhabbet ederken konu efsanevi iblis aragami'den açılır. yüzlerce adamı acımadan, tereyağı kesermiş gibi doğrayan, bir de utanmadan milletin karaciğerini yiyen bu şerefsiz yaratıkla kapışmak elbette deliliktir. fakat zavallı samurayımız pek kısa zaman içerisinde bu deliliğin bir parçası olacak, anasından emdiği süt üst solunum yollarından gelecektir.

  evet, konusu bayağı, diyaloglar o kadar da etkileyici değil. kabul. fakat o kılıç dövüşleri ne güzeldir, ne kadar hızlıdır öyle, insanlar ancak bu kadar karizmatik bir şekilde kesebilir birbirini. unutmayalım ki tüm film 7 gün içerisinde, düşük bir bütçe ile çekilmiştir; geleceğin yönetmenlerine ilham kaynağı olması pek muhtemeldir.

  japon ekşın filmlerine ilgi duyanların pek memnun kalacağı bir filmdir bu. bu girdiyi de burada noktalarken ryuhei* ağabeye ayrı, aragami rolündeki ağabeye ayrı hürmetlerimi sunuyorum.
 • başrollerini takao osawa ve masaya kato'nun paylaştığı japon sineması severlere tarafımdan tavsiye edilinecek film.yüksek bütçeli filmlere taş çıkaracak konu,diyaloglar ve aksiyon sahneleri içeriyor.çok sürükleyici olmasa da,kılıç kullanma sanatı* sevenlerin seyretmesi gereken bir film.

  http://www.imdb.com/title/tt0362417/
 • 2003 yılı mahsulu japonya yapımı bir ryuhei kitamura filmi.

  kitamura ustadan başka bir bomba daha. izlediğim her filminde beni şaşırtmaya devam ediyor. karşımızda gene kitamura'ya yakışan kopuk bir film var.
  zaman ve mekan kavramı belirsiz, kapalı bir alanda (dağların arasına gizlenmiş küçük bir tapınağın içi) geçen, sadece üç oyuncu ile kotarılmış bir film. japonya, imparatorlar arası bir savaşta yaralanmış iki samuray bir tapınağa sığınrlar. genç bir kadın ve genç bir adamdan başkası yaşamamaktadır bu tapınakta. 2 gün sonra kendine gelen yaralı samuraylardan biri arkadaşının öldüğünü öğrenir. senelerdir tapınakta kaldığını öğrendiğimiz genç adam ile yemek ve envai çeşit içki eşliğinde sohbete başlarlar. olaylar gelişir.
  yer yer filozoflara öykünen yapıda gelişen sohbetleri işin içine bir de düello girince ister istemez bana bizim aşıkların atışmasını hatırlattı. (japon işi atışma) sıradışı performanslar sergileyen başrol oyuncuları da filmin başka bir artısı. şiddetle tavsiye edilen filmler vardır ya, işte öyle bir şey.
 • 2003 brüksel uluslararası fantasik filmler festivalinde yönetmeni ryuhei kitamuraya en iyi yönetmen dalında silver raven kazandırmış olan film.
 • anlatilmak istenen hikayenin havada kaldigi,izleyenin hayal gucu ve bilgi dagarcigi ile alakali olarak degisik bir tad alabilecegi,kilic sahnelerinin siradan oldugu film.
 • jp. "ofke/gazap tanrisi". sava$ tanrisi olarak cevirenler de mevcut.
  filmde aragami'lere ademoglunun tengu dedigi soylenmekte; 'ayni bokun soyu' olarak ozetler bunu kimi.
 • uzakdoğunun güzelliklerini barındıran ((bkz: katana) (bkz: tengu) (bkz: kılıç sanatı)) mistik japon filmi.

  --- spoiler ---

  tabiri caizse bileği bükülemeyen usta kılıç savaşçısının (miyamoto musashi) insan eti yedikten sonra tenguya dönüşmüş hali bir hatun kişi ile dağların arasında bir tapınakta kendisini yenecek bir savaşçıyı beklemektedir. çoooookkk uzun zamandır. sonra 2 savaşçı girer kapıdan ve tengu birinin içindeki ışığı görüp kendisine rakip olarak seçer. ona arkadaşının etini yedirerek ölümsüzlük bahşeder.
  tengu rakibini karşısına alır ve bilgeliğini konuşturur sık sık.
  -her insan gibi görünen insan değildir
  -dünyada çok fazla doğaüstü şey vardır
  -aynı malzemeden aynı yemek çıkmaz. aşçı yemeği yemek yapandır.

  olaylar gelişir. düello yapılır. sonunda rakip yıldızlardan gelen ilham ile içindeki ışığı ortaya çıkarır.

  son sahnede keşke teknolojiyi katmasalarmış.

  --- spoiler ---

  film uzakdoğu dövüş sanatlarıyla birleştirilen görüntü yönetmenliğiyle sanat filmi edasındadır. öyle ki kendinizi filmin içinde hissedersiniz, kahramanı sizinle konuşuyormuş gibi hayal edersiniz. sonra bir bakmışsınız filmi izlediğiniz arkadaşla mutfakta elinize geçirdiğiniz kepçe ve spatula ile kendinizi mal mal hareketler yapıyor olarak bulursunuz.
  müzik seçimleri ayrıca dikkat çeker. mistik bir havada olmasına rağmen trans çalar ama hiç kulağı tırmalamaz.
  söylediklerimden hiçbiri ilginizi çekmediyse toplam 3 oyuncudan birinin çok karizma, birininin de ölümüne güzel bir hatun olduğunu söyleyebilirim.
  edit: bir otisabla tavsiyesidir
 • filmin sonu kitamura ustanın başka bir harika filmi olan versus a göndermedir. versusun baş karakteri olan tak sakaguchi abimiz biraz kilo almış olarak endam eder filmin sonunda.
hesabın var mı? giriş yap