*

şükela:  tümü | bugün
 • ispanya kralı ii. ferdinand ve isabella'nın kızları olan catherine henry viii'nin de ilk eşi idi. sonrasında anne boleyn'e aşık olup onunla evlenmek isteyen henry papa'nın catherine'in kendi ölen kardeşinin dul karısı olması bahanesiyle kendilerini boşama isteğini reddetmesi üzerine vatikan ile bağlarını kopardı ve böylece ingiliz reformasyonu sonucunda anglikan mezhebi doğdu. catherine of aragon ayrıca henry'nin ölümünden sonra yerine geçip, sonraları bloody mary olarak anılacak olan mary i'in de annesidir.

  bu sıralamada beşinci sırayı alan catherine howard ise henry'nin ikinci karısı anne boleyn ile aynı sonu paylaşmış ve iffetsizlik suçlaması ile kafası kesilerek öldürülmüştür.
 • bir rick wakeman parçasının da adıdır aynı zamanda.
 • the other girl boleyn kitabında ve tudors dizisinde aktarıldığı kadarı ile herşeyi ile kraliçe olan hatun. insana huzur veren bakışları, davranışları olan sabrı ile kendisine gıpta ettiren kişilik.
 • the tudorsta gördükten sonra, bir insan gerek hareket gerek tavırlarıyla bu kadar mı asil olabilir dememe sebep olan kişi. güçlü bir aileden gelmesinden dolayı anne boleyni ortadan kaldırabilecek bir güce sahipti, lakin sessiz kalmıştır. kralın hayatından geçen kadınlar arasında tam bir kraliçe olan ve bunu hak eden tek kadındır.
 • ispanya infantası catalina, 3 yaşında 7.henry'nin oğlu ingilterenin gülü arthur ile nişanlandı .bir gün galler prensesi ve daha sonra da ingiltere kraliçesi olacağını bilerek büyüdü. evlendiklerinde 15, arthur bilinmeyen bir nedenden dolayı öldüğünde 16 yaşındaydı. evlilikleri sadece 140 ün sürdü. ama o ispanyaya geri dönmedi. evliliklerinin tamamlanmadığını öne sürerek arthurun kardeşi 8.henry ile nişanlanması için bir teklif bekledi. nişanlandılar ama 7 yıl sarayın bir köşesinde ya da ihtiyaçları karşılanmayan bir malikanede sefalet içinde yaşadı. bazı tarihçiler arthurun ve 8.henrynin babası 7.henrynin de ona aşık olduğu ,kendisini değil de küçük oğlunu tercih ettiği ve kendiyle oyun oynadığı gerekçesiyle onu 7 yıl sefalet içinde bıraktığına inanır. ama sonunda istediğini elde eder önce kayınvalidesi elizabeth daha sonra kral 7. henry öldü. kral ölürken oğluna onunla evlenmesini söyledi. kısa süre içinde sade bir törenle evlendiler. zaten henry de kendinden 6 yaş büyük olan bu kadına aşıktı.
  catalina artık ingiltere kraliçesi katherinedi. bu haylaz ve şımarık kralı eğitmek de ona kalde. bir çok kez kocası onu aldattı ama bu bir kral için normaldi.normal olmayansa genç ve gözü katherinenin tahtında olan anne boleyni elde edebilmek için vatikandan ayrılıp kendi kilisesi olan anglikan kilisesini kurmasıydı. çünkü ancak bu sayede kutsanmış olan evliliğini bozup anne ile evlenebilecekti. bunu yaparak katherineden olan kızı mary' i de gayri meşru ilan etmiş oldu. ancak ölmeden önce onu tekrar varisi ilan etti.katherine henryden ayrıldıktan sonra birkaç yıl içinde öldü.
  hırslıydı savaşçı bir annenin savaşçı kızıydı ve aslında kraldan daha soyluydu.
 • aragon'un içindendir.

  edit: başlık başa kalmış, ne ala .

  büdüt: ne olmuş lan buarada !
 • the tudorsda maria doyle kennedy tarafından canlandırılan kraliçe.
 • kendisine bütün çektirdiklerine rağmen, ölüm döşeğinde henri efendi'ye (bkz: viii henry) yazdığı mektubun son cümlesi gerçek aşk timsalidir:

  "lastly, i makest this vouge, that mine eyes desire thou aboufe all things."

  yani diyor ki;

  "son olarak, yeminle söylüyorum, benim şu gözler her şeyden daha fazla seni görmeyi arzuluyorlar."

  velhasıl, katoliktir, bağnazdır ama çok severim bu hanım ablayı. dürüsttür, insancıldır, yardım severdir. dindarlığı murdar etmişliği yoktur. ayrıca tudors'ta onu oynayan hanım ablanın (bkz: maria doyle kennedy) yüz ifadesi de pek bi masum gelir(di) bana, çok oldu izleyip bitireli.
hesabın var mı? giriş yap