*

şükela:  tümü | bugün
 • ispanya kralı ii. ferdinand ve isabella'nın kızları olan catherine henry viii'nin de ilk eşi idi. sonrasında anne boleyn'e aşık olup onunla evlenmek isteyen henry papa'nın catherine'in kendi ölen kardeşinin dul karısı olması bahanesiyle kendilerini boşama isteğini reddetmesi üzerine vatikan ile bağlarını kopardı ve böylece ingiliz reformasyonu sonucunda anglikan mezhebi doğdu. catherine of aragon ayrıca henry'nin ölümünden sonra yerine geçip, sonraları bloody mary olarak anılacak olan mary i'in de annesidir.

  bu sıralamada beşinci sırayı alan catherine howard ise henry'nin ikinci karısı anne boleyn ile aynı sonu paylaşmış ve iffetsizlik suçlaması ile kafası kesilerek öldürülmüştür.
 • bir rick wakeman parçasının da adıdır aynı zamanda.
 • the other girl boleyn kitabında ve tudors dizisinde aktarıldığı kadarı ile herşeyi ile kraliçe olan hatun. insana huzur veren bakışları, davranışları olan sabrı ile kendisine gıpta ettiren kişilik.
 • ispanya infantası catalina, 3 yaşında 7.henry'nin oğlu ingilterenin gülü arthur ile nişanlandı .bir gün galler prensesi ve daha sonra da ingiltere kraliçesi olacağını bilerek büyüdü. evlendiklerinde 15, arthur bilinmeyen bir nedenden dolayı öldüğünde 16 yaşındaydı. evlilikleri sadece 140 ün sürdü. ama o ispanyaya geri dönmedi. evliliklerinin tamamlanmadığını öne sürerek arthurun kardeşi 8.henry ile nişanlanması için bir teklif bekledi. nişanlandılar ama 7 yıl sarayın bir köşesinde ya da ihtiyaçları karşılanmayan bir malikanede sefalet içinde yaşadı. bazı tarihçiler arthurun ve 8.henrynin babası 7.henrynin de ona aşık olduğu ,kendisini değil de küçük oğlunu tercih ettiği ve kendiyle oyun oynadığı gerekçesiyle onu 7 yıl sefalet içinde bıraktığına inanır. ama sonunda istediğini elde eder önce kayınvalidesi elizabeth daha sonra kral 7. henry öldü. kral ölürken oğluna onunla evlenmesini söyledi. kısa süre içinde sade bir törenle evlendiler. zaten henry de kendinden 6 yaş büyük olan bu kadına aşıktı.
  catalina artık ingiltere kraliçesi katherinedi. bu haylaz ve şımarık kralı eğitmek de ona kalde. bir çok kez kocası onu aldattı ama bu bir kral için normaldi.normal olmayansa genç ve gözü katherinenin tahtında olan anne boleyni elde edebilmek için vatikandan ayrılıp kendi kilisesi olan anglikan kilisesini kurmasıydı. çünkü ancak bu sayede kutsanmış olan evliliğini bozup anne ile evlenebilecekti. bunu yaparak katherineden olan kızı mary' i de gayri meşru ilan etmiş oldu. ancak ölmeden önce onu tekrar varisi ilan etti.katherine henryden ayrıldıktan sonra birkaç yıl içinde öldü.
  hırslıydı savaşçı bir annenin savaşçı kızıydı ve aslında kraldan daha soyluydu.
 • the tudorsda maria doyle kennedy tarafından canlandırılan kraliçe.
 • kendisine bütün çektirdiklerine rağmen, ölüm döşeğinde henri efendi'ye (bkz: viii henry) yazdığı mektubun son cümlesi gerçek aşk timsalidir:

  "lastly, i makest this vouge, that mine eyes desire thou aboufe all things."

  yani diyor ki;

  "son olarak, yeminle söylüyorum, benim şu gözler her şeyden daha fazla seni görmeyi arzuluyorlar."

  velhasıl, katoliktir, bağnazdır ama çok severim bu hanım ablayı. dürüsttür, insancıldır, yardım severdir. dindarlığı murdar etmişliği yoktur. ayrıca tudors'ta onu oynayan hanım ablanın (bkz: maria doyle kennedy) yüz ifadesi de pek bi masum gelir(di) bana, çok oldu izleyip bitireli.
 • 8.henry ile evlenebilmek ve bu sayede ingiltere kraliçesi olmak uğruna daha önce evlendiği hanry'nin kardeşi arthur'un iktidarsız olduğu ve bu sayede evliliklerinin geçersiz kabul edilmesi gerektiğini, kendisinin hala bakire olduğunu iddia etmesinin bir yalandan ibaret olduğu düşünülse de (hatta tüm tarih kitaplarında bile bunun yalan olduğu yazıyomuş) bence doğruluk payı olabilecek bir durumdur, zaten evlilikleri 140 gün sürmüş ve 140 günün sonunda kocası arthur ölmüştür. ki bence prens arthur evlendiklerinde de hasta bi adamdı, gerçekten de hiç birlikte olmamaları ihtimaller dahilinde.

  eğer ki gerçekten yalancı bi hatunsa, catherine'nin melek anne boleynin şeytan olarak anılması büyük haksızlık.
 • beşinci charles'ın teyzesi, sekizinci henry'nin boşandığı* karısıdır. teolojik siyaset arenasında önemli bir figür olmuştur.
  bir tarafta materyal ve ideolojik gücü azalan roma* ve imparatorluk* diğer tarafta yeni filizlenen ulusal devletler.

  tuhaf bir dönem.

  edit: aragornlu değil aragonlu.