şükela:  tümü | bugün
 • kazakistan ve ozbekistan'da bir ic deniz buyuklugunde gol.
 • vadilerin arasında kalmış, çevresinde çok az insanın yaşadığı değişik ve ilginç bir yerdir.ayrıca teoman efendi gemiler isimli çalışmasının klip olayını burada gerçekleştirmiştir.
 • rusların uzun süre, etraftaki tarlaları sulamak için sularını drenaj kanallarıyla emip durduğu, 80lerin ortasında ise gölün önlenemez bir şekilde çekilmeye başlamasıyla da tutuşup pompalamayı kestiği ama buna rağmen, göl dengesi bozulduğu için hızlı bir kuraklaşma ve su çekilmesinin yaşandığı, 1960lardaki yüzölçümünün 4te birinin altına inen su kütlesiyle bir ekolojik felaket haline dönüşmüş, şu anda çekilmesiyle oluşan etrafındaki kurak topraklarda bol miktarda çürümeye terkedilmiş irili ufaklı(balıkçı teknesinden şileplere kadar) bir sürü gemi bulabileceğiniz, bu görünümüyle nükleer savaş sonrası ölü bir dünya izlenimi veren, bir zamanların taşımacılık ve balıkçılık cenneti orta asya gölü. birleşmiş milletler yakın zamanda bir kurtarma ve rehabilitasyon çalışması yaptıysa da fayda etmemiştir. çok yakın zamanda tümden kuruması bekleniyor.

  ayrıca lütfen (bkz: amik gölü)
 • aral gölü

  yok boyle bi$ii???

  lakin $oyle bi$iiler var belki alakalidir:

  i. aral gölünün kuruması
  ii. çevre felaketi
 • (bkz: vozrozhdeniye)
 • çölün mavi gözü.
 • uçakla üzerinden geçerken bakıldığında aslında dünya haritalarında bahsedildiği gibi olmadığı görülen göl, ya da şimdiki haliyle su birikintilerinden oluşan arazi

  rusların çılgınca bir çevre cinayeti işleyerek tek tip tarım stratejisiyle fergana vadisini pamuk tarlasına çevirerek aral'ı besleyen amuderya ve siriderya nehirleri etrafındaki ekosistemi bozması sonucu aral da gün geçtikçe kurumuştur, ayrıca 1990 öncesinde, göldeki bir adada kurulmuş olan kimyasal ve biyolojik silah laboratuvarının da aral'ın yokolmasına etkisi büyüktür

  bu çevre cinayeti aral'dan ibaret değildir tabi, buhara'sıyla semerkant'ıyla, hiva'sıyla dünyanın gelmiş geçmiş en parlak medeniyetlerinden birine ev sahipliği yapmış yeşil fergana vadisinin de 50 yıl içinde çöle dönüşmesi beklenmektedir

  bu çevre cinayetinin failleri için:
  (bkz: lenin)
  (bkz: stalin)
  (bkz: kruscov)
  (bkz: brejnev)
  (bkz: gorbacov)
  (bkz: islam kerimov)
 • ismimi aldigim gol.
 • google earth incelemem sonrasında gölcükler haline dönüştüğünü gördüğüm orta asyanın kanayan yarası.
 • aral gölü, çok sıcak ve kurak bir bölgede bulunan ve iki nehir tarafından beslenilen bir göldür. oldukça düz bir arazi üzerinde yer aldığı için pek derin bir göl sayılmaz. ortalama 20 metre derinliğe sahiptir.

  bulunduğu bölgedeki kurak iklim ve yazları meydana gelen aşırı buharlaşma nedeniyle göl giderek küçülüyor. çünkü amu derya ve siri derya nehirlerinden gelen su, sığ ve geniş bir alana yayılmış olan bu gölde, buharlaşma ile kaybolan sudan daha az.

  aynı zamanda amu derya ve siri derya nehirleri ile birlikte göle akan alüvyon zaten çok derin olmayan gölün dolmasına ve gölün yavaşça yok olmasına neden oluyor.

  aral gölü'nün bu kurak arazi içerisinde nasıl olup da 50 yıl önceki büyüklüğüne ulaştığını kestirmek zor olsa da, zaten çok eski bir geçmişe sahip olmayan bu gölün niçin kuruduğunu anlamak bir o kadar kolay.

  evet, gölün kurumasında insan faktörü de "bir derece" etkili olmuştur. fakat doğal yollarla oluşan bu küçülmenin yanında pek de önemsenecek bir etki değildir bu.