şükela:  tümü | bugün
  • dünkü opec toplantısı sonucunda petrol arzının kısılması kararı çıktı malum. kararın ardından dünden bugüne petrol varil fiyatı tam %15 arttı. bunun pompaya yansıması uzun sürmez diye düşünüyorum. bir taraftan varil fiyatı dolar bazında artarken bir yandan da dolar/tl artıyor.

henüz tarih belli olmadığından ve zammın kademeli yapılacağını düşündüğümden başlığı bu şekilde açtım. benim benzin için aralık sonu tahminim 5.50. artıran varsa buyursun.
  • milliyet gazetesinde bununla ilgili bir haber var.

satır aralarında öyle bir cümle geçiyor ki, algı operasyonunda çığır açmışlar resmen.

(sektör temsilcileri, 2 haziran 2014 tarihinde brent petrolün varil fiyatının 110 dolar olduğuna işaret ederek, "bugün fiyat 53 dolar düzeyinde. yaklaşık yüzde 52"lik bir düşüş var. buna karşılık 2 haziran 2014"te dolar kuru 2 tl 10 kuruş. bugün kur 3 tl 54 kuruş. artış yüzde 68.5 düzeyinde. dolayısıyla akaryakıtta artış gündeme geliyor" dedi.)

brent petrolün varil fiyatı yüzde 52 düşmüş ama dolar kuru yüzde 68,5 arttığı için akaryakıtta zam beklentisi normalmiş.

2 haziran 2014, brent petrol 110 usd, o günün kuruyla 231,00 tl.

aralık 2016, brent petrol 55 usd civarında, kur da 3.60'dan döndü, 3.52 civarında.

3,60'dan hesaplasak bile 198,00 tl yapar ama milliyet'e göre zam beklentisi normal.