şükela:  tümü | bugün
  • editus: hastalık hakkında ilk net grafik. buyrun bir inceleyin

https://twitter.com/…tatus/1244573547382571008?s=19

üst edit : mesaj atıp durumu sorup yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. çok fazla kişi ile durumu istişare ettik. aralık ve ocak ayında avrupa ve türkiye'de yoğun miktarda seyir eden bir influenza salgını vardı. bir çoğumuz daha önceden influenza geçirmediğimiz için bu grip farklı anlaşılmıştır. arkadaşlar influenza ve covid arasındaki en önemli faktör yayılım hızı olduğu göz önüne alınır ise, yalnızca influenza geçirdik. influenza geçirdik diye kimse rahat hareket etmesin. covid-19 için lütfen önlemlerimizi ciddi bir şekilde alalım. hepinize sağlıklı günler.

var böyle bir şey. tek günde tüm evi sardı meret. bronşit, öksürük, nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, ateş, halsizlik ve mide bulantısı ile seyir ediyor.
    not : esenyurt
  • geçen gün soğuk algınlığı neticesinde hastahaneye gitmem ile farkettiğim durum, acil doktorlarını nöbete çağırmışlar, acilin içi dışı her yer öksüren insanlarla kaynıyordu.
    edit: imla.
  • kuvvetle muhtemel yakın bir gelecekte covid-19 salgınının türkiye’deki başlangıç tarihi olarak kabul edilecek salgındır.

buralar değerlenecek.

tahminlerimi de pek yakında kaynaklarla ekleyeceğim.
  • üst edit : mesaj atıp durumu sorup yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. çok fazla kişi ile durumu istişare ettik. aralık ve ocak ayında avrupa ve türkiye'de yoğun miktarda seyir eden bir influenza salgını vardı. bir çoğumuz daha önceden influenza geçirmediğimiz için bu grip farklı anlaşılmıştır. arkadaşlar influenza ve covid arasındaki en önemli faktör yayılım hızı olduğu göz önüne alınır ise, yalnızca influenza geçirdik. influenza geçirdik diye kimse rahat hareket etmesin. covid-19 için lütfen önlemlerimizi ciddi bir şekilde alalım. hepinize sağlıklı günler.

hepinizden özür dileyerek ben bu başlığı tekrar hortlatmak istiyorum. bu tarihte ailecek yaşadığımız şeyin h1n1 olma durumu da mevcut covid-19 olma durumu da mevcut. lakin mart başına ait akciğer grafisi, kan tahlili ve idrar tahlili testleri mevcut. eğer bu durumu kanıtlayacak var ise kendilerine enabızdan sonuçları verebilirim.
  • bu süreçte birçok iş arkadaşım akciğerlerini eline aldı. 1 hafta vizite kullandı ve öksürüğü kolay kolay geçmedi. 1 ay yoğun bakımda yatan iş arkadaşım bile oldu. öldü, ümidi kesin diye haberi geldi. sonra toparladı. covid-19 olmasından şüpheleniyorum. işin garibi, burnumun dibinde cereyan etmesine rağmen bana niye bulaşmadı lan bu hastalık?

esaslı bir salgındı.

edit: çok büyük ihtimalle domuz gribi bu arkadaşlar. 10 sene önce domuz gribi geçirmiştim. o yüzden bağışık olabilirim.
    çalışma 1: h1n1 atlatan hastalarda diğer grip türlerine karşı sıra dışı bir bağışıklık gelişebiliyor

ilave not: covid-19'dan önce de kolonya ile banyo yapan biriydim.
  • o furyada ben de grip oldum, ocak ayının ortalarında.32 yaşındayım, 32 senedir ilk defa böyle bir şey yaşadım. resmen nefes alamıyordum, sesim çıkmıyordu, vücudumdaki bütün kemikler tek tek kırılıyordu sanki, ateşim vardı, korkunç bir şeydi.

3. günümde, hastanelerden nefret eden biri olarak, kendi isteğimle, gece vakti, hastaneye gittim. dayanamadım çünkü. yaklaşık 2 hafta kadar sürdü, antibiyotiklere rağmen.

şimdi düşününce koronavirüs sebebiyle böyle bir şey yaşadığımdan şüpheleniyorum. mümkün mü acaba? bilen birileri aydınlatsın lütfen.

ekleme: arkadaşlar, birçok mesaj aldım. grip ya da başka herhangi bir virüs için antibiyotik verilmezmiş. özel bir hastanenin acil servisine gitmiştim, teşhis neydi bilmiyorum ama antibiyotik verdi acil servis hekimi. oy birliği ile koronavirüs, domuz gribi vs olmadığımı anlamış bulunuyorum. teşekkür ederim.

2. ekleme: arkadaşlar, antibiyotik verilebilir diyenler de var. kafam allak bullak oldu. oy birliği söz konusu değil, yani sözlük is sözlük.
  • ben de bu salgından muzdariptim. 2 aya yakın sürdü, 2 kutuya yakın augmentin kullandım, bitirmeye yakın midemi çok rahatsız ettiği ve yemek yiyemediğim için bıraktım. 6 kilo verdim hastalık süresinde. yalnız belirtiler tutarsızdı bende. boğaz ağrısı ve ateş yoktu. ölümüne öksürük, konuşurken kelimeyi tamamlayamıyordum hiç, derin nefes alamıyordum -nefes darlığı şeklinde değildi- öksürük bitmeyecek gibi başlıyordu. her gece yatak yorgan su içinde kalıyordu terden. kas ağrısı da hissetmedim ama yorgunluk, halsizlik vardı.

öğretmenim bu arada, sürekli çocuklarla iç içe ki çok çocuk da okula gelmedi gripten o dönem. hatta bi öğrencim 3 4 hafta gelmedi okula, hastanede yattı, geldiğinde iskelet gibiydi çocuk tanıyamadık. zatürree demişler hastaneden.

geyiğini yapıyorduk kesin korona diye, o dönem şubat tatiline de geldi hasta hasta her yere de gittim otelde de kaldım.

son olarak bir öğretmen grubunda aynı dönemde hasta olduğunu yazan onlarca öğretmen gördüm ki belirtiler covid e daha çok benziyordu benimkinden (kas ağrısı, nefes darlığı vs).

demem o ki 40 yaşındayım, ömrümde olmadığım şekilde bir grip oldum bu dönemde.

edit : tamam covid değildim vurmayın artık. bi umut belki atlatmışımdır diyordum.
  • acaba o zaman geçirdiğimiz covid-19 muydu diye düşündüren salgındır.aynı dönemde,kasım sonunda ciddi grip yaşayanlardan biriyim.en son tipide yirmi dakika yol yürüyüp üşüttüğümde bu kadar hastalanmıştım.bir ay gece uykusu uyuyamadan öksürdüm.ateşlenmekten ağzım burnum yara oldu.ciğerlerimin kapasitesinin düştüğünü hissettiğimden mecburen aile hekimine gittim.(bkz: devlet hastanelerinde randevu bulunmaması)bronşit olabilir dedi,ciğerlerimde az da olsa daralma başladığını söyledi.ben düzelmeden evdeki iki küçük çocuğum da aynı süreci yaşadı.haftalarca buhar,ilaç neyle düzeleceğimizi şaşırdık.beraber çalıştığım 80 kişinin belki 60'ı aynı durumdaydı.her sınıfta en az beş öğrencim ciğerini eline almış gibi öksürüyordu,bazıları kusuyordu.en şaşırdığım da günde bir saat ciddi spor yapan,çok dikkatli beslenen,vitamin kullanan bir arkadaşım bile üç gün 40 derece ateşle yattı.o zaman daha salgının adı yoktu ortada.belki de biz o zaman atlattık hatta belki daha kötüsü bilmeden bulaştırdık.inşallah öyle değildir.
  • o dönem yapılan domuz gribi influenza testi pozitif çıkmıştı. sanırım o salgın domuz gribi salgınıydı.
  • 3 haftalık grip sürecimle katıldığım salgın.
    çok fazla öksürük vardı ve neredeyse hiç ateşim yoktu.
    normalde grip olduğumda max 1 hafta sürerdi.
    muhtemelen bu zamanlarda mevcut coronavirüsünün mutasyona uğramamış halini geçirdik.