şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin ilk sovyet büyükelçisi. kurtuluş savaşı döneminde sovyetlerin yaptığı yardımı, türkiye konusundaki düşüncelerini öğrenmek bakımından "bir sovyet diplomatinin türkiye anilari" adlı kitabını okumak çok faydalı olacaktır.
    "amerikanın ilk türkiye büyükelçisi john grew'in hatıraları" ile peşpeşe okunabilir.
  • "rus büyük elçisi'nin hatıralarında atatürk ve türkiye" adlı bir kitabı da vardır. kaynaklarda tam adı semen i aralov olarak geçmekte olan eski rusya büyük elçisidir. bazı kaynaklara göre, taksim cumhuriyet anıtında atatürk'ün yanında yer alan kişilerden biridir.

    ek: semen aralov aynı zamanda, atatürk’ün bizzat kendi imzalı portresini hediye ettiği, rusya’nın ilk ankara büyükelçisidir.

    kaynak: http://www.turkey.mid.ru/text_t113.html
  • anılarında pontus'ta kıyım yapıldığından, yolda cesetler gördüğünden de bahseder (her ne kadar bütün bu yapılanların vatan savunması için olduğunu söylese de, bunun kabul edilemez olduğunu da ekler.) özellikle de kazım karabekir'i devrim düşmanı niteliğinde göstermeye çalışması, karabekir'e karşı olan hoşnutsuzluğunu defalarca dile getirmesiyle de dikkat çekmiyor değil. aralov'un kendi anlatımıyla mustafa kemal atatürk'ün, anadolu'da işçi sınıfının değil köylü sınıfının olması ve bu yüzden de sosyalizmin burada mümkün olamayışından bahsetmesi ilginçtir.
  • taksim cumhuriyet anıtında en solda ismet inönü'nün üzerinde yer alan kasketli kişidir. ayrıca türkiye anıları bir sovyet diplomatının türkiye anıları adıyla türkçe olarak da yayınlanmıştır.