*

şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin ilk sovyet büyükelçisi. kurtuluş savaşı döneminde sovyetlerin yaptığı yardımı, türkiye konusundaki düşüncelerini öğrenmek bakımından "bir sovyet diplomatinin türkiye anilari" adlı kitabını okumak çok faydalı olacaktır.
  "amerikanın ilk türkiye büyükelçisi john grew'in hatıraları" ile peşpeşe okunabilir.
 • "rus büyük elçisi'nin hatıralarında atatürk ve türkiye" adlı bir kitabı da vardır. kaynaklarda tam adı semen i aralov olarak geçmekte olan eski rusya büyük elçisidir. bazı kaynaklara göre, taksim cumhuriyet anıtında atatürk'ün yanında yer alan kişilerden biridir.

  ek: semen aralov aynı zamanda, atatürk’ün bizzat kendi imzalı portresini hediye ettiği, rusya’nın ilk ankara büyükelçisidir.

  kaynak: http://www.turkey.mid.ru/text_t113.html
 • anılarında pontus'ta kıyım yapıldığından, yolda cesetler gördüğünden de bahseder (her ne kadar bütün bu yapılanların vatan savunması için olduğunu söylese de, bunun kabul edilemez olduğunu da ekler.) özellikle de kazım karabekir'i devrim düşmanı niteliğinde göstermeye çalışması, karabekir'e karşı olan hoşnutsuzluğunu defalarca dile getirmesiyle de dikkat çekmiyor değil. aralov'un kendi anlatımıyla mustafa kemal atatürk'ün, anadolu'da işçi sınıfının değil köylü sınıfının olması ve bu yüzden de sosyalizmin burada mümkün olamayışından bahsetmesi ilginçtir.
 • dış ilişkiler komiseri çiçerin'in görevlendirmesi ile memleketimize gelmiş sovyet diplomatıdır. savaşın tam ortasına gelmiştir. lenin ile görüşmesi kayıt altına alınıp lise öğrencilerine okutulmalıdır. kurtuluş savaşına verdikleri destek unutulmamalıdır. özellikle lenin, "eski çar elçileri gibi halkla arana kalın duvarlar koyma, bizde savaştan çıktık durumlar iyi değil, fakat ulusal onurları için elimizden gelen ne varsa vermeye hazır olduğumuzu bildir. anadolu köylülerine sıcak davran, mustafa kemal sosyalist bir lider değil bu belli. fakat yürekli bir yurtsever ve ilerici bir lider. zeki bir devlet adamı. emperyalizme karşı verdikleri mücadele de yalnız kalmamalılar. sovyetlerin pozisyonunun biliyor ve bizle iyi ilişkiler geliştirmek istiyor. elimizden ne yardım geliyorsa yapalım. özellikle silah gönderelim, ihtiyaçları çok olacak. yolun açık olsun."
 • taksim cumhuriyet anıtında en solda ismet inönü'nün üzerinde yer alan kasketli kişidir. ayrıca türkiye anıları bir sovyet diplomatının türkiye anıları adıyla türkçe olarak da yayınlanmıştır.
 • kurtuluş'ta ihsan baysal tarafından canlandırılmıştır.

hesabın var mı? giriş yap