şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ermeni olmasına ragmen, turkulerini kürtce soyleyen ve kürtler tarafından kendisine
  ape aram- aram amca denilen, halk muzigi sanatcısı.

  doldur kardas icelim, mendilim beyaz gibi turkulerin bestecisidir...
 • ermeni asıllı olmasına rağmen genel olarak kürtçe söyleyen sanatçı. bunun nedeni kendisi de sıkça dile getirdiği gibi babasının vasiyeti üzerinedir. dediğine göre babası ermeni tehciri esnasında bir kürt aile tarafından korunup kollandığı için babasını onlara minnettar kılmış ve ölümünden önce ona bu minnete elinden geldiğince sadık kalmasını istemiştir. o da sesi ve şarkıları ile kürtlerin kültürüne bir çok kürtten fazla katkıda bulunmuştur.
  1934 yılında qamişlo da doğmuştur. burda eğitimin bitirmiş ve müzik eğitimini bir bilûrvan olan babasından almıştır. her ne kadar cümbüş ile özdeşleşmiş olsa da, müziğe 18 yaşında ud çalarak başlamış ve qamişlo ve çevresinde kürtçe, arapça ve ermenice söylerek mesleiğini icra etmeye başlamış sonrasında cümbüşe geçmiştir. 1966 da ermenistan a geçerek radyo da çalışmaya başlamış. fakat kendisi ermenistan yıllarını daha çok bir gurbet olarak niteliyor. şarkılarında çok duru bir kürtçe kullandığnı söylemek mümkün en bilinen parçaları feqiyê teyranın şiirini seslendirdiği ay dîlberê, bilbilo, te ez kal kirim, şev çû..
 • şemdin sakık'ın apo adlı kitabında geçen sanatçı. sakık'ın iddiasına göre abdullah öcalan kendisini anlatan eserler bestelemesi karşılığında aram tigran'a nakit para ödemiş.ayrıca halep ve atina'da da birer villa almış.
 • istanbul'daki konserinden sonra urfa newrozunda da dinleme şansına eriştiğim kadife sesli yaşayan çınar. benim için şivan perwer'in en sıkı rakibidir, şıvan şarkılarını söylerken ter içinde kalır yerinde duramazken ape aram ise yumuşak sesi ve hareketleri ile gönüllerin ta içine gizliden girer ve orada yer eder.
  ape aram sevgisi aslında dayatılmış bir sevgidir benim için, çünkü çocukluğumun ilk yılarından beri arabada, evde, halamlar da, dayımlar da her tarafta aram dinlenirdi, onun içindir ki aram'ın tüm şarkıları benim çocukluğumdan izler taşır.
  ölen oğlu * için yazdığı sew çu parçasını her dinlediğimde gözlerim yaşardığını bilirim.
 • an itibariyle öldüğü söylenmektedir. kendisi kürt müziğine büyük emekleri geçmiş, kendi tarzını yaratmış bi sanatçıydı.
 • 75 yaşındaki kürt müziğinin duayeni ermeni sanatçı aram tigran atina’daki evinde aniden rahatsızlanmış ve maalesef beyin ölümü gerçekleşmiş.doktorlar, kalbinin de uzun süre dayanamayacağını ve umutsuz olduklarını söylemiş.

  kürt müziğine katkısı çok büyüktür. ayrıca aram’ın ürettiği kürtçe ezgiler, kürt dili ve kültürünün gelişmesinde ve tanıtılmasında da çok önemlidir.bu anlamda ölümsüzdür.

  üzerine yıldızlar yağsın aram...
 • halen yaşıyor mu bilmiyorum. lakin durumunun pek iyi olmadığı söyleniyor. bugün, ya da yarın her fani gibi naçiz bedeni toprak olduğunda dahi, üstüne ölü toprağı serpilmeye çalışılmış kürtçenin sesine ses olduğu gerçeği baki kalacaktır.
  "tu di aramgaha xwe de her tim bi aştî û aram bî, kekê aram."
 • büyük usta'nın vefat haberi geldi. huzur içinde uyusun.
  cümbüşünün ezgileri ve o tatlı sesi çocukluğumun en güzel anılarının eşlikçisidir. yüreğimizdesin.
 • sürekli olarak yaptığım şeyi iki gündür ağlayarak yapıyorum ve günün yirmi dört saati şarkılarını dinliyorum.
  tek teselliyi de konserine gitmiş olmakta buluyorum
 • qamislo, 15.01.1934
  atina, 8.08.2009

  doğduğumda öğrendiğim ilk isimlerden biri olan aram tigranı rahmetle anıyorum. beni en çok üzen olaylaran biri de şarkılarına yapılan ayıplar ve yasaklar için bir özür bile dilenmemesi oldu. bize çok şey öğretti, çok şey dinletti ve en önemlisi sıwan perver ile birlikte kürt müziğine çığır açtı. gitti bir çınar daha. mekanın cennet olsun apo...