şükela:  tümü | bugün
 • arama motoru optimizasyonu, kısaca seo. sonuçlarını görünce webmasterların kalbini pır pır attıran.
 • adına yüzlerce makale yazılan konu. arama motoru denildiğine bakmayın, şu anki hedefler tamamen sadece google üzerine kurulmuştur; en azından türk webmasterları için.
 • rentacoder'da geze geze anladık ki elalem bunun için aynı anahtar kelimeleri kullanarak yüzlerce makale yazdırmak peşindeymiş. maksat arama sonucunda trafiği kendine çekmek. yani reklam merakının birkaç yıla kadar net içeriğini tamamıyla orrrospuya çevireceğine kesin gözüyle bakabiliriz. sadece yazık.
 • web siteleri insanların anlayabileceği ve onlara hitap eden görsellikte ve yapıda hazırlanır. fakat çoğunlukla kurulan yapı genel olarak hepimizin ve en başta arama motorlarının tercih ettiği, hızlılık, kolay kullanılabilirlik ve düzgün yapısal temellere oturmak yerine fazla görsel ve kompleks olmaktadır. arama motoru optimizasyonu çalışmalarının bir aşamasında yapılan bunun düzeltilmesidir.

  çok kısa özetlemek gerekirse arama motoru optimizasyonu web sayfalarının içeriğinin, ana temasının, alt başlıklarının ve diğer tüm detaylarının arama motoru tarafından doğru şekilde algılanabilmesi için yapılan işlemler bütünüdür. bir nevi sanal ortam dekoratörlüğüdür.

  teknik değişiklikler, metinsel ve yapısal içeriksel değişiklikler, iç ve dış linkleme, link baiting ve çeşitli yöntemler bütününde yapılır. bunun sonucunda belirli anahtar kelimelerde bulunulan yerden daha yüksek yerlere gelinmesi amaçlanır.

  hacker konseptinde olduğu gibi burada da black hat seo ve white hat seo gibi ayrı kamplar bulunur. black hat daha çok spam şeklinde anahtar kelimelerde arama motorlarının istemediği, bizim spam olarak değerlendirdiğimiz içeriklerin gözükmesini (bkz: arama sonuçlarında alakasız sonuçlar bulmak) genellikle geçici olarak sağlayan yöntemlere dayanır (saçma metatextler, gizli görünmeyen yazılar vb.).

  white hat ise yukarıda bahsedilen yöntemler ile son kullanıcıya daha iyi kullanıcı deneyimi yaşatan, daha çok bilgilendiren, kullanıcı dostu bir web sitesi sunulması sonucuna yönelik çalışmaları içerir. bunun sonucunda da arama motorlarında hedeflenen kelimelerde yüksek sıralara gelinmesi sağlanır.

  şu an için türkiye'de bu servisi büyük kurumlara veren, profesyonel, şeffaf ve elle tutulabilir yöntemlerle çalışan neredeyse tek firma vardır. adresini de verelim tam olsun: http://www.semtr.com/arama-motoru-optimizasyonu

  bu konuda yapılacak çalışmalardan önce google'in ilgili sayfası mutlaka okunmalıdır:
  http://www.google.com/…s/bin/answer.py?answer=35291
 • kaynağı meçhul bir alıntı ile ufak bir katkı:

  ""
  internet'de arama yaparken yüzlerce sonuçla boğuşmadan aradığnız bilgiyi kolayca bulun!

  arama makinelerini kullanmak tek başına yetmiyor. milyarlarca sayfa arasından en doğrularını seçebilmek için ise doğru yöntemleri kullanmak ve bazı püf noktalarını değerlendirmek gerekiyor.

  kendi içlerinde milyarlarca bağlantıyla rasgele birleştirilmiş trilyonlarca sayfadan oluşan internet sitelerinin dünyası giderek devasa bir labirente benziyor. her gün her hangi bir dilde, her hangi birine ait, her hangi sebepten ötürü 1 milyondan fazla sayfa internet'e ekleniyor. dünya için bulunmaz bir paylaşım ve iletişim ortamı oluştursa da bazı sakıncaları da olabiliyor. bilgi kirliliği bunlardan biri. internet'te aradığımızı bulmamız için yapılmış "arama motorları"nın dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri olması, insanların bu kalabalıkta mutlaka bir rehbere ihtiyaç duyduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. bu siteleri doğru tekniklerle kullanmak ise en doğru sonuca erişmek ve zamandan kazanmak için şart.

  arama motorlarının çoğu, internet'in içine girip tüm sayfaların bağlantılarını avlayan özel robot yazılımları kullanıyor. bu robotlar sayfaları çiğneyip kendilerine gerekenleri ayıklıyorlar ve kelimelerin ve bağlantıların listelerini çıkarıyorlar.

  doğru arama motoru

  arama yapmaya başlamadan önce, ilk olarak aranan şeye en uygun siteyi seçmek gerekiyor. neredeyse arama konusunda tekel haline gelen "google" gerçekten de internet'in en iyi arama motoru olarak tanımlanabilir. hızlı ve detaylı arama yöntemi sayesinde her en milyonlarca kullanıcı aradığını bu site üzerinden buluyor. google'la birlikte altavista'nın da dahil olduğu genel arama motorları, metin taraması için ideal siteler olarak tanımlanabilir. internet'in ilk meşhur arama sitesi olan yahoo ise kategorik aramalarda uzmanlaşmış durumda. kültür, spor, sinema, politika gibi kataloglar altında seçenekler inceltilerek doğru arama yapılabilir. bir diğer alternatif de portallar olabilir. aslında arama motoru olmasalar da, bu devasa sitelerde pekçok kategori altında listelenmiş internet sitelerine kolaylıkla erişilebilir. birden çok arama sitesini kullanan programlar da seçeneklerden biri. örneğin copernic'i kullanarak en popüler arama motorlarının tamamını taramak mümkün.

  aramanın püf noktaları

  - anahtar kelime seçiminde dikkatli olun. en doğru sonuç için fazla sayıda anahtar kelime seçin.
  - iki ya da daha fazla anahtar kelimeyi bağlarken aralarına 'and', '&' veya '+' işaretlerini yerleştirin.
  - kelimeleri parçalı olarak aramak için '?' ve '*' işaretleri kullanılabilir. tek harfi değişken yaparken '?' (?özlük: gözlük ve sözlük); kelime tamamlamak için ise '*' (tele*: telefon ve televizyon) işaretleri kullanılabilir.
  - anahtar kelimelerden hepsini ayrı ayrı listelemesi için kelimelerin arasına "|" işareti (alt gr+<) konmalıdır.
  - anahtar kelimeleri çoğul yazmak yerine tekil yazın.
  - anahtar kelimelerin yanyana bulunduğu sayfalara ulaşmak için kelimeleri çift tırnak ("hakkı devrim") içine alın.
  - anahtar kelimelerden, listelenmesini istemediklerinizi yazmak için başına '-' işareti koyun. örneğin -hakkı devrim yazarsak, içinde hakkı kelimesi olmayan devrim sonuçlarını listeler.
  - içerisinde mutlaka geçmesini istediğiniz kelimeleri yazarken başına '+' işaretini koyun.
  - hem hakkı, hem de devrim kelimelerini barındıra sayfaları listelemek için "+hakkı +devrim" yazmanız gerekir.
  ""

  *
 • arama motoru optimizasyonu (seo), temel anlamıyla; internette bulunan arama motorlarında üst sıralarda yer almak için internet sitenizde yapılan iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir.
  arama motoru optimizasyonu, sitenizde yapacağınız kod değişiklikleri sonucu arama motorlarında konuya uygun olarak üst sıralarda yer almak için kullanılır. internet’in gelişim süreci içinde kendini genişleten arama motoru optimizasyonu kavramı özellikle 90’lı yılların sonunda devrim niteliğinde bir değişim göstermiştir.
  kaynak: http://www.gonet.com.tr/
 • google da sitenin üstlere çıkması için gerekli düzenlemelerin yapılması anlamına gelir.bazı üreticiler vbseo, zoint seo gibi eklentiler çıkararak, özellikle forum tabanlı sitelerin php uzantılarını html ye çevirerek google botlarının sitelerini daha iyi taramasını sağlamışlardır.
 • arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yapılan işlemler dizisi. çok fazla kriteri vardır, uğraş ve sabır ister. abartılırsa götünüzde patlar.
  (bkz: google mühendisliği)
 • internet sayfasının arama motorlarında önlerde yer alması için yapılan çalışmalardır. asıl amaç arama motorlarının kriterlerine uygun olmaktır. eğer ki doğru şekilde doğru şeyler yaparsanız bundan verim alır, ciddi şekilde para kazanırsınız.
  (bkz: search engine optimization)