*

şükela:  tümü | bugün
 • arama motoru optimizasyonu, kısaca seo. sonuçlarını görünce webmasterların kalbini pır pır attıran.
 • adına yüzlerce makale yazılan konu. arama motoru denildiğine bakmayın, şu anki hedefler tamamen sadece google üzerine kurulmuştur; en azından türk webmasterları için.
 • rentacoder'da geze geze anladık ki elalem bunun için aynı anahtar kelimeleri kullanarak yüzlerce makale yazdırmak peşindeymiş. maksat arama sonucunda trafiği kendine çekmek. yani reklam merakının birkaç yıla kadar net içeriğini tamamıyla orrrospuya çevireceğine kesin gözüyle bakabiliriz. sadece yazık.
 • web siteleri insanların anlayabileceği ve onlara hitap eden görsellikte ve yapıda hazırlanır. fakat çoğunlukla kurulan yapı genel olarak hepimizin ve en başta arama motorlarının tercih ettiği, hızlılık, kolay kullanılabilirlik ve düzgün yapısal temellere oturmak yerine fazla görsel ve kompleks olmaktadır. arama motoru optimizasyonu çalışmalarının bir aşamasında yapılan bunun düzeltilmesidir.

  çok kısa özetlemek gerekirse arama motoru optimizasyonu web sayfalarının içeriğinin, ana temasının, alt başlıklarının ve diğer tüm detaylarının arama motoru tarafından doğru şekilde algılanabilmesi için yapılan işlemler bütünüdür. bir nevi sanal ortam dekoratörlüğüdür.

  teknik değişiklikler, metinsel ve yapısal içeriksel değişiklikler, iç ve dış linkleme, link baiting ve çeşitli yöntemler bütününde yapılır. bunun sonucunda belirli anahtar kelimelerde bulunulan yerden daha yüksek yerlere gelinmesi amaçlanır.

  hacker konseptinde olduğu gibi burada da black hat seo ve white hat seo gibi ayrı kamplar bulunur. black hat daha çok spam şeklinde anahtar kelimelerde arama motorlarının istemediği, bizim spam olarak değerlendirdiğimiz içeriklerin gözükmesini (bkz: arama sonuçlarında alakasız sonuçlar bulmak) genellikle geçici olarak sağlayan yöntemlere dayanır (saçma metatextler, gizli görünmeyen yazılar vb.).

  white hat ise yukarıda bahsedilen yöntemler ile son kullanıcıya daha iyi kullanıcı deneyimi yaşatan, daha çok bilgilendiren, kullanıcı dostu bir web sitesi sunulması sonucuna yönelik çalışmaları içerir. bunun sonucunda da arama motorlarında hedeflenen kelimelerde yüksek sıralara gelinmesi sağlanır.

  şu an için türkiye'de bu servisi büyük kurumlara veren, profesyonel, şeffaf ve elle tutulabilir yöntemlerle çalışan neredeyse tek firma vardır. adresini de verelim tam olsun: http://www.semtr.com/arama-motoru-optimizasyonu

  bu konuda yapılacak çalışmalardan önce google'in ilgili sayfası mutlaka okunmalıdır:
  http://www.google.com/…s/bin/answer.py?answer=35291
 • arama motoru optimizasyonu (seo), temel anlamıyla; internette bulunan arama motorlarında üst sıralarda yer almak için internet sitenizde yapılan iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir.
  arama motoru optimizasyonu, sitenizde yapacağınız kod değişiklikleri sonucu arama motorlarında konuya uygun olarak üst sıralarda yer almak için kullanılır. internet’in gelişim süreci içinde kendini genişleten arama motoru optimizasyonu kavramı özellikle 90’lı yılların sonunda devrim niteliğinde bir değişim göstermiştir.
  kaynak: http://www.gonet.com.tr/
 • google da sitenin üstlere çıkması için gerekli düzenlemelerin yapılması anlamına gelir.bazı üreticiler vbseo, zoint seo gibi eklentiler çıkararak, özellikle forum tabanlı sitelerin php uzantılarını html ye çevirerek google botlarının sitelerini daha iyi taramasını sağlamışlardır.
 • arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yapılan işlemler dizisi. çok fazla kriteri vardır, uğraş ve sabır ister. abartılırsa götünüzde patlar.
  (bkz: google mühendisliği)
 • internet sayfasının arama motorlarında önlerde yer alması için yapılan çalışmalardır. asıl amaç arama motorlarının kriterlerine uygun olmaktır. eğer ki doğru şekilde doğru şeyler yaparsanız bundan verim alır, ciddi şekilde para kazanırsınız.
  (bkz: search engine optimization)
 • günümüzde bir websitesinin olmazsa olmazı haline gelmiş, web sitesi yaptırmak isteyen herkesin ben hödö yazınca ilk sırada çıkmak istiyorum diye tarif ettiği webmaster hizmeti.
  yurtdışında msn, yahoo gibi arama motorları için de farklı metodlarla üstünde çalışılmaktadır. ancak bizim memlekette "hödö yazdım ilk sırada çıktı" deyince google akla geldiğinden şimdilik onları sallamıyor yanlızca google optimizasyonu ile ilgileniyoruz.

  efenim bu google denen cavur icadı, web sitelerini nasıl bir algoritmaya göre sıraladığını açıklamadığından (e yani haklı olarak), seo hakkında elimizdeki bilgiler, googleın yaptığı bazı ufak tefek açıklamalar dışında deneme yanılma yoluyla elde edilmektedir. özellikle amerika 'daki psikopat abilerimizin bu konuda yaptığı çalışmalar bize yol gösteriyor ancak bu meseleye kafa yordukça anlıyoruz ki; google yan gelip yatma yeri değildir!sürekli bir uğraş ile web siteni güncelleyecesin, alakasız içeriklerle doldurmayacaksın ve işin en zor tarafı devamlı başka sitelerin sana link vermelerini sağlayacaksın.sonra hangi kelime ne kadar aranıyormuş, bu meta tag neymiş, pagerank de ne sikime dermanmış, bunları hep bileceksin...