şükela:  tümü | bugün
  • ankara maltepe pazarında cd ve t-shirt satan bir dükkanın (bkz: rockstore) sahibinin kartvizitinde yazan vecize. sözün kendisine ait olduğunu umuyor ve üzerinde düşünmeye devam ediyorum.
  • "=" operatorunun commutative olusuna son veren onerme:

a=b
    b!=a

hmmm...

ayrica bunu kartvizitine yazdiran adamin aklina bu laf geldikten sonraki suratindaki vakur ifadeyi ve gururu gormek isterdim..
  • aramakla bulunmazsa arayanlar aslında bulmak istemeyenlerdir lakin aramayarak bulmaya çalışanların aksine hedefe ulaşan onlardır bu durumda bulmak isteyenler bulmak istemeyenlerin yolundan giderek aramalıdırlar yani arayan bulur.

(bkz: benim adım hıdır dediğim budur)
  • şu şekilde duymuştum: arayanlar bulamaz, bulanlarsa arayanlardır.

(bkz: paradoks)
  • "aramakla bulamayabilirsin ama bulmak için de aramalısın" dense daha dogru, daha şık olabilirdi.
  • evliya oldugu iddia edilen cüneyd-i bağdadi'nin ironi dolu gorunen sozudur. "ironi dolu gorunen" diyorum cunku dikkatli okundugunda gayet tek hedefli oldugu farkedilebilecek cumledir. $oyle ki; bir nesne veya tinsel bir hedef dusunelim, bu hedefe ulasmak icin aramanin yeterli olmadigini, fakat arama azmini tasimanin ve uygulamanin bizi o nesneye veya hedefe goturebilecegini boyle ifade ederiz. "aramakla bulamadim, ama aradigim icin buldum" gibi...
  • çok doğru bir önerme. valla bak. romantik falan.

burada anlatılmak istenen şey şuna benziyor: "piyango bileti alınca büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalin çok düşüktür; ama kazananlar da piyango bileti alanlar arasından çıkar". "aramakla bulunmayabilir" denseymiş ifade teknik olarak da güçlü olurmuş; ama artistik puanları yüksek olduğu için "bulunmaz" sözünü "büyük ihtimalle bulunmaz" biçiminde yorumlayarak bunu görmezden geleceğim.

aslında bu laf, "nasılsa olmaz" deyip hayallerinin peşinden koşmayanlara "ya olursa" diyenler tarafından yapılan bir göndermedir. bu iki yaklaşım arasındaki fark, küçük düşünenlerle büyük düşünenler veya "buna da şükür" diyenlerle "ya hep ya hiç" diyenler arasındaki farktır. ilk gruba girenler risk almadıkları için kayıpları minimumda tutarlar; ama hiçbir zaman büyük şeylere de ulaşamazlar. ikinci gruptakilerin büyük kayıplar verme ihtimali vardır; ama hayallerine ulaşma şansına sahip olanlar da onlardır.

eski çağlarda kırbacı yiyip yiyip kaderine küsen köleler, aynı kaderi paylaşan gelecek nesillerin zihinlerini köleleştirmekten başka bir iş yapmamışlardır. bütün kölelikler "ya ölürüm, ya özgür olurum" diyen adamlar sayesinde kalkar. hayallerinin peşinden koşan insanların çoğu bunu başaramasalar bile, uğruna mücadele ettikleri kavramları yücelterek, birilerinin başarmasına giden yolu açarlar.
  • bu güzel vecizeyi picasso muhtemelen en duru haline getirmiştir. 'ben aramam, bulurum' demiştir. hiç şüphesiz ki, ne aradığını baştan bilmen ya da en azından deneyimli olman gerekir bulmak için.

iş, aradığın şeyi bulmakta değil, bulduğun şeyde aradığını bulmaktadır.

edit: son cümlemin tek kelimelik özeti: sabır.
  • "aradiginiz ki$iye $u anda ula$ilamamasi, daha sonra ula$amayacaginiz anlamina gelmemektedir." --at&t