• 'aramaya inanmayanlar suphesiz ki kaybedenlerden olacaktirlar'
  • ssgnin hep bizim icin daha iyisini bildiinden emin olmak :)
  • eeh yeter artık lan, bilen bilmeyen anlayan anlamayan her türlü başlığın altında yarrak gibi paylaşıyor lan bu bakınızı. akılsız mısınız birader, "aramaya inanmak" diye doğrusunu verdiğin başlığın benim açtığım başlıkla en ufak alakası yok ulan. evet içeriğinde anlatılan şey aynı. ama o öncekini açan dallama başlığı açarken öyle açmış ki kırk yıl arasam o kelimeleri kullanarak aramak aklıma gelmez. sen tesadüfen o başlığı daha önce gördüğün için mevzunun o başlıkta daha önceden bahsedildiğinden haberdar olabilirsin. ama o başlığı görmeyen adam, götünü siksen o kelimelerle arama yapmayacağı için bulamaz. aramaya inanmayı bırak, aramaya götünü verse yine bulamaz. o yüzden şu sikik bakınızı vermeden önce azıcık kafayı çalıştırıp düşünün, "ulan bu başlığı bu şekilde açan adam, aramak için götünü de yırtsa şu kelimelerle bunu bulabilir miydi acaba" diye. sen daha önceden gördüğün için başka başlıkta bahsedildiğini biliyorsun. birleştirilmesini de istiyorsan yazara mesaj atabilir veya başlığı taşıtabilirsin. ama mal gibi "aramaya inanmak" yazma lan artık. arayarak bulunamıyor işte öyle.

ilk defa seneler önce karşılaştım bu zihniyetle. osururken götü havaya kaldırırsın ya hani gaz rahat çıksın diye. bu mevzudan bahsetmek istedim. "oturarak osururken popoyu havaya kaldırmak" diye başlık açmak istedim. daha önce bahsedilmemiş olmasına da inanmadığım için aramaya da inandım. "otur* osur*", "osur* popo*", "osur* göt*" falan diye onlarca arama yaptım, bulamadım. demek ki yok diyerek başlığımı açtım. hemen altına götleğin tekinden bakınız geldi: "aramaya inanmak" "(bkz: osururken yana yıkılma)" diye.

lan amcık kırk yıl düşünsem o eyleme "yana yıkılma" demek aklıma gelmez. nasıl arayayım, nasıl bulayım? ya "osur*" diye arayıp binlerce başlığın arasında aradığım şeyi anlatan var mı diye tek tek okuyacağım, yada bulamayacağım işte. ayrıca da benim bahsetmek istediğim şey senin sikik başlığında açıklanıyor olabilir ama ben senin başlığını hiç de beğenmedim. "yana yıkılma" nedir lan? mevzuyu hiç de güzel anlatamıyor. daha önce orada bahsedilmiş diye oraya yazmak zorunda mıyım? benim başlığım daha güzel, daha anlaşılır. illa aynı başlıkta olsun diyorsan sen gel benim başlığıma yaz amk.

şimdi de gördüm bi tane. aynı şeyi birisi "13 şubat 2014 meclisin kuşatılması" başlığına yazmış, biri "13 şubat 2014 ankara yasa tasarısı protestosu" başlığına yazmış. "13 şubat 2014 ankara yasa tasarısı protestosu" başlığının altına da dingilin teki gelip "aramaya inanmak: (bkz: 13 şubat 2014 meclisin kuşatılması)" yazmış. tarihten arama yapmak dışında arama yapmak istesen ikisinin de birbiriyle alakası yok. aramaya inansan hangi anahtar kelimeler ile nasıl bulacaksın a dangalak. o protesto eylemine "meclis kuşatması" denmiş olabileceği sol frame'de görmediği ve daha önce okumadığı sürece başka kimin aklına gelir? hele bir de aradan aylar geçtikten sonra aramak istersen ve gününü hatırlamayıp sadece şubat 2014'te olmuştu diye aramak istesen bile çıkan onlarca başlıktan aradığın şeyleri bulamazsın bu neyin artistliği?
  • bir zamanların sözlük tekbiri, altın kuralı. şimdi kimseye bir şey ifade etmeyen bir nostalji.

şu an aynı başlıktaki bir entry'ye bkz vermediğiniz sürece, ve yazdığınızda tck'ya ters bir şey yoksa entry'niz %99 legal. yardırın gitsin; artık niteliği takan yok, "özgürce yazmak" adı altında reklam hitlerine satılmış dev bir forumumuz var.
  • hicbir seye inanmadim, aramaya inandigim kadar.

ben cocukken, ortaokul siralari daha cok, babam isten donmus ve hep birlikte yemis yemis ve oturmaya gecmisken "bugun x konusunda bir tartisma oldu sinifta/ogretmenler odasinda. emin olamadik neymis diye. ansiklopediden bir baksana." derdi. eh, o zamanlar degil internet, bilgisayar bile yoktu evde. kostura kostura kitapliga gidip ilgili dizini bulup cikarir, masaya yayar ve arastirmaya gecerdim. arayip bulmaya gecerdim. cokca "baba yok burada. yazmiyor." dedigim olurdu. "dikkatli bak." derdi hemen. bakmaya yine gecer ve sayfalardaki basliklari tek tek okurdum. "buldum buldum! hakliymissin varmis." diye sevinirdim. "vardir tabii; olmamasi olanaksiz." derdi. bu cok uzun bir sure devam etti. ansiklopedi okumayi seven bir cocuktum; ama ozellikle bir seyler aramaktan ziyade rastgele bir dizin secip sayfalar arasinda gezinip gozume carpan seyleri okurdum. hemen her aksam ansiklopedi ve kitap karistirip tarihe iliskin bir bilgi, sozcuklerin kokeni ya da bilimsel bir seyler arastirir olmustum babamin gun icinde aklina takilan ve dogrusunu ogrenmek istedigi bilgilere erismek icin. bazen annemle babam iddialasirlar ve ailecek kutuphanenin basina oturup kitap karistirarak kimin hakli oldugunu ogrenmeye calisirdik. genellikle annem hakli cikardi ve babam bu duruma epey sinir olurdu. o gunlerden kalma bir aliskanlik sanirim. aklima bir sey takildi mi dogrusunu bulana kadar ariyorum. tum dikkatim bir anda bilgi aramaya yonelebildigi icin, bu aliskanligim cevremdekileri bazen sinir edebiliyor arada ama, bunca gereksiz bilgiyi baska turlu ogrenemezdim sanirim. neyse, asil soylemek istedigim bu degil.

"buraya yazmiyor baba!!" diye babama her seslenisimde "dikkatli bak. yaziyordur." derdi. dikkatimi toplayip bir kez daha bakip bulamayinca "yaa yazmiyor iste. yoook!" diye surat astigimda "daha dikkatli bakarak biraz daha ara." derdi. yine bulamayip iyice sinir olunca "o zaman arama bicimi degistir. ad ile degil soyad ile ara. yine bak." derdi. ben yine bulamazsam "bir baska ansiklopediye bak. x yazarin kitabina da bak." diye aratirdi. kitabi bulamayacak olursam yine "dikkatli bak." derdi hemen. "yok burada." diye seslenirsem "orada oldugunu biliyorum. daha dun baktim." derdi. "e gel kendin al!" diye sinir olurdum. "ben yerini biliyorum zaten. aramayi ve bulmayi ogren." derdi sakince. sinirlerim tepe cikmis bir halde arayip bulurdum o kitabi en sonunda. "tamam ne istiyorsun soyle!" diye kitapla onune dikilir "x. bolum'de yazili olmali. bolumu okur musun? hah tamam. simdi bana buradan y kisinin z tarihinde nerede oldugunu bulur musun?" derdi. bolumu, babamin dedigi bilgiyi bulana kadar okurdum ben de. hemen her aksam cesitli kitaplardan ve ansiklopedilerden bir suru sey aradim yillarca. dikkatlice aradim. sozcuklerin siralamalarini, anahtar sozcukleri, arastirdigim kaynagi degistirerek aradim. bulana kadar aradim. o bilgiye o anda erisemediysem bile o bilginin oldugu kaynagin adina eristim ve kaynagi edindim. aradim. aramak bazen saniyeler, bazen de aylarca surdu ama, bulamadigim hic olmadi. aramak ve bulmak, yasamda en iyi oldugum konulardandir.

her ne ariyorsaniz var. aramaya inanin. aradiginizi bulamiyorsaniz eger, ya aramayi bilmiyorsunuzdur ya da ne aradiginizi.
  • sözlük yazarların bazen hiç siklemediği eylem.

(bkz: sosyeteyi sarsan zenci bebek skandalı)
    (bkz: damat yerine zenci ile yatağa girmiş)
    (bkz: bebekleri siyahi doğan beyaz türk aile)
    (bkz: sosyetede siyahi bebek skandalı)

ekleme 1:
    evet bir tane daha bulundu
    (bkz: zencili bekarlığa veda partisi)

ekleme 2:
    aha bir tane daha geldi
    (bkz: türk çiftin siyahi bebeği)

ekleme 3:
    durduramıyoruz efendim
    (bkz: bekarlığa veda partisinde hamile kalan gelin)

ekleme 4:
    bitmiyor yavv
    (bkz: sosyetede zenci bebek skandalı)
  • galiba kimi yazarlar tarafından sadece "ayar olsun entry dolsun" maksatlı söylendiği zannediliyor, yazıldığı zaman "ehe ehe sözlükte ben eskilerdenim tribi" diye gülünüp geçiliyor. tabi sonra ekşi duyuru'da "nasıl olur da beni tek bi entry'den uçururlar" diye sorular sormalar.
  • zorlandığım bir hadisedir. şimdi diyelim ki oscar wilde'ın dorian gray'in portresi kitabında bir cümle gördüm, "günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyorlar ama hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar" şeklinde. hoşuma gitti, sözlüğe yazmak istiyorum.

1. oscar wilde başlığının altına "günümüzde .. bilmiyorlar" veciz sözünün sahibi yazabilirim.
    2. dorian grey'in portresi başlığının altına "günümüzde ..bilmiyorlar" şeklinde veciz bir ifade barındıran kitap yazabilirim.
    3. herşeyin fiyatını bilip hiçbir şeyin değerini bilmemek başlığının altına (50 karaktere takıldık ama konu o değil) oscar wilde'ın şu kitabında geçen veciz bir söz yazabilirim.
    4. modern insanlar başlığının altına oscar wilde'a göre ... bilmeyen insanlar yazabilirim.
    5. aforizmalar başlığının altına yazabilirim.
    6. fiyat başlığının altına yazabilirim.
    7. şeylerin fiyatları ve değerleri gibi bir başlık oluşturup onun altına yazabilirim.
    8. daha kimbilir nerelere yazabilirim.

ah, ama bakalım daha önce yazılmış mı? aramaya inanmak lazım öyle değil mi? o zaman demin listelediğim tüm başlıkları taramak lazım. oscar wilde <ara>. dorian grey <ara>. fiyat <ara>. fiyatını <ara>. fiyatları <ara>. aforizma <ara>. aforizmalar <ara>. veciz <ara>. vecize <ara>.

bulamazsan biraz daha düşün, başka ne olabilir diye, aramaya devam et. sonuçta yazması 30 saniye sürecek bir yazıyı aramaya 30 dakika harcadık. oscar wilde'ın sözü sadece bir örnek tabii, merak eden varsa oscar wilde aforizmaları başlığının altında yazılmış.

yani aslında en ideali yazılara keyword gibi bir şey konabilmesi olurdu:
    günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyorlar ama hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar
    oscar wilde, dorian grey'in portresi
    keywords: aforizma, oscar wilde, dorian grey'in portresi, v.s.

arama yapılırken de sadece başlık değil keywordler üzerinden de arama yapılırdı. ya da yazılarda verilen gizli bakınızlar keyword kabul edilirdi. tabii sözlükte olmuş kaç milyon entry, bu saatten sonra yapılamaz ama zamanında yapılsaymış iyi olurmuş.

bu yazdıklarım daha önce dile getirilmiş mi bilmiyorum. ve de neden bilmiyorsun diye soruyorsan ey okur, sana hiçbir şey demiyorum.
  • son toplu alım ile birlikte ne kadar ihmal edildiği iyice ortaya çıktı bunun. hadi aramaya inanmadın, 11 yıldır sözlükte ereksiyon-klozet ilişkisinin, veya acıkınca buzdolabına dadanmanın işlenmemiş olması, çok çok düşük olasılıklar değil midir ? öyledir.
  • artık kimsenin pek sallamadığı antik kural.
    ben açacağım başlık daha önce açılmış mı ya da benzerleri var mı diye dakikalarca arayan, hatta o kadar ki ararken sıkılan bu nedenle çoğu kez başlığı açmaktan vazgeçen bir insanım. entry gireceksem başlık içindeki tüm entryleri tek tek okuyorum bir benzeri varsa aynısını yazmayayım diye. yani evet, sözlüğün şu anki durumuna göre epey enayi, dangalak bir insan oluyorum bu hareketimle.
    yazdığım entrynin de daha önce yazıldığını sonradan farkedersem siliyorum, benim için utanç kaynağı gibi birşey bu. çünkü yeni birşey bulmuş gibi yazdığım entry, yaptığım tespit zaten daha önce yazılmışsa, yapılmışsa yazdığım çöpten başka birşey değil diye düşünüyorum. göt kafalının tekiyim işte ne yaparsın. yaz gitsin değil mi, kim takar.

- adam gitmiş zaten daha önce 4 kere benzerleri açılmış olan başlığın bir kelimesini değiştirerek yeniden açmış, altına da büyük bir iş becermiş gibi sayfalar dolusu yazmış.
    - ya açılan başlığa, duyarlı yazarın bir tanesi 2.entry olarak (bkz: aramaya inanmak) verdiğinde, başlığa entry girmeye devam eden andavallara ne demeli. babadan oğula nesil galiba bunlar.
    - hele hele bir grup var ki tam ağız-burun dalmalık. hemen üstteki entrynin aynısının tıpkısını girenler bunlar da. yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde en beğenilenlerde de bahsi geçti bu arkadaşların. oğlum sizin okumanız mı yok, algılamanız mı kıt, yoksa bizle taşak mı geçiyonuz.

şimdi durduk yere niye sinirlendim ona geleyim. yine mallığım tuttu, açacağım başlığı bir aratayım dedim. orjinal olacağız ya daha önce yazılmış mı bakayım. ızdırabımı sikeyim. tıpkısının aynısı anlama gelen 4 başlık açılmış, her birinin altına da ondan fazla entry girilmiş. dedim yapacağınız işi de, göz yumdurana da.
    tamam sakinim.
hesabın var mı? giriş yap