şükela:  tümü | bugün
 • haslanmis pirinclerden yapilan toplarin* lerin kizartilmasi ile yapilan, içleri de kiyma veya karides gibi malzeme ile doldurulmuş italyan icli koftesi
 • italya'nin her yerinde ayri sekilde ve ayri icerikle yapilan pirinc koftesi.bir sehirde yediginiz aranciniyi baska bir sehirde yemeniz cok zordur.
  ancak 3-4 cesidini afiyetle yedigim bu koftenin,sicilyada yapilan arancini al burro cesidi hayatimda yedigim en lezzetli yiyeceklerdendir.disi pirinc kaplidir,ortada parmesan peyniri erimistir en icinde de jambon bulunur.palermo'ya gidecek herkese siddetle tavsiye olunur.
  ancak bir uyari daha yapilmalidir,bu besin biraz kalorilidir,arancini al burro büyük bir patates büyüklügündedir,sicilyalilar "cok arancini yiyen arancini gibi olur" derler.
 • sevgiliye özene bezene risotto hazırladınız ama o dışarıda bir şeyler atıştırıp da geldiği için normal performansının altına düştü. kalan risottoyu da ısıtsan olmaz; atsan o kadar emeğe yazık... paniklemeyin. soğuduktan sonra, risottoyu 1,5 cm çapında köfteler haline getirin ve buzluğa atın. elbet bir zaman sonra siz risotto pişireceğinizi söylemişken tıkınıp da gelen sevgili, arkadaşlarını da habersiz eve davet edecektir. bu güruh geldiğinde, risotto köftelerini buzluktan çıkartın ve kızartmaya hazır hale getirin. (una -ki bir sürü baharat da ekleme fırsatı verir- ya da ekmek kırığına -ve isteğe göre yumurtaya- bulayın.) "eee biz açız hani mama?" dediklerinde, kızgın yağda kızartıp kızartıp önlerine koyun. "mm nefis olmuş, ellerine sağlık" gibi cümlelere neden kahkahalarla güldüğünüzü anlayamayacakları gibi tarifini istemeye kalktıklarında "ya bu arancini işte, böyle pirinç vs." diye vereceğiniz uzun uzun cevaplar karşısında gözleri faltaşı gibi açık kalacaktır.

  unutmayın, en iyi intikam lezzetli olandır.
 • sicilya kokenli bir yiyecektir. pirince sari rengini safran verir, ozgun hali ici bezelyeli,kiymali yani ragu soslu olanidir. zaman icinde mozarella ve mozarella prosciutto ikilisinin yeraldigi turleri de yayginlasmistir. hava alanlarinda, feribotlarda da satilir, ayakustu ideal karin doyurucu ozelligi vardir. sicilya aileleri mangal yaptiklarinda mahalle firinindan mutlaka kucuk kapali pizzalarla beraber aranciniler de siparis edilir.
 • sicilya tatilimizin son gününde catania'da rehber kızın tavsiyesi üzerine koşarak gidip patlıcanlısını yediğimiz, eh fena diil olarak puanladığımız içli köftemsi topçuk. kızımızın söylediğine göre bir bunu bir de graniteyi yemeden sicilya'dan dönülmezmiş.
 • italyanların pirinç ile yapılan içli köftesi.

  ben bunu ilk kez roma'da pantheon meydanında bir restoranda yedim. istanbul'a dönüşümde hemen iş başına koyuldum yapmak için. internetteki tarifleri derleyerek ilk denememi yaptım. tadı güzeldi ama pek aynısı olduğu söylenemez. arborio pirinci yerine normal pirinç kullandım ve safranım da yoktu. yurdumuzda düzgün mozeralla bulmak da biraz zor. diğer noksan tarafım ise kaplama kısmıydı. kaplama yapılan ekmek mümkün mertebe galeta unu kıvamında olmalı ve tamamen kaplamalı. ayrıyetten kızartmayı yapacağınız yağ da oldukça kızgın olmalı. aksi halde o içli köfte rengi tutmuyor ve altın sarısı bir dış rengi oluyor.
 • ankara falafelcisi bunu müthiş yapıyor. şu an bile canım çekti.
 • torino’da ağzıma sürdüğüm an tükürdüğüm iğrenç yiyecek. bunu yiyeceğime bok yerim daha iyi. herhalde sicilya’da yemek gerekiyor ama geçti artık, sana puanım sıfır kanka. çaldığın üç euro da cabası.