*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nusayriler)
 • ritüelleri anadolu alevileriyle bir hayli farklılık gösterir. sanki içine bir parça masal katılmış gibidir inançları. anlatması pek kolay değil, ancak gerçekten renkli ve öğrenilesi, bilinesi bir inanç sistemi içinde yaşarlar.

  daha önce pek çok arap alevisi arkadaşım olmasına rağmen farklılıkları cancağızım, 12 yıldır ailem olan en yakın dostum sayesinde öğrendim ben de. ancak her lafı açıldığında kendileriyle ilgili detaylar anlatmasına rağmen, 12 yıldır hala şaşırtıcı ve bir o kadar keyifli şeyler öğrenmeye devam ediyorum.
 • büyük çoğunluğu suriye, lübnan ve türkiye olmak üzere avustralya, güney amerika ve avrupa kıtalarında yaşayan dini topluluk.

  sözlükte haklarında nusayriler, nusayrilik, arap alevileri olarak 3 farklı başlık var.bunlar içinde en doğrusu arap alevileri başlığıdır.çünkü hiçbir arap alevi kendini nusayri olarak tanımlamaz.hatta birçoğu nusayri terimini bile duymamıştır.nusayri kelimesi islamla alakası olmayan farklı bir dine sahip oldukları izlenimi uyandırmak için düşmanları tarafından uydurulan bir kelimedir.

  bbc arabic arap alevileri hakkında güzel bir belgesel yayınladı.belgeselde türkiye'de yaşayan arap alevileri'de var.izlemek isteyenler için link
 • can'dırlar.

  ilk defa üniversitede antakyalı arap alevisi iki güzel insanla tanımaya başladığım ve varlığından haberdar olduğum grup. onların sayesinde de biçok arap alevisi tanıdım.hepsi birbirinden iyi, dünya tatlısı, yardımsever insanlardı.

  (bkz: minnina)
 • ben aslen doğuluyum fakat üniversiteyi batıda bir okulda okuyorum apartta bir arkadaşımla kalıyorum ama apartta ki bütün komşularımız arap alevileridir.
  inanın hepsi o kadar güzel o kadar faydalı insanlar ki gerçekten de insan tanımının bir diğer adları diyebilirim. birçoğu belki bilgisiz ama yaşadıkları ortam sayesinde herkesle barışık olmayı öğrenebilmiş güzel insanlardır vesselam.
 • 3 gündür büyük provakasyonlara maruz kalan; türkiye'nin aydınlık yüzü olan laik, atatürkçü, cumhuriyet sevdalısı, vatansever halkımız.

  (bkz: #67581109)
 • (bkz: #70297565)

  nusayri veya fellah denmesinden hoşlamayan, öğretileri gizli ama niyetleri saf ve açık olan topluluk. allah bu ülkede onlar gibi iyi insanların varlığını daim etsin.
 • arap alevi halkının ğadir hum bayramını kutlarım. bayram bu sene büyük bir coşkuyla kutlanıyor. çünkü ışid faşizmi suriye topraklarından sökülüp atılıyor.. #gadirhum

hesabın var mı? giriş yap