şükela:  tümü | bugün
 • dile bak alfabesini al dedirten alfabe.. arapca gibi bukumlu, oynak bir dil icin kivrimli, oynak harfler..
 • okunmasi ve yazmasi oldukca zor bir alfabe. ancak kesinlikle estetik(bkz: hat sanati)
 • kesinlikle estetik ve bircok alfabe ile akraba olan, gayet eski ve ifade gücü yüksek bir alfabedir, türkceye uymaz o ayri konu. ayrica hat sanati gibi bir olusumu saglayabilen bir alfabedir, baska bir alfabe ile kolay kolay ayni sey olmaz.
  (bkz: bilip bilmeden bok atmak)
 • osmanlicanin yaziya dokulmesi icin kullanilan alfabenin cikis noktasi olan alfabe. arapca bir yaziyi arap alfabesinden okumak daha kolaydir cunku butun sesli harfleri ya harf olarak ya da sessiz harflerin ustune veya altina koyulan isaretlerle gorursunuz. osmanlica'da ise isler daha karisiktir cunku bircok sessiz harf gosterilmez ve okuyanin tahminine birakilir. ari turkce icinse hic uygun bir yazim sekli degildir.

  isin estetik yaniysa hat sanatiyla iliskilidir. tasvirlerin yani resmin yasak oldugu islam dunyasinda sanatcilarin hislerini aktarma yolu ya basta siir olmak uzere edebiyat ya da geometrik sekillerdi. hat sanati ikisini birlestirmistir. degisik yazi fontlari uygulanmistir.

  edit: sleepy99 harekelerin sadece kur'an'da kullanıldığını, günlük kullanımda bulunmadığını iletti. arapca yaziyi benim gibi sadece kur'an'da gormus olan bir cok kisinin kafasindaki yanlis bilgi de boylece silinmis oldu.*
 • (bkz: elifba)
 • bunda bir terslik var dedigim alfabe turu ..
  (bkz: sagdan sola)
 • arapca konusan ulkeler tarafindan kullanilan alfabe, dogal olarak arap harflerinden olusur ancak osmanli alfabesinden ve uygur alfabesinden farklidir.
 • duyduğumda bir yerlerden aklımda kalmış olan 'elif ba te se cim ha hı dal zel' sıralamasını çağrıştıran, estetik figürlü alfabe.
 • latin alfabesinden hem şekil, hem sistem olarak farklı olan alfabe türüdür. en belirgin farkı, sesli harflerin, daha dogru bir ifadeyle tek seslerin harf olarak degil harflere eklenen isaretlerle verilmesidir ki bu ek isaretlere hareke denir. söz gelimi "te" sesini okutmak için "t" harfini simgeleyen işaretin üzerine "esre" denilen bir işaretgelir. "tü" yapmak için t harfinin üzerine "ötrü" denilen bir işaret gelir. bizdeki gibi bağımsız sesli harflerin yerini bu isaretler alır. yine bununun gibi, bir harfi iki kere okutmak için "şedde" denilen bir işaret kullanılır.
  vaktin birinde , arap alfabesinin insanin gözbebeginin yuvarlak şekline uyum gösterdiği için göz saglığı için latin alfabesinden daha uygun olduğunu duymuştum birisinden. gaz da olabilir tabi
 • alın benden de bir geyik:
  latin alfabesi soldan sağa yazıldığı içün, insan yazarken kendinden uzaklaştırıyormuş kolunu. arap alfabesinde ise yazarken kendine çekiyormuş. yani? insan doğasına daha uygunmuş arap alfabesi.