şükela:  tümü | bugün
  • gerçekten zor ve ağır bir bölüm olduğuna inanıyorum arapça ve araplarla ilgili hiç bir şeyi sevmesem de. çünkü gerçekten eski ve çok ayrıntıya sahip bir dil. ayrıca duyduğum kadarı ile çok da güçlü bir dil. okuyan varsa bol şans.

ukte.
  • 1 sene hazırlık okumanın şart olduğu bölümdür.hangi üniversitede nasıldır bilmiyorum ama bu bölüm için her üniversitede arapça hazırlık programı olması gerektiğini düşünüyorum."ben imam hatip mezunuyum" "ben kuran kursuna gittim" "benim annem arap biz evde konuşuyoz" diyen insanlar ilk senenin sonunda sapır sapır dökülüyorlar.bir de hazırlık okuyup gelenler var, onlar ki "bölüm birinciliği benimdir" diye birbirlerini yiyorlar.bu bölümü tercih edecek kişilerin kararlı, kararlı ve kararlı insanlar olmaları gerekir.kişi üniversiteden sonraki hayatı ayrıntısıyla düşünmüş ve gerçekten ne istediğini biliyor olmalıdır.yoksa geçmez 4-5 sene ölümüne çevirilerle, türkçesi zor anlaşılan edebi metinlerle vs..gerçekten istekliyseniz ve ne yaptığınızın bilincindeyseniz bilginize bilgi katan, yer yer epey eğlendiren bölüm de olabilir elbette.
  • hazırlık yapmadan gelinmesini tavsiye etmem. özellikle b1 seviyesine kadar arapça öğrenip gelirseniz kelime ezberi yaparak çok zorlanmadan hazırlığı geçersiniz. ancak sıfırdan bu bölümle arapçaya başlayanların zorlandığına şahit oluyorum. ancak bir süre sonra bir açılım oluyor ve kelime bilginizin artması ile birlikte artık metinleri anlamaya başlıyorsunuz. bu süreçle birlikte kuran'dan bir ayetin tecellisine çok şahit oluyorum:

demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır. (94:5)

ey iman edenler, eğer siz allah'a (allah adına islama ve müslümanlara) yardım ederseniz, o da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır. (47:7)
  • şu an bu bölümde öğrenim gören ya da yeni mezun kişilerden bazı bilgiler almak istediğim bölüm
  • istanbul üniversitesi'nde bu bölümü okumakta olan veya mezun olmuş kişilerin yeşillendirmesini istediğim bölüm