• mustafa kemal, gizli örgüt kurduğu gerekçesi ile şam'a sürgüne gönderildiğinde bölge insanı ve bölge yerlisi subayların davranışlarını değerlendirerek not defterine şu satırları düşmüştür...

"bu subaylar askeri fikir ve bilgiden tamamen yoksundurlar. bu cahil ve kötümser adamlar, aynı zamanda hırsızdırlar. bence osmanlı ordusu dünyanın en talihsiz ordusudur. bu ordu ile kaz sürüsüne bile karşı konulamaz..."

mesela buna düşmanlık denmez, sosyolojik gözlem denir. kimsenin canını yakmak istemeyiz. gerçekler, gerçektir.

ilgili metinin tamamı:
    --- spoiler ---

4 ekim 1905, çarşamba
    1. sabah eğitiminde bulundum.
    2. bugüne kadar gerçek eğitim sırasında ve gerçek atışlarda gördüğüm hallerden çıkan sonuç;
    a- subayların hepsi, askeri bilgi ve fikirden tamamen yoksundur.
    b- askeri konuların en kolaylarının bile cahili olan bu subaylar heyeti içinde bazıları görülür ki, kendilerini en iyi asker, en isabetli fikir sahibi komutan kabul ederek bilgiçlik iddiasında bulunurlar.
    c- doğruyu kabul etmemek, kendilerinin hiçbir hazırlık düşüncesine dayanmayan eğitimlerini doğru göstermek ve herhangi birinin bu konudaki iddiasında, diğerlerinin anlamadıkları halde, mutlaka taraf tutarak söz söylemelerini işitmek insanı çıldırtır.
    d- bir hatalarını söylemek, kendilerine düşmanlık ilanı gibi algılanır.

(...)

bu maddelerden çıkan sonuç: cahillerden oluşan bir heyetin içine girmek, onlarla yaşamak için, onların gözünde cahil olarak tanınmaya katlanmak zorunludur.

3. bu cahil ve kötümser adamlar aynı zamanda tamamen hırsızdırlar."

süvari sınıfına yeni geldiğiim zamanlar, ilk karşılaştığım ve arkadaş olduğum subaylar kendilerini o kadar güzel tanıtıyorlar, o derece doğru ve vicdanlı gösteriyorlardı ki, insanlık maskesi altında aşağılık ve hainlik vasıflarının gizli bulunduğunu fark etmek oldukça zor, özellikle benim gibi gerçek hayata yeni atılanlar için imkansızdır.

(...)

ben "hayvan barınaklarının yönü kuzeye dönük olacak, alaylar arasında şu kadar mesafe bırakılacak, subay çadırları şu işaret ettiğim hizada kurulacak" diyorum, onlar benim hiç önermediğim bir şekilde işe başlıyorlar.
    "yahu! söylediğimi anlamadınız mı?"
    "anladım efendim işte öyle yapıyoruz" diyorlar.

bence osmanlı ordusu dünyanın en talihsiz ordusudur. bu ordu ile kaz sürüsüne karşı konulamaz.
    --- spoiler ---

kaynak: genelkurmay askerî tarih ve stratejik etüt başkanlığı yayınları, atatürk'ün not defterleri x - mustafa kemal'in 5'inci ordu karargâhında görevli iken tuttuğu notlar ile trablusgarp cephesi'ndeki günlük emir defteri

arşiv bilgileri:
    928-479-1-34
    928-479-1-35
    928-479-1-36
    928-479-1-37
  • hint kökenli siyasal bilimci yazar (bkz: dr. feroz ahmad)'ın modern türkiye'nin kuruluşu kitabında türklerde var olduğu belirtilen önyargıdır:

“türkler aslında dünyada hiçbir millete karşı
    ırkçılık gütmezler. ezeli düşmanları olarak tanınan yunanlılara bile. sadece araplara karşı, ırkçılığa yakın bir önyargı vardır. türklere göre araplar, pis, tembel ve güvenilmez insanlardır.”

edit: feroz ahmad'ın kökeni düzeltildi.
  • neden biri arapları sevsin ki? kendileri bile sevmiyor; yıllardır ortadoğu'da birbirlerini öldürüp duruyorlar. insan türü uzayda koloni kurmadan önce dünya'da arap sorunundan kurtulmalı.
  • abi arap falan olması mühim değil cehaleti meziyet sanıp hayatı kro yaşayan her türlü organizmaya karşıyım.
  • arap oldukları için değil, kültürleri bize tamamen zıt olduğu için, hayata bakış açısı bambaşka insanlar olduğu için, güvenilmez oldukları için, geçmişte ihanet ettikleri için bla bla bla devam eden birçok sebebim var bunları sevmeme konusunda.

aynı şekilde iskandinavlar komşumuz olsaydı ve yukarda yazdığım özellikler kendilerinde mevcut olsaydı onları da sevmezdim. dediğim gibi bunun ırkla, renkle, dinle alakası yok.

yalak editi: arap totosu yalamaktan dili asfalt olmuş beyin fakirleri mesaj atmasın kalplerini kırarım. araplar kendilerini sizin onları sevdiğiniz kadar sevmiyordur a.k. yalakaları sizi.
  • pis,tembel, güvenilmez..
    ancak bu kadar güzel özetlenebilir.
  • sorun bizde değil araplarda. araplar türkiye'ye yoğun bir şekilde gelmeden önce de arapları sevmezdim. üstelik din düşmanı da değildim. gayet dini duyguları olan bir insandım. (insandım diyorum, çünkü son yıllarda dine bakış açım da değişti). istilacı ve geri kalmış ve geri kalmışlığının sebebini başkalarına yükleyenleri hiçbir zaman sevemedim ama son 10 yıl içinde gözlemlerime göre dünyada en çok hangi milletten nefret ediyorsun diye sorsalar araplar derim. halbuki kara afrikanın tümü ve müslüman ya da başka dinden farketmez hint kıtasındakiler araplardan daha da aşağı gelişmişlik özellikleri gösteriyorlar. ancak alt ırklar alt ırk olduklarının bilincinde olup herhangi bir üstünlük iddiasında değiller. halbuki araplar aslında alt ırklar olmalarına rağmen islam yoluyla yaydıkları arap milliyetçiği (ümmetçilik) sayesinde diğer tüm müslümanlar arasında kendilerini en üstte görüyorlar. biz dahil tüm müslümanlara üstten bakıyorlar. itaat ettikleri ve kendilerinden üstün saydıkları milletler ingilizler ve amerikalılar ve belki yeni dönemde çinliler.

benim soyum binlerce yıldır asya'yı, avrupa'yı, afrika'nın gelişmiş bölümünü atlarına çiğnetmiş yüce türk milletine dayanırken kendimi bu kadar önemli saymıyorum. arap kim ki?

bu araplar o kadar ırkçı ki, sözde halife bilmem kim, tahtını ve canını güvence altına almış olan büyük selçuklu hükümdarı tuğrul beye kızını vermekten kaçındı. en sonunda vermek zorunda kaldı. ben tuğrul beyin yerinde olsaydım, soyunu kuruturdum. tuğrul bey, siyasi saiklerle hareket etmiş olmalı.
  • temelinin türkler'in zorla müslüman yapıldıkları (bkz: talas savaşı)na dayandığına inandığım düşmanlık.

evet gerçekten de türkler'de normalde (siyasilerin pompalamaları haricinde) ırkçılık hiç olmamıştır. fakat araplar türkler'in genel olarak her dönem önyargılı (haklı olarak) yaklaştıkları bir ırktır.

açıkçası kılıç zoruyla din değiştirmeye (köklerinden, adetlerinden ve hatta medeniyetlerinden) mecbur bırakılmış bir ırkın, onlara bu eziyeti yapan ırktan nefret etmesinden daha doğal ne olabilir?

bu lanet olası kültür türkler'e musallat olduğundan beri her şeyden önce kadının adı yok bu topraklarda!
  • arap düşmanlığı mı? arapların türk düşmanlığı mı? araplardan sürekli zarar görmüş bir millet, her zaman türkün düşmanı ile ittifak olan bir ırk. bayraklarında ki kırmızı renk döktükleri türk kanının simgesi, türklüğü bilen tarihini bilen zaten sevmez arapları
  • kişisel algılanıyor genel olarak arap kültürü ve yaşam biçimine karşıyım. siz karşı değilseniz sorunu kendinizde arayın bence.
hesabın var mı? giriş yap