şükela:  tümü | bugün
  • tamam.
    ben de dahil pek kimse haz etmiyor, kapkara çarşaflar içinde lambur lumbur dolaşan insanlar görmeye.
    ama cari açık gibi de bir gerçeğimiz var aybalam.
    ve bu adamlar/kadınlar sadece türkiye'nin değil diğer tüm ülkelerin "keşke bize gelseler", "oluk oluk para akıtsalar" dediği kesim*.
    cevahir avm'ye de gidiyorlar, ulus 29'a da reina'ya da. özet olarak, günlük yaşama zarar vermedikleri sürece, mevcut konjonktürde oldukça faideli insanlar.

ha, cari açığımızın gsyh'ya oranı ~%9'dan %2'ye iner, o zaman tekrar tartışırız göz zevkimizi.
  • adalar civarında sıkça görülebilen, genelde gürültüleri ve etrafı pisletmeleriyle diğer turistlerden ayrılan insan sürüsü.
  • acik ara dunyadaki en zengin turist. butun kadinlar louboutin topuklular, louis vuitton canta filan sicmakta. bir de bunlar kapkara olanlari. prenseslerine girmeyelim.
  • orta ve kuzey avrupadan gelen fakir turistlerin yanı sıra, cüzdanları ve kredi kart limitleri oldukça şişkin olan turistlerdir.
    suriye ile yaşanan kriz öncesi adana m1 tepe avm'de sıkça karşılaşılan türkçe fiyat etiketleri yanında arapça da etiketler vardı. öküz öldü ortaklık bozuldu hesabı teker teker kaldırıldı bu etiketler.
  • ilk kelimesini ters çevirirsek,

(bkz: para turist)
  • hepsi kötü değil. günlüğü 100 dolardan evini kiraya veren arkadaşıma " bir klima daha taktırırsanız günlük 125 dolar veririz" diyeni de oluyor.
    klimayı hemen ve derhal taktırdı arkadaşım da elbette.
  • (bkz: #29306945)
  • türk dizilerinden etkilenmişlerdir genelde.
  • yaptıkları alışverişlerin, ülkemize bıraktıkları dövizlerin acısını yaratıkları toplumsal huzursuzlukla fitil fitil burnumuzdan getiren turistler bunlar...isterlerse kişi başına düşen milli gelirimizi on katına çıkarsınlar haz etmiyorum ben kendilerinden...istanbul için konuşuyorum; tramvay, metro, füniküler gibi toplu taşıma araçları başta olmak üzere tüm kamusal alanlarda nasıl bu kadar gürültülü ve rahat davranabiliyorlar anlayamıyorum...misal elin hollandalı turisti tramvayda giderken efendi efendi etrafı izliyorken arap turistler hep bir bağıra bağıra konuşma, sağa sola hareket edip yer kapma peşinde oluyorlar...hele aralarında böyle orta yaş, kısa boylu, göbekli ve esmer amcalar oluyor ki potansiyel baş ağrısı sebebi her biri...

giyim kuşamları elbette kimseyi ilgilendirmez ama tavırları konusunda eleştirilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar...vize alırken sessiz olacaklarına dair bir anlaşma imzalamalarını talep ediyorum...