şükela:  tümü | bugün
  • bizim üniversitelerde siyaset yapmaktan akademik çalışmalar yapmaya vakitleri kalmıyor öğrencilerin. hükümet politikalarından bahsetmek bile istemiyorum zaten amaçları eğitimi kalitesizleştirmek ve öğrencilerde çok sağolsunlar boş boş siyasetle uğraşarak akp'nin istediğini yapıyorlar. ya ülkücüler toplanıp adam dövüyor ya da çakma solcular her şeyi protesto edip mesele hdp olunca en büyük destekçisi oluyorlar ama akademiye gelince iş "ya abi finlandiya eğitimi ya".
  • (bkz: kaust)
    e ama şimdi o kadar çok sermaye ile bi zahmet geçsinler di'mi? bilim günümüzde funding'in köpeği olmuş napıcan.
  • king abdulaziz university mezunuyum. 2011 yılında 4 senelik bioloji bölümünü bitirdikten sonra genetik üzerine yine aynı üniversitede bitirip istanbul’a döndüm.

arabistan dış görünüş olarak kapalı bir kutu. ön yargılarım tabii ki vardı. bioloji olması arabistan ile çelişeceğini düşünmüştüm. düşünsenize allah’ın yarattıklarını bilim ile anlamdırmayı düşünmeyecek kadar geri olduklarını öngörmüştüm.

gelin görün ki işin aslı öyle değilmiş. medeni ve ahlaklı bir topluluk da var arabistan’da. king abdulaziz university eğitim düzeyi bence harvard üniversity düzeyinde. hocaları ileri görüşlü ve öğrenciye önderlik edebilecek niteliktedir. çok sayıda uluslararası makalesi olan akademisyenler de mevcut.

inanmayacaksınız belki ama halkın yüzde 60 ı evrime inanıyor. bu da biolog olarak beni şaşırtmıştı. tavsiye ederim. arabistan için ön yargıları bırakmalısınız.
  • bu ulkede 18 yildir sistematik bir sekilde egitim bitirilmeye calisiliyor. neredeyse tum universite rektorleri vasifsiz yandas amcalardan olusuyor. bu da yetmez mi gibi o amcalar da tum universite kadrolarini akrabalariyla dolduruyor.
    yani ilk 500'de 1 adet universitemizin bile olmasi sasirtici.
    susun ve fazla kurcalamayin...
  • universite kadrolarini son 20 yildir dolduranlar nedeniyledir. adama ismarlama öğretim uyesi kadrosu ilani cikiyor her gun twitterda. ha diyeceksiniz onceleri cok mu matahti diye. o yuzden asil milada yök demek lazim.
  • akademik egitim anlaminda ust duzey okullara sahip olmanin ilk kurali rekabetci bir ortam olusturmaktir. ornegin abd'de doktora sonrasinda harvard, mit, cal tech gibi yerlerde 3 sene post-doc yapmadan duzgun bir universitede akademisyen olarak is bulmak cok ama cok zor. ayrica bu saydigim okullarda post-doc yaparken de yine inanilmaz sayida ve kaliteli makaleler yayinlamadan ve grantler almadan is bulamazsiniz. abd'de akademisyen olmak ile sampiyonlar liginde sampiyon olmak bence esit. zira yeri geliyor sizden cok daha guclu ve hayvanimsi bir cv'ye sahip birsuru cinli ve hintli ile tek bir pozisyon icin kapisiyorsunuz. hadi diyelim cok basarili bir doktora ve post-doc surecini tamamladiniz ve sonunda akademisyen olarak is buldunuz ki bu durumda bile tenure-track denen bir sistem yuzunden 6 sene boyunca birsuru makale yazip grant getirerek rustunuzu ispatlamak zorundasiniz. az basarili bir akademisyenin is bulsa dahi yine okulunda tutunma ihtimali yok. oysa bir de turkiye'ye bakiyorum adam koca profesor ama yayinladigi makale sayisi benim phd sirasinda yayinladigim makalelerden daha az. ingilizce bilgisi zaten hic yok yani gelisen teknolojiyi ve literaturu takip edemiyor. ama sirf devlet memuru oldugu icin isi garanti. banane lan yapmam ben arastirma dese bile 30 sene devletin sirtinda bir yuk olarak geziyor akadamisyenlerin yuzde 90'i. rekabetin hic olmadigi boyle ortamlarda ne ilk 500'e ne de ilk 5000'e okul sokma gibi bir durumun yok. futbolcular bile yedekleri olmadigi zaman got devirip yatiyor amk akademisyenler ne yapsin.
  • normaldir. o beğenmediğimiz islamcılar üniversitelerinde bilim yaparken burada ki din düşmanı götleklerin tek yaptığı kız-erkek aynı tuvaleti kullanmak.
  • bizim öyle sidik yarıştırma kaygımız yok
  • sebebini uzun uzun analiz etmeye gerek yok.

(bkz: 71 rektörün atıf sayısının 0 olması)

başımızdakiler zaten eğitimde sıçalım istiyor.