• güzel çiçekli ve hoş kokulu bir bahçe bitkisi. parfüm sanayisinde kullanılır.
  • bir filbahri değildir.
    leylak ruhumdur, erişemez.
    ama yasemin, akdeniz'dir, kıbrıs'tır en çok. ben değil alatlı diyor.
  • bir diğer ismi de mogradır.
  • (bkz: ful çiçeği)
  • zeytingiller ailesinden; yaseminin bir başka türü. aralarında en çok diğer adı ful olan, katmerli arap yaseminini severim. sarmaşık gibi olan türüne akdeniz sokaklarında sıklıkla rastlayabilirsiniz. özellikle parfüm endüstrisinde rastladığımız bu bitki eklendiği tüm kozmetik ürünlere ayrı değer katar.

katmerli arap yasemininin yetiştirilmesi ve bakımı oldukça zordur, çok sık çiçek vermemesine rağmen çiçekleri açtığında dokunulmazsa uzun ömürlü olur. dokunulduğunda veya yaklaşıldığında nedense solan bu narin çiçekler açtığı andan itibaren tüm evi kaplayan, beni kendine hayran bırakan keskin kokusunu etrafa yayar.

çiçekleri görsel olarak katmerli gardenyayı andırır. fazla suyu sevmeyen bu çalı bitkisi yıl boyu yeşil kalan şekilsiz yapraklara sahiptir. şimdilerde piyasada satılan türlerinin bir çoğu maalesef kokusuzdur.
  • mayıs ayında çiçek açar esintide inanılmaz güzel kokar. haziran sonu bütün çiçeklerini döker.
  • geldi iki gözümün çiçeğinin çiçek açma mevsimi. çıkıp, senin olduğun sokaklarda gezmek istiyorum.
hesabın var mı? giriş yap