şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aydın, bozdoğan'da yer alan fevkalade bir kanyon. 380 metre yüksekliği, 6 kilometreye ulaşan uzunluğu uzun yıllar içinde meydana gelmiştir. kanyonda, m.ö. 5. yüzyıla tarihlenen ve persler tarafından inşa edildiği belirlenen kaya mezarları da bulunmaktadır. doğa sporları, kamp ve turizm için harika imkanlar sunmaktadır.
 • aydın'ın bozdoğan ilçesine giderken tabelaları takip edip ulaşabilirsiniz. arapapıştı'ya ulaştığınızda belediyenin yerel halka sağlamış olduğu pazardan ev işi sarma, tatlı, gözleme, börek gibi yiyeceklerle ya da belediyenin kafeteryasından karnınızı doyurabilirsiniz. zeytinyağı, zeytin, kekik, tereyağı vb. yerel ürünleri de pazardan temin edebilirsiniz.
  kanyonu belediyenin gezi tekneleri ile gezebilirsiniz. yaklaşık 2 saat sürüyor ve teknelerde tuvalet yok. tuvalet, yiyecek, içecek ihtiyacınızı giderip, tekneye binmenizde fayda var.
  çok fazla tarihi eser göreceğiz diye beklenti içine girmeyin. sadece bir kaya mezarını açık ve net görebiliyorsunuz. tekneyle giderken etrafınızda uçuşan balıkçıl kuşları ve karabataklar size eşlik eder.
 • aydın'ın bozdoğan ilçesinde kemer barajı'ndan gidilebilen kanyon. çakal belediye bu bölgeyi turizme kazandırma bahanesi ile milleti düdükleyerek para kazanıyor. nasıl mı?

  bu kanyona giden teknelerin yanaştığı yerde belediyenin bir gişesi var. gişede bir de kanyonun krokisi var. o kroki üzerine de kanyon içinde gezi yapan teknelerin rotaları çizilmiş ve kanyonun içeriden çekilmiş muhteşem fotoğrafları konmuş. oradaki gişe görevlisi insanlara "kanyon gezisi" adı altında bilet kesiyor, öğrenci 15 tl, yetişkin 25 tl. insanlar da akın akın bilet alıyor, hatta rağbet çok fazla olduğu için randevu veriliyor (1-2 saat sonrasına).

  gezi başlıyor; ancak tekneler barajda biraz ilerledikten sonra, gezinin asıl amacı olan kanyon'a gelince kaptan "yolculuk buraya kadar, kanyona giremiyoruz, size söylemediler mi" diyor. millet saf ve şaşkın bir şekilde kalakalıyor. tekne 30 dakikalık saçma sapan bir baraj gölü gezisinden sonra gerisin geriye geliyor.

  tabi teknelerden dönen halk ne kadar bağırsa çağırsa hakkını iade istese de yanıt alınamıyor.

  ortada düpedüz bir kandırmaca var. buna nasıl izin veriliyor anlamış değiliz.
 • yaklaşık iki saat süren bir tekne turuyla gezilebilecek kanyon. hafta sonları için gitmeden 2-3 gün önce, hafta içi için ise 1-2 saat önce arayıp randevu almak gerekiyor. tekne turu uzun süreceğinden ihtiyaçları önceden temin etmek faydalı olur. öğrenciler için 15 tl tam için 25 tl bilet ücreti alınmakta. can yelekleri de verilmekte.
 • kanyonda tekneler sadece dolaşıyor mu ? bizi herhangi bir yerde bırakıp gezmemize izin veriliyor mu acaba ? yoksa gezip görülecek birşey yok mu sadece tekne gezisinden mi ibaret?
 • çok değil 4 ay önce şu halde fotoğrafladığım kanyonda bugünkü hürriyet haberine göre kuraklık nedeniyle sular tamamen çekilmiş

  http://www.hurriyet.com.tr/…ri-yapiliyordu-40970716