şükela:  tümü | bugün
  • gereksizdir. anadil eğitimi verilebilir ilk birkac yil (o da resmi dil ogretiliyorken) ama türkçe dışında bir dilin resmi dil olmasının bir anlami yoktur. tabelalar baska dilde olabilir, tvler radyolar gazeteler baska dilde yayin yapabilir. ama resmi dil olması tümüyle gereksizdir. fakat resmi dil türkçe diye diger dillerin yokedilmeye çalışılması da açıkça faşistliktir.
  • birden fazla resmi dilin oldugu bir ulkenin isleyisi kolay degildir. dil iletisim demektir cunku, ulke duzgun islemiyorsa, birbirini anlamayan gruplara bolunmesi muhtemeldir.

ancak evet, anadili farkli olan bu kadar insan varken, bu meselenin yaratabilecegi sorunlar ve olasi cozumleri tartisilmalidir.
  • devletler azınlıklara imtiyaz verebilir ama verdiği imtiyazların sınırı din, toprak ve dil üçgenine kadar çizilmiştir. bu çizgi geçildiğinde bütünlük sağlanamaz.

misal; savaştan çıkmış, er kişilerini kaybettiği için bizden 4 milyon işçi almış almanya bunu yapmadı. yararlı bir azınlık idik halbuki. suriyeliler gibi mülteci değildik. çin'den, orta asya ülkelerinden, güney amerika'lardan da örnekler verebilirim. lâkin o çizgi kolay kolay geçilmemiştir. o üçgenden birisi mutlaka sabittir. ihtiyaçları sonsuz olan varlıklar olduğumuz için devletler bunun bilincinde olarak politikalarını hazırlar.
  • ırak'ta olabilir veya o zaman ırak ta olabilir.
  • ben bu başlıktan rahatsız oldum. yıllarca kürtlerin asimilasyonuna maruz kalan zazaların yok sayılması, unesco kaybolan diller sınıfına dahi (da) giren bir dilin devlet tarafından dikkat çekilmesi amacıyla , yukarda sayılan dillere resmi dil verilecekse eğer resmi dil verilmesinin "teklif dahi edil(emez)"memesi beni rahatsız etti.

(bkz: zazaca resmi dil olsun)
  • iki tarafında türkiye de hiçbir şekilde barınmaya, ekmeğe, suya hakkı yoktur. buna rağmen dil istenmesi ayıp dediğim saçmalık.
  • bunlar filan bahane toprak istemek şahane.
  • türkiye ile isvec'i norvec'i kıyaslayan insanlar bu kafaya nasıl ulaşıyorlar merak ediyorum. arapça zaten baştan saçmalık ulkede arap kadar laz, rum, ermeni de var hadi bunlari da yap bakalim. öte yandan isvec'te kaç tane ayrılıkçı etnisite var, kanada'da fransa megri diyen adam görüyor musun?
  • madde 3. – türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir.

bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

millî marşı “istiklal marşı”dır.

başkenti ankara’dır.

madde 4. – anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

beğenmeyen istediği sınır kapısından ülkeyi terk edebilir.