54 entry daha
  • kemalist cumhuriyet'in yüz yıldır yapmaktan vazgeçmediği bir propaganda. bu propagandanın amacı türkleri orta doğu'nun en kalabalık müslüman topluluğu olan araplardan nefret ettirerek ümmet anlayışına zarar vermek ve türk milliyetçisi kemalist rejimin ayakta durmasını sağlamaktır.

şunu belirtmek gerekir ki, birinci dünya savaşı'nda bazı arapların osmanlı'ya ihanet ettiği iddiası asılsız değildir. hicaz emiri şerif hüseyin, birinci dünya savaşı devam ederken, ingiliz diplomat mcmahon ile anlaşarak orta doğu'da bağımsız ve büyük bir arap devletinin kurulması karşılığında osmanlı'ya karşı savaşmayı kabul etmiştir. sonrasında, şerif hüseyin ve etrafındakiler gerçekten de osmanlı'ya isyan etmiş ve ingilizlerle birlikte hareket etmişlerdir. ne var ki, savaş sonrası, ingilizler büyük ve bağımsız arap devletinin kurulmasına dair verdikleri sözü tutmamış, onun yerine bölgeyi küçük kukla devletçiklere ayırmış ve şerif hüseyin'in oğullarını bu devletlerin başına getirmişlerdir: faysal önce suriye sonra ırak kralı, ali arabistan kralı, abdullah ise ürdün kralı olmuştur. faysal ve ali'nin saltanatları 20. yüzyıl içerisinde sona ermiştir. ürdün'de ise o zaman kurulan düzen halen devam etmektedir, bugün kral olan kişi abdullah'ın torununun oğludur.

buradaki problem şudur: kemalist rejim, bir bölgenin valisi olan şerif hüseyin'in ihanetini bahane ederek; fas'tan umman'a kadar uzanan devasa bir coğrafyaya yayılmış olan, birbirinden çok farklı özelliklere sahip ve nüfusu bugün 400 milyonu bulan arapları, iki müslüman millet arasına nifak sokmak için "bize ihanet eden alçak araplar" olarak genellemiştir. bugün bu mecrada türklere ihanet ettikleri için filistinlilere yardım edilmemesi gerektiğinin iddia edilmesi, araplardan nefret etmeyenlerin "arap hayranı" ilan edilmesi, yahut araplara her gün çeşitli şekillerde hakaret edilmesi, şüphesiz ki kemalist eğitim sisteminin bu propagandasının bir sonucudur.

ülkeyi işgal edenlerle işbirliği yapmanın ötesine geçip, bizzat kendisi gelip ülkeyi işgal eden ingilizlere, fransızlara, italyanlara vs. karşı ortada böylesine bir nefretin bulunmaması, aksine, kemalist cumhuriyet'in ilk yıllarında bu milletlere hayranlık duyarak her şeyiyle o milletlere benzemeye çalışması, meselenin yurtseverlik olmadığının ve araplara karşı yürütülen bu propagandanın maksatlı olduğunun kanıtıdır.

kaldı ki, osmanlı'ya gerçekten ihanet etmiş olan şerif hüseyin'in oğlu abdullah ile kimlerin samimi pozlarının olduğu da ortadadır: 12

bu propagandanın türk insanında yarattığı etkiye dair bir diğer örnek için:
    (bkz: siz türkiye'de deveye mi biniyorsunuz/@the dawn mist glowing)

edit: bir yazarın ricası üzerine lütfen;

(bkz: sma hastası ada'nın elinden tut)

https://adaninelindentut.com/
  • araplar bize ihanet etti bu bir gerçektir. niye uzun uzun yazılar yazıp kendi düşüncenizi haklı çıkartmaya çalışıyorsunuz ki. günümüzde bile bu hainlikleri , ihanetleri görebiliyoruz.

(bkz: araplar bize ihanet etti)
    (bkz: araplar bize hainlik yaptı)
  • ot geldi saman gidecek ibineler.
  • olay niye sanki araplar yüzümüze gülmüş sonra gizlice, sinsice bir şeyler yapmış gibi duygusal sebep sonuç ilişkilerine bağlanıyor anlamıyorum. hiç bir millet diğerini sevmez ki zaten. çıkarın varsa anlaşırsın, çıkarın yoksa tekmelersin, tarih boyu bu böyle olmuştur.
    onlar bizi arkadan filan vurmadılar, biz türklere bayılıyoruz filan da demediler, zaten hiç de sevmedikleri için işlerine geldiği an isyan ettiler. günümüzde de sevmediklerini açık açık söylüyorlar.

benim anlamadığım bu bizim memleketteki platonik sevda. adamların daha ne yapması lazım ki bizi zaten sevmediklerini anlayasınız.

(bkz: suudi arabistan'ın türk malı boykotu)
    (bkz: suudların türk malı boykotu)
    (bkz: suudi arabistan'da türk mallarına boykot çağrısı)

not: bu başlıklar farklı yıllarda açılmıştır.

edit: bu arada sevmemekten kastım nefret etmek anlamında değil, sadece seviyor olmamak, ümmet ayaklarının boş küme olması. tutup olayı ırkçılığa çekmeyiniz. ben nasıl birinden arap diye nefret etmiyorsam sırf türküm diye benden nefret edecek arabın da... öff yoruldum.
  • gerçek olup olmamasını bir tarafa bırakıyorum ve soruyorum?

ümmet hilafet çağrısına uymuş mudur? eğer hilafet çağrısına uymadıysa ümmet olmanın bir amacı var mıdır? arabistanlı lawrance kimdir ve ne yapmıştır?

soruları cevaplarsanız sevinirim.
  • ilk cümleden sonrasını okumadım ama şunu diyeyim şuan da hemen hemen bütün arap ülkeleri türk mallarına boykot uyguluyor ihanet etti vurdu falan değil hala vuruyor hala ihanet ediyor olacaktı
  • arapları boş verin, bu millet kendi kendini vuruyor, bu daha vahim ve ülke battıkça ''ne güzel şahlanıyoz'' diyorlar ve ülkeyi batıranlara destek oluyorlar. savaşta bizi yenemeyen batı, içimizdeki bu adamlarla vuruyor bizi.

bu millet(den bazıları) kendi ülkesine ihanet ediyor ve farkında olamayacak kadar cehalete batmış durumdadır. araplar ihanet etmiş olsa ne, olmasa ne ki, o olay tarihte kaldı. ötekini ise şu an yaşıyoruz.
  • mit’in atası olarak kabul edilen teşkilat-ı mahsusa‘nın kurucusu süleyman askeri‘nin mezarının yerini bilmiyoruz. neden acaba? atatürk suriye‘de kimlere esir düşmekten son anda kurtuldu mesela? falih rıfkı atay‘ın anılarında anlattığı ahmet’ini arayan ananın oğlu neden evine dönemedi acaba? şanlı türk askeri medine‘de neden çekirge yedi acaba? daha yazayım mı yeterli mi? bence yeterli.

not: birçok arap da bizimle beraber savaştı denmiş. kesinlikle doğru ama sevdiklerinden değil mecburiyetten. çünkü imparatorluk tarihinde hiç olmayan bir şey olmuş ve 1. dünya savaşı sırasında askere alma teşkilatımız çok çok başarılı çalışmıştır. yoksa araplar 400 yıldır dilini bile öğrenmedikleri türkler için savaşmak istemiyorlardı. balkan hezimetinden ders alan ittihadçılar, askere alma teşkilatımızı kısa sürede azami ölçüde geliştirdi. askere alamadıklarımız da bize karşı savaştı işte. bu kadar basit. burada bir romantizm yok. realite var.

not 2: başta adana’da ve hatay’da olmak üzere ülkemizin her yerinde yaşayan arap vatandaşlarımız bu kapsamın dışındadır tabii ki. yanlış anlaşılmasın.

not 3: magrip dediğimiz coğrafya arap değildir. sadece arapça konuşurlar. çok farklı bir kültürdür. magriple maşruk arasında kalan mısırlılar da kendilerini tam olarak arap görmezler. biraz kızdırırsanız ben firavun torunuyum derler. zaten bahsettiğim coğrafya 1. dünya harbinden çok önce elimizden çıkmıştır. konu ile alakası yoktur.
  • olm aynı araplar bugün de ihanet ediyor zaten :) kafaya bak.

neymiş olayı tek kişinin yaptığına bağlamamalıymışız temalı boş bir savunma.
  • dibine kadar doğru olan söylem.

inananlar için, allah bile "bunlardan adam olmaz" diyerek peygamber göndermiş, peygamber bile "bunlar ne biçim insanlar" demiş, bu da gelmiş arap güzelliyor.

inanmayanlar zaten neyin ne olduğunun gayet farkında.
175 entry daha
hesabın var mı? giriş yap