şükela:  tümü | bugün
  • insanı derin düşüncelere sevk eden sorunsaldır. arap kültürünü, arap yaşam biçimini, arapça dilini sevmiyorum. araplar ölsün, yok olsun, katledilsin gibi bir düşünce yok aklımda, o noktada onların da insan olduklarını göz önüne alarak acılarına empati kurabiliyorum.

sunu anlamıyorum; mesela x muzisyeni sevmeyebiliyorum, x senaristi sevmeyebiliyorum, x sehri sevmeyebiliyorum. fakat x ırkı sevmeyince ırkcı oluyorum, fosik oluyorum. abi karsıtı degilim, dusmanları da degilim, sevmiyorum sadece, hazzetmiyorum. kulturleri ve yasam tarzları bana hitab etmiyor.

ne yapayım simdi bilemedim.

edit: mesela arabın biri gelip "ben türkleri ve kültürlerini sevmiyorum" dese saygıyla karşılardım, hiç de ırkçılık gibi gelmezdi bana. dünyadaki bilmem kaç tane ırkın tamamını seviyorum demek pek samimiyet içermiyor, sevmiyorsa sevmiyordur.

edit2: entry'leri okudum ve çoğu müthiş çelişki içeriyor, tıpkı bir şarkıyı sevmeyeceğiniz gibi bir kültürü ve buna bağlı olarak ırkı sevemeyebileceğinizi kabullenemiyorsunuz. yada itiraf edemiyorsunuz.

siyahlar ve beyazlar görüyoruz artık, griler falan yok. arap kültürünü, edebiyatını...vs sevmeyen biri bunlardan beslenmiş birini gayet de sevmez. eğer bunlardan izole büyümüş bir arapsa, onun doğuştan gelen genetik fiziki özellikleri dışında arap olmasını gerektiren birşey kalmamıştır. mesela ben bu ülkede büyümüş bir türk olarak, türk geleneklerinden, kültüründen, öğretilerinden, yöntemlerinden ister istemez etkilendim, az da olsa etkilendim. aslında birçoğunuz bu şekilde ve yurtdışına gitmediği için bunların farkında değil. şimdi türklere ait kültürleri ve diğer özellikleri sevmeyen biri beni gayet de sevmeyebilir. çünkü bu sevmediği özelliklerden birkaçı kesin benim kişiliğime zerk etmiştir.

bir de birşeyi sevmemek, nefret etmek değildir. ilk verdiğim örnekle ilişkilendirirseniz, bir albümü yada sanatçıyı sevmiyor olmam nefret ediyor olduğum anlamına gelmiyor. sevmiyorum sadece, sevgi hissetmiyorum. nefret ayrı bir duygudur.

edit3: müslümanlıkla alakalı değil. dini inancım yok fakat türkiye ve başka müslüman yoğunluklu bazı toplumlarda kendilerine özgü sevmemi gerektirecek birşeyler var. arapları seviyorum diyebilmek için bir sebep bulamıyorum, üzgünüm bu konuda, düşünüyorum ama yok yani.

edit4: ırkçısın diyenlere saygı duyuyorum, öyleysem de yapacak birşey yok, bu ırka ve kültürüne sevgi hissetmiyorum neticede, onlar da benim gibi insan oldukları için saygı duyarım sadece. işin trajikomik tarafı dünyadaki hiçbir insanı sevmiyorum deseydim bana "misantropsun" demek dışında bir fiş koyamayacaktınız. bunlardan sadece bir kategori seçip sevmiyorum dediğimde, "aaa niye diğerlerini seviyorsun da arapları sevmiyorsun, pis ırkçı" diye linç etmeye kalkıyorsunuz. ben bunu anlamıyorum işte, öbürü niye kötü bir izlenim oluşturmuyor sizde acaba? sevmemek konusunda bir ırk ayırt etmediği için mi? hergün insan ırkının ne kadar tehlikeli ve boktan olduğu konusunda entry giren yazarlar beğeniler üstüne beğeni alıyor. biliyorum ki bana ırkçısın diyen yazarlar da bunların arasındadır. sadece bu çelişkinizi de gözler önüne sermek istedim.

son edit: abi birşeyi sevmemekle, nefret etmenin aynı şeyler olmadığını öğrenin. bir de ırk denilen kavramın kültür, medeniyet, tarih, dil gibi birçok faktörü kapsayan bir kavram olduğunu öğrenin. gelen yanıtlar sürekli genetik yapıyla ilgili, kafatasıyla ilgili. diyorum ki arapların kültür, tarih, edebiyat, dil... gibi faktörlerinden izole birinin zaten şu yazıda söz ettiğim arap tanımının karşılığını vermeyeceği aşikardır. dolayısıyla kültür, dil, yaşam biçimi, geleneklerden izole büyümüş bir arap (atıyorum farklı bir toplumda büyümüştür) zaten yazıda söz ettiğim arap ırkı tanımlamasını temsil edemez.
  • eyleme geçip herhangi bir arabın haksızlığa uğramasına kasıtlı olarak bir sebep oluşturmadıkça ırkçılık diye nitelendirilemez davranış.
  • ülkücüler gibi sevmeme olayını nefrete taşıyıp bina yakıp yıkma, bıçaklarla, palalarla saldırma, bir kültürü yok sayıp asimile etmeye çalışma leveline atlamadığınız sürece ırkçılık sayılmayacak sorunsaldır.
    (bkz: ırkçılıkta bir kıstas olarak ülkücüler)
  • sorunsal falan değildir, ırkçılıktır.

not: insan
  • arapları sevmemek ırkçılık, arap kültüründen hazzetmemek kişisel seçimdir. arap ülkelerinde günümüzde yerleşik olan kültürel yapının ürettiği ürünlerin daha gelişmiş toplumlara uyum sağlaması zor görünmektedir. ancak kuşkusuz kendini çok geliştirip depeche mode dinleyen araplar da vardır, bu yüzden ırkı tanımlayan kelimeler üzerinden bu tip bildirimler yapmak sakıncalıdır.

not: gelişmişlik kriteri olarak depeche mode, okur yazarlık oranı, toplumsal gelişmişlik sıralaması ve ortalama toplum bireyinin ısabelle huppert'a tepkileri endeksi alındı.
  • tek bir arabı sevmemek kişisel bir durumdur.

arap ırkından olanları sevmemek ırkçılıktır. çünkü tutumunuzu bir ırka genelliyorsunuz.

arapların insanlarından, örf-adetlerinden, edebiyatlarından, sinemasından, müziğinden, dekorundan, alfabesinden, yaşadıkları coğrafyadan, siyasi tutumlarından, bakışmalarından, nefes alışlarından, eşikteki-beşikteki-duvardaki faresine kadar tiksinmek ise gayet normal bir davranıştır.
  • ben hepsinden nefret ettiğim için sikimde olmayan sorunsal! sevmemek ne lan? arap olm bu! dünyanın en aşağılık ümmeti. dünya araplar olmadan çok daha güzel, güvenli ve temiz bir yer olurdu.
  • arap sen içme, bokunu çıkarıyorsun. araplar dan nefret etmek nedir arkadaş. bir ırktan nefret edilir mi? aynı arap düşüncesi işte.
  • kafa karışıklığından oluşan sorunsal.

şimdi, arap kültürünü, müziklerini, yemeklerini, geleneklerini sevmeyebilirsin. tamamını birden sevmemek biraz önyargı odaklı olsa da mümkündür, kabul edilebilir. bunun da elbette ırkçılıkla alakası olmaz. ancak bu durumda da "arap kültürünü sevmiyorum" demen gerekir. eğer "arapları sevmiyorum" dersen bu direk olarak "arap geniyle doğanları sevmiyorum" anlamına gelir. şöyle düşünelim, arap bir aileden doğan, ancak japonya'da uzun yıllar yaşamış, japon kültürüyle büyümüş bir kişiyi de sevmeyecek misin? eğer cevabın "evet sevmiyorum" ise işte o zaman ağır ırkçısın demektir.