şükela:  tümü | bugün soru sor
 • petrol fiyatlarının çakılmasıyla birlikte gözlenen durum.

  150 milyar dolarlık gdp'ye sahip olan kuveyt 2017'de 26 milyar dolarlık bütçe açığı vermeyi bekliyor. bu sebeple yabancı yatırımcılardan 10 milyar dolar borç almak için görüşmelere başlamış
  kuwait said to meet ınvestors ahead of $9.5 billion debut bond

  keza suudi arabistan da geçtiğimiz dönemde 10 milyar dolarlık dış borç almıştı
  why saudi arabia ıs borrowing for the first time in 10 years

  listeyi uzatırım da biz araplardan para gelecek dertler bitecek diyoruz da heriflerin kendisinde para yok amk
 • beklenendi, olmaya baslamistir.

  bu kadar sene alternatif enerji kaynaklari neden kullanilmiyor bu teknoloji var diye sorduk durduk. demek ki amac arap ulkelerinin uzerlerinde durduklari serveti mal mal tuketmesini bekleyip, oradan da bop projesi mi artik neyse planlari o temizlige girismek
 • amerika'daki kaya devriminin sonucudur.

  ilk başta bu pezevenkler zannetti ki petrolün vanasını açıp dinozorun musluğunu kökleyince arz fazlası oluşacak, fiyatlar düşecek ve amerikan üreticiler iflas edip piyasadan çekilecekti.

  yalnız amerikan üreticiler daha verimli kuyulara ve teknolojilere yönelince petrol fiyatları gerilemesine rağmen iflas etmediler.

  ancak topraklarından ucuz petrol çıkan arap ülkeleri deli gibi bütçe açığı ve cari açık vermeye başladılar. deli gibi derken yunanistan yanlarında halt etmiş diyeyim.

  çünkü ortadoğu'da petrol ucuz çıksa da bu ülkelerin petrolden başka bir geliri yok artı halkı uyutmak için çok cömert sosyal programları var (herkes memur, pek çok şey bedava vs.)

  bu sefer de dediler ki "ulan göte geliyoruz, bu sefer üretimi kısalım da fiyatlar artsın".

  ancak fiyatlar çok da artmıyor. çünkü opec'in kestiği petrol kadar abd'den yeni üretim geliyor

  bizi etkileyen kısmı şu. enerji fiyatlarının düşük seyretmesi bizim için iyi de "batı'ya siktir çekelim, nasılsa araplardan para gelecek" diyorsak bize para verecek dediğimiz adamların kendisi batı'dan borç istiyor.
 • yıllık 100 milyar dolarlık bütçe açığı, üstüne finanse ettiği savaşların her geçen gün daha da maliyetlenmesi, avrupa'nın petrol talebinin sürekli düşmesi, kayagazı, elektrikli arabalar, avrupada bir çok ülkenin artık %100 yenilenebilir enerji kullanıyor olması, yeni yatırımlarla yenilenebilir enerjinin enterkonnekte sistem içerisinde diğer ülkeleri de petrole olan bağımlılıktan kurtarıyor olması, yenilenebilir enerjiye verilen desteklerin sürekli ve uzun vadeli olması, çin'in eskisi kadar büyümek istememesi, küresel ticaretin doygunluğa ulaşması, 4. sanayii devrimi ile küçük çiplerden faydalanarak en küçük foseptik çukurunun bile mini bir tam otomatik enerji santraline dönüşüyor olması nedeniyle, artık körfez ülkeleri bütçelerini denkleştirememektedirler. kömür çağı nasıl yıllar önce bittiyse, bugün de petrol çağının bitişine tanıklık ediyoruz, hala kömür kullanılıyor ve kullanılmaya devam edecek ancak tüketimi karşılama oranı günbegün düşecektir. yakında araplar kum çiğneyecek, parayla politika sattığı adamların da sonu yakın.
 • kendi elindeki kaynağı bile başkasına kullandıran işe yaramaz insanlardan başka ne bekleniyordu ki diye düşündürendir.
 • arapların yurtdışındaki paraları, paranın bulunduğu ülkelere çekilmiş peşkeşlerdir. suudiler amerika tahvillerini satacaklar mı napacaklar? bi denesinler bakalım noluyor. bunlar sırf abd rusyayı sıkıştırabilsin diye petrol fiyatlarını dibe çeken adamlar.
 • günde 10 milyon varil petrol üreten suudi arabistan bile geçen sene dolar reservlerinin %27'sini yediği için normal olan sonuç
 • önümüzdeki seneden itibaren birleşik arap emirlikleri ve diğer körfez ülkeleri -ki bunlar vergisiz memleketlerdi- katma değer vergisi uygulamaya da başlayacaklarından paraların yavaş yavaş suyunu çekmeye başladığını düşündürmüştür.
 • bazi korfez ulkeleri ellerinde kullanabilecegi kaynak olmasina ragmen bunu cesitli yatirimlara baglamis oldugundan kredi almak yerine bunlari geri cekerse uzun vadede daha cok zarar edecegini hesap ediyor olabilir. ancak bu sonucu degistirmez, likidite azaliyor. genelde 2017 icin korfez bolgesinin petrol varil fiyati ongorusu 45-50 usd seviyesinde. petrol bu rakamlarin altina inmez ise bu borclanmalar kolayca geri odenebilir.