şükela:  tümü | bugün
 • adamlar, osmanlı'nın arap yarımadasına ilk girişinden başlamışlar (memlukler'e rakip olmalarinin sebebi bu. cunku o donem topraklarda memlukler vardi. yani ana konu osmanli-memluk savasi degil; osmanlinin arap yarim adasina girdigi ilk tarih). muhtemelen bundan sonraki dönemlerin dizileri de olacak ve 20.yy a kadar osmanlı'nın topraklarındaki zalimliklerini anlatacaklar.

  evet, bizimkilerin diriliş ertuğrul, kuruluş osman, abdülhamit vs. dizileriyle ideoloji aşılamalarının benzerini yapıyorlar.

  siz de cocuklariniza arap ismi vermeye devam edin.
 • cok sevdiginiz ecdadiniza hakaret olan durum. krallari oldugunde milli yas ilan etmeye devam edin omurgasizlar. hak ettiginiz bu. *
 • bizimkiler arap emperyalizmini yayarak bu ülkenin kültürünü yok etmeye çalışırken, araplar da osmanlıyı lekelemek için ciddi yapımlara el atmışlar. ateş krallıkları adını verdikleri 40 milyon dolar bütçeli dizi ile osmanlı'nın memlükler ile savaşını (cunku osmanli arap yarim adasina ilk girdiginde, orada memlukler vardı) ve zalimliklerini anlatacaklarmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=md9owk6bxky
  https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50511571

  edit: şu samimi soruma da yanıt bekliyorum:
  (bkz: yalancı şahitlik yaparak cennete gideceğini sanmak)
 • ulus bilincinin popülerleşmesi adına gayet normal bir durum. her ulusun "ötekileri" vardır. tarihsel ötekileri, dışsal ötekileri ve içsel ötekileri vardır. arapların tarihsel ötekisi de osmanlı hanedanıdır. yüzyıllarca adamları yönetip çivi çaktırmayı dahi öğretmemişsin. normal bunlar. (yani, onların vergisini alıp zerre katkıda bulunmamışsın). senin tarihsel ötekinin bizzat araplar olması gerekiyorken onları başına çıkarırsan daha çok "ihanet" masalı anlatırsın. küçük çıkarların peşinde koşup tarihsel gerçekleri göz ardı edersiniz daha çok "şaşırırsınız".

  edit: şu cehaletin özgüveni ifadesi klişeleşti ama somut bir gerçek aynı zamanda. osmanoğlu hanedanı için mesele kendine itaatti. türk ulusal bilincinin hanedana itaatle bir alakası yoktur. çünkü hanedan için aslolan "kulluktur". yani, malın da, namusun da, mülkün de sultanındır. ne bireysel varoluşun ne de itiraz hakkın vardır. aidiyetin ulusal değil, hanedanadır. ayrım yapmayı bilecek kapasiteye ulaşmadan yorum yaparsanız demagojiden fazlasını yapmamış olursunuz.

  edit2: memlükler üzerinden araplara vuranlar çok olmuş. önyargı ile baktığımız bir tarih var. batılılar da bize önyargı ile baktığında bu yüzden şikayet etmeyelim. araplar memlük elitlerinden illallah etmişlerdir fakat kendi aralarındaki hizipleşme yüzünden karşı gelemediler uzun bir süre. en son da, memlük elitini fransızların da desteğiyle ezen kavalalı mehmet ali zorunlu askerliği getirip tekel uygulamasıyla tarımsal ürünleri yok pahasına alınca bir tepki ortaya çıktı. mehmet ali'nin fransız bakanları da olan yönetici sınıfına karşı da ayaklandı araplar, ingiliz yönetiminin yanı sıra. son nokta, abdülnasır ile 1950lerin başında geldi. abdülnasır'ın devirdiği kral kavalalı soyundandı. kavalalı hanedanı da, osmanlı'daki düyun-u umumiye'ye benzer bir mali ve politik çöküşle meşhurdur. süveyş kanalı hisselerini borçlar karşılığı satan da bu hanedandır. yıllar sonra 1956'da çıkan süveyş krizinin ana sebebi "kanalın millileştirilmesi"ydi. yani, tarihsel koşulları ele almadan toplulukları suçlamak da bir tür zaaf göstergesidir.

  edit3: osmanlı, kutsal topraklar dışında arap topraklarından vergi de asker de alıyordu: şöyle ki, bu toprakların büyük kısmına osmanlı'nın doğrudan bir nüfuzu söz konusu olmamıştır (aslında çoğu bölgeye doğrudan nüfuz etmedi osmanlı batı anadolu ve balkanlar dışında ya neyse) eyaletler olarak merkeze bağlı bu bölgelerden osmanlı yıllık vergiler alır, savaş durumlarında orduya destek alırdı (eyalet orduları olarak). unuttuğunuz nokta, osmanlı'da millet sistemi, modern anlamdaki uluslar bazında değil, dinler bazında işlemekteydi (son döneminde gayrimüslimler için mezheplere kadar indi, katolik milleti gibi): gayrimüslimler ve müslümanlar olarak. osmanlı da askerlik yani silah tekeli ve yönetim tekeli müslümanlara hastı. yani, "dar'ül islâm"da yöneten ve silah sahibi olan müslümanlardı. öyle arap türk ayrımı yoktu (hicaz dışında). bana osmanlı oradan vergi almıyordu diye gelmeyin; alıyordu hem de nasıl. son dönemde de, mısır, kavalalı ile zorunlu askerliğe geçtiğinde, zaten sefaletten kırılan halk askere gitmemek için kendini sakatlıyordu. sizin mantığınıza göre suriye, mısır arap değil.

  edit4: acı ama gerçek, osmanlı hanedanı için türk de arap da bir asker deposuydu. sadece de bundan ibaretti. ulusal irade ile hanedan iradesini karıştırmayın.
 • neden memlük dönemini anlattığını merak ettiğim dizi. memlükler bir türk devletidir. hatta isminde türkiye kelimesi geçen ilk devlettir. neticede memlük - osmanlı mücadelesi bizim kendi aramızda geçmiştir. ha evet yönetilen kesim araplardan oluşur. ne yapalım siz de kendi kendinizi yönetseydiniz allah'ın bedevileri. böyle bir proje bildiğin saçmalıktır.

  eklemezsem çatlarım; kudurun oğlum. yıllarca yönettik sizi. başınızı kaldırdığınız an vurduk kafanıza. liderlerinizi istanbul'da astık. istediğiniz kadar dizi çekin.

  gelen mesajlar üzerine edit; memlüklerin resmi adı ed-devletü't-türkiye'dir. ilk defa isminde türkiye ifadesi geçen diyorum, cahiller; ama goktork dovloti vor diye mesaj atıyor. eheheh.
 • saç ektirmek için geliyorlar zaten. saç eken kliniklere fırsat, gidin reklam verin.
 • memlükler kıpçak türkleridir, bizim gibi oğuz türkleri değildirler, halis mulis orta asya’dan mısır’a giden türklerdir. köle olarak mısır’a götürülen çok sayıdaki türkün araplara karşı bir araya gelip kendi devletlerini kurmasıyla oluşmuştur. yıllarca araplara karşı mücadeleler vermiş bir devlettir. bu adamların dillerini incelediğimizde deşt-i kıpçak’taki gruplarla aynı lehçeyi konuştuğunu görürüz. codex cumanicus’taki dille bu adamların konuşmaları birebirdir.

  peki bu adamların binlerce km ötedeki mısır’da ne işi vardı diyorsanız, cevabı basit: araplarda kölecilik vardı. islamiyet’ten sonra da başka milletleri kölerek olarak kullanmışlardı. talas savaşından sonra köle olarak kullanılan orta asya türklerinin (bunlara kölemen denir) mısır’da nüfus sahibi olup kendi devletlerini kurmasıdır bütün hadise. yani memlükler %100 bir türk devletidir. mısır’da on binlerce türk çadırı kadar da nüfusları olduğu söylenir.

  hatta cengiz han’ın oğlunun devleti olan ilhanlılar, müslümanlığı kullanarak topraklarını büyüten memlüklere karşı, sistemli bir din olan budizm’i sahiplenmek zorunda kalmışlardı. bu vesileyle anadolu dahil 300’den fazla budist tapınağı inşa etmişlerdi. peki bu tapınaklara ne oldu derseniz? yine kendileri yıktılar. memlüklerle baş etmenin tek yolunun müslümanlığı kullanmak olduğunu keşfeden ilhanlılar, bir asır geçmeden müslümanlığı benimsedi. yani sonuç olarak memlükler, müslümanları tek çatı altında toplama fikrini ilk ortaya çıkartan devlet olmuştur. osmanlı-memlük savaşlarında bu fikir osmanlı devleti tarafından da keşfedilmiş ve benimsenmiştir.

  türkçenin en önemli kitabı kabul edilen divan-ı lügat’it türk’ün mısır’dan istanbul’a geldiği düşünülmektedir. yani bu kitap muhtemelen mısır’daki arapların türkçeyi anlaması için kullanılmıştı. bilindiği gibi kitabın esas yazılma amacı, yazıldığı yıllarda büyük bir coğrafyayı türklerin yönetmesiydi. iran ve anadolu selçuklulardaydı, yine karahanlılar ve gazneliler orta asya ve hindistan sınırlarındaydı, diğer yanda memlükler mısır’daydı. bu yüzden türkçe öğrenmek ihtiyaç haline gelmişti.

  mısır, en son abbasilerden itibaren son 150 yıla kadarki olan zaman dilimine kadar türklerin egemenliğindeydi. memlüklerden önce de abbasilerden bağımsızlığını kazanan, türk kökenli olan tolunoğulları mısır’a hükmetmişlerdi.
 • arap gotu yalamaktan dili zimparaya donmus arap sevicilerin gormezden gelecegi hadise.
 • güzel bir dizi olacak gibi duruyor. çünkü oyuncuların giydikleri kostümler digimon çizgi filmindeki karakterler gibi parlamıyor. bir tarihi dizide kostümler ne kadar doğal duruyorsa o yapımın başarılı olduğuna dair bir ön yargım var.

  diğer yandan çeksinler güzel. hatta bizim tvler de yayınlasın. bizimkiler hala imparatorluk devrinin kapandığını, ulus olmayan milletlerin yaşayamayacağını kabul etmek istemiyor. hala 1600'lere dönüp, türklüğü öldürüp ümmet sistemine geçmek derdindeler. belki suudlar, mısırlılar bizimkilerin başına vura vura gerçeği kavratabilir. gerçi sanmıyorum ama bakalım..