şükela:  tümü | bugün
 • bizimkiler arap emperyalizmini yayarak bu ülkenin kültürünü yok etmeye çalışırken, araplar da osmanlıyı lekelemek için ciddi yapımlara el atmışlar. ateş krallıkları adını verdikleri 40 milyon dolar bütçeli dizi ile osmanlı'nın memlükler ile savaşını (cunku osmanli arap yarim adasina ilk girdiginde, orada memlukler vardı) ve zalimliklerini anlatacaklarmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=md9owk6bxky
  https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50511571

  edit: şu samimi soruma da yanıt bekliyorum:
  (bkz: yalancı şahitlik yaparak cennete gideceğini sanmak)
 • (bkz: arap kültür emperyalizmi) ( diger adiyla islam )
 • osmanlı düşmanı ekşicileri adeta savaş makinesi bir yeniçeriye dönüştürecek haber.
 • adamlar, osmanlı'nın arap yarımadasına ilk girişinden başlamışlar (memlukler'e rakip olmalarinin sebebi bu. cunku o donem topraklarda memlukler vardi. yani ana konu osmanli-memluk savasi degil; osmanlinin arap yarim adasina girdigi ilk tarih). muhtemelen bundan sonraki dönemlerin dizileri de olacak ve 20.yy a kadar osmanlı'nın topraklarındaki zalimliklerini anlatacaklar.

  evet, bizimkilerin diriliş ertuğrul, kuruluş osman, abdülhamit vs. dizileriyle ideoloji aşılamalarının benzerini yapıyorlar.

  siz de cocuklariniza arap ismi vermeye devam edin.
 • (bkz: tutmayın küçük enişteyi)
  bırakın çeksinler, biraz daha istanbul'un reklamı olmuş olur.
 • saç ektirmek için geliyorlar zaten. saç eken kliniklere fırsat, gidin reklam verin.
 • cok sevdiginiz ecdadiniza hakaret olan durum. krallari oldugunde milli yas ilan etmeye devam edin omurgasizlar. hak ettiginiz bu. *
 • yavşak körfez arapları, bir şeyden de eksik kalmayın. illa sidik yarıştıracaklar. lan anlatsan ne olur? hatice’ye değil neticeye bak. yavuz tepeledi mi sizi? tepeledi.
 • ulus bilincinin popülerleşmesi adına gayet normal bir durum. her ulusun "ötekileri" vardır. tarihsel ötekileri, dışsal ötekileri ve içsel ötekileri vardır. arapların tarihsel ötekisi de osmanlı hanedanıdır. yüzyıllarca adamları yönetip çivi çaktırmayı dahi öğretmemişsin. normal bunlar. (yani, onların vergisini alıp zerre katkıda bulunmamışsın). senin tarihsel ötekinin bizzat araplar olması gerekiyorken onları başına çıkarırsan daha çok "ihanet" masalı anlatırsın. küçük çıkarların peşinde koşup tarihsel gerçekleri göz ardı edersiniz daha çok "şaşırırsınız".

  edit: şu cehaletin özgüveni ifadesi klişeleşti ama somut bir gerçek aynı zamanda. osmanoğlu hanedanı için mesele kendine itaatti. türk ulusal bilincinin hanedana itaatle bir alakası yoktur. çünkü hanedan için aslolan "kulluktur". yani, malın da, namusun da, mülkün de sultanındır. ne bireysel varoluşun ne de itiraz hakkın vardır. aidiyetin ulusal değil, hanedanadır. ayrım yapmayı bilecek kapasiteye ulaşmadan yorum yaparsanız demagojiden fazlasını yapmamış olursunuz.

  edit2: memlükler üzerinden araplara vuranlar çok olmuş. önyargı ile baktığımız bir tarih var. batılılar da bize önyargı ile baktığında bu yüzden şikayet etmeyelim. araplar memlük elitlerinden illallah etmişlerdir fakat kendi aralarındaki hizipleşme yüzünden karşı gelemediler uzun bir süre. en son da, memlük elitini fransızların da desteğiyle ezen kavalalı mehmet ali zorunlu askerliği getirip tekel uygulamasıyla tarımsal ürünleri yok pahasına alınca bir tepki ortaya çıktı. mehmet ali'nin fransız bakanları da olan yönetici sınıfına karşı da ayaklandı araplar, ingiliz yönetiminin yanı sıra. son nokta, abdülnasır ile 1950lerin başında geldi. abdülnasır'ın devirdiği kral kavalalı soyundandı. kavalalı hanedanı da, osmanlı'daki düyun-u umumiye'ye benzer bir mali ve politik çöküşle meşhurdur. süveyş kanalı hisselerini borçlar karşılığı satan da bu hanedandır. yıllar sonra 1956'da çıkan süveyş krizinin ana sebebi "kanalın millileştirilmesi"ydi. yani, tarihsel koşulları ele almadan toplulukları suçlamak da bir tür zaaf göstergesidir.

  edit3: osmanlı, kutsal topraklar dışında arap topraklarından vergi de asker de alıyordu: şöyle ki, bu toprakların büyük kısmına osmanlı'nın doğrudan bir nüfuzu söz konusu olmamıştır (aslında çoğu bölgeye doğrudan nüfuz etmedi osmanlı batı anadolu ve balkanlar dışında ya neyse) eyaletler olarak merkeze bağlı bu bölgelerden osmanlı yıllık vergiler alır, savaş durumlarında orduya destek alırdı (eyalet orduları olarak). unuttuğunuz nokta, osmanlı'da millet sistemi, modern anlamdaki uluslar bazında değil, dinler bazında işlemekteydi (son döneminde gayrimüslimler için mezheplere kadar indi, katolik milleti gibi): gayrimüslimler ve müslümanlar olarak. osmanlı da askerlik yani silah tekeli ve yönetim tekeli müslümanlara hastı. yani, "dar'ül islâm"da yöneten ve silah sahibi olan müslümanlardı. öyle arap türk ayrımı yoktu (hicaz dışında). bana osmanlı oradan vergi almıyordu diye gelmeyin; alıyordu hem de nasıl. son dönemde de, mısır, kavalalı ile zorunlu askerliğe geçtiğinde, zaten sefaletten kırılan halk askere gitmemek için kendini sakatlıyordu. sizin mantığınıza göre suriye, mısır arap değil.

  edit4: acı ama gerçek, osmanlı hanedanı için türk de arap da bir asker deposuydu. sadece de bundan ibaretti. ulusal irade ile hanedan iradesini karıştırmayın.
 • arap gotu yalamaktan dili zimparaya donmus arap sevicilerin gormezden gelecegi hadise.