şükela:  tümü | bugün
 • bunu tum hindistanlilar da yapar, diger bazi ufak asya ulkeleri de. genelde de pilav sade olmaz. yaninda tandir, briyani, curry gibi bir$eyler olur.
 • (ara: avuçlar)
 • bir rivayete göre pilavı avuçlarında sıkıp köfte kıvamına getirilermiş sonra da yağını entarilerine sürerlermiş. yeme tarzları zevklerin ve renklerin tartışılmayacağı anlamına gelmiyor olabilir.*
 • sadece arapların değil, iranlıların da uyguladığı yeme biçimi. sofraya oturuyorsunuz ve çatalı geçtim, kaşık bile yok. aynen yağını sıkarak. zaten bir amerikan yemekleri * * bir de arap yemekleri elle yeniyor. sonra da medeniyet de medeniyet. yemişim senin elle yemek yiyen çatal kaşık kullanamayan medeniyetini.
 • diger bir rivayete gore de, pilavin yagi dirseklerinden damlarmis.
 • birincisi vurguyu koyulaştırmak olacak: yalnız ve yalnız araplar değil singapurlular, bengalliler, bangladeşliler, mynimarlılar... da pilavı elleriyle yerler, hatta elleriyle bile değil, parmaklarıyla. iran'da da kısme, kırsalda.

  ancak [benim gördüğüm], avuçlarıyla değil. daha çok üç parmaklarıyla (işaret ve orta parmaklarını yek tutup baş parmağı salındırarak] yerler.

  yağın dirseklerinden damlaması şöyle dursun, pilavları yağsızdır. bu yüzden pek bir muhim olan safranlı pilavda dahil olmak üzere türkler bu bölgelerin pilavlarını sevmez, pek bir tatsız bulurlar.

  şimdi tavuğu elleriyle yemeye, midyeyi yağlı yağlı kavrayıp bir de limonlandırrarak mideye indirmeye bayılan bizler kendi kendimizin oryantalisti olmayalım.

  parmaklarıyla yesinler, helali hoş olsun. 'medeniyet' denilen mefhumdan illâ bahsedeceksek şunu da söyleyeylim: bu insanların zenginlerinini yediği pilavla yoksullarının yediği arasındaki makas türkiye'deki kadar açık mıdır?

  helali hoş olsun, parmaklarıyla yesinler. koşulsuz, maksatsız ikram ediyorlar ya misafirlerine, varsınlar "medineyetsiz" desinler.
 • pilav bole kocaman bi tepside ortaya konur sora herkes etrafina yerlesir ve ellerle yenilir bu pek eglenceli bir seydir. avuclamak degil lakin. daha cok elin uc kismiyla alinir bole dort parmak bi nevi kasik niyeti kepce niyeti gorur. yag olayina gelirsek oyle avucda sikilmaz tepsinin kenarina bastirilarak sikilir.
 • bu tur geleneksel yemek yemeyi urfa nin bi takim yerlerinde hala gorebilirsiniz.
 • lübnanlı bir arkadaşımın dediğine göre körfez* araplar'ında görülen, diğer araplarda rastlanmayan uygulamaymış..

  hani olmaz ama, onlarca farklı ülkeye dağılmış şekilde yaşayan 300 milyon arap'ın, türkiye'de yaşayan türkler ya da ne bileyim almanya'da yaşayan almanlar kadar homojen olduğunu düşünen varsa, o iş pek öyle değil.
 • bizzat libyalı araplarda gördüğüm eylem. birde o yağlı ellerle ayak parmaklarını kurcalayıp sonra elinizi falan sıkmak istiyorlar ya, işte o an hayattan soğuyorsunuz yemin ediyorum.