• bağırıyorlar ulan işte. ya sokucam hümanizm rüzgarınıza ya. tamam ben de herkesin eşit olduğunu düşünüyorum da yemek yerken bile hevela hüvela diye bas bas bağırıyorlar abi işte. neyin ılımanlığını yapıyorsunuz?
  • bundan yaklaşık iki ay kadar önce, tanıdığım türk bir ağabey, arap ortağı ile birlikte polonya'ya gelmişlerdi ve bir yerlerde akşam yemeği yemek için sözleşmiştik.

otellerine gittim, arap ortağı olan adamla da tanıştık. restaurant seçimi esnasında adamın konuşma üslubu hem çok komik hem de bir o kadar da irite ediciydi:

murasz: nasıl bir yerde yemek istersiniz? türk, yunan veya asya mutfağı olsun güzel menüler içeren restaurantlar var. birisine gidebiliriz.
    arap: (tamamen arap aksanıyla) listen! we are hungry! we want meat! meat!
    murasz: ok* so if you want meat i suggest to go to an ındian restaurant where the meat is spicy and tasty.
    arap: ahhh! listen! meat! ıt is halal! halal!? (o esnada etrafımızdaki diğer otel müşterileri bize garip garip bakar, bazıları hafiften sırıtır)
    murasz: ı don't know.
    arap: no! only halal! halal! halal!
    murasz: skdjsakdjaskdjasıdj

yani kısacası arap insanı gırtlaktan ve sesli konuştuğundan, bana göre komik ve bir o kadar da irite edici bir üsluba sahip olmaktadır. *

not: bu arada arap eleman, suudi arap'ı idi.
  • hak verdiğim önerme. ilave olarak sokakta yürümeyi de bilmezler. buna inanmayanların istiklal caddesinde bir tur atması ikna olmaları için yeterlidir.
  • bana hep bagiranlari denk geldigi icin katildigim onerme. ev arkadasim fasli fransizca konusurken gayet iyi arapca konusurken kendimi yere atip siper alasim geliyor
  • "burası arabistan değil efendi, bağıran haklı çıkmıyor." diye bir laf duymuştum bir tartışmanın ortasında yaklaşık 15-20 sene evvel. ta o zamandan beri aklıma gelir bu laf sık sık.
  • araplari zerre sevmememe ragmen yanlis buldugum basliktir. beyaz amerikalilar inanilmaz yuksek sesle konusur, ozellikle genc olanlar, sokakta barda restoranda abuk subuk bagirir cagirir ciglik atar, sarhos olunca iyice bokunu cikarir.

gelin biz buna kisaca aile terbiyesi alamadan yetisen bireyler diyip gecelim, comar her yerde comar maalesef.
  • doğru olan önermedir.
    burada ırkçılık varsa bu da arap ırkçılığıdır.
    ne lan öye kendinden başka kimse yokmuş gibi saygısızca bağıra bağıra gulu gulu kafa sikmek?
  • doğruluk payı olan bir tespittir.

iki kat altımda yaşayan komşularım, geçen sene apartmanın arka cephesinde, diğer apartmanlarla birlikte neredeyse bir iç avlu oluşturan bölgeye teras yaptırdılar. kimden izin aldılar, nasıl yaptılar bilmiyorum. ama özellikle ramazan ayı boyunca sabaha kadar bu terasta yüksek sesle konuştular. birkaç kere rica ettim; bir süre sessiz olup sonra yine başladılar. etraflarındaki bütün daireler uykuya dalmış bunlar sohbet ediyor. sabah ezanıyla birlikte bir de yüksek desibelden kuran okumaya başlıyorlar ki ne desem boş.

dillerini anlamıyorum. nereli olduklarını bilmiyorum. sadece arapça olduğunu seçebiliyorum. arapça da rusça gibi, almanca gibi yüksek perdeden konuşulan bir dil olabilir. bilmiyorum. ama bu dili konuşan benim komşularım, belli ki kent yaşamına adapte olamamış, içine geldikleri kültüre de saygıları olmayan, uyum sağlama kapasiteleri olmayan insanlar.
  • ya o değil de yakında dilimize de kültürümüze de ülkeye yerleştikleri gibi yerleşecekler. zaten yeterince çomar olan halk artık daha da araplaşacak. tüm "gerekenler" karşılansın ben başka ülkeye taşınmaya razıyım. oraya da gelir bunlar aq.
  • aynı zamanda ölümüne jöle de sürüyorlar.
hesabın var mı? giriş yap