şükela:  tümü | bugün
 • merak ettiğim bi sorunsal var. şimdi bildiğiniz üzere 1 erkek arap 4 kadın arapla evlenebiliyor. mevcut durumda parayı basan arap tc vatandaşı olacak ama medeni kanunda tek eşlilik var. bu durumda erkek arabin karıları arasından seçim yapması mi gerekiyor.
 • yoo... sikip geçiyor.
 • araptan ne adam alınır ne de din. gelip burda ganimet diye herkesi sikmeye kalkabilir.

  (bkz: okçular tepeyi neden terk etti?)
 • türkiye vatandaşlığı diye bir kavram olmadığı gerçeği.

  "türk vatandaşlığı" ya da "tc vatandaşlığı" vardır.

  "tc vatandaşlığı" kavramı da aslında türklük'ten rahatsız olanların veya türk demeye korkanların tercihidir.
 • ilginç ve gerekli bir soru.
  araptan kastımız nedir, önce bunu bir netleştirelim. suriye, lübnan, ırak, suudi arabistan vb. ülkelerde evliliği düzenleyen yasalar birbiriyle aynı olmayabilir. türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına geçen kişinin kendi ülkesinin yasasına uygun olarak kaç eşi vardır? örneğin suudi arabistan vatandaşının 3, lübnan vatandaşının 1 eşi olabilir. arap deyip geçmemek, vatandaşı olduğu ülkenin ilgili kanununa bakmak gerekir.
  bizim medeni kanunumuza göre ise yalnızca tek bir resmi nikahlı eşi olabilir. birden fazla eşi olan biri muhtemelen nikahın resmi olup olmadığını önemsemeyeceğinden kapalı kapılar ardında çok eşliliği sürdürebilir.
 • öncelikle bir yabancı türk vatandaşlığına hak kazandığı için eşi de vatandaşlık hakkı kazanmaz. belli koşulları ve süresi vardır. ancak kişi türk vatandaşı olursa veya vatandaş olmadan türkiye cumhuriyeti’nde meşru yollarla ikamet ediyorsa eşi için aile ikamet izni söz konusu olabilir. aile ikamet izni ile ilgili düzenlemede de kişinin kendi milli hukukuna göre birden fazla eşi olması halinde bunlardan sadece birisinin aile ikamet iznine başvurabileceğini ve ek olarak aile ikamet iznine başvuracak eşin 18 yaşından büyük olması gerektiği yazar. vatandaşlık konusunda da söylemek gerekir ki kişinin medeni kanun bakımından evlilik bağı yoluyla tek eşinin olması kamu düzenindendir. bu sebeple türk vatandaşlığı kazanan kişinin birden fazla eşi olması halinde bunlardan sadece birisi gerekli şartları sağlarsa vatandaşlık kazanabilir.
 • ülkenin gündeminin yarısından çoğunu araplar teşkil ediyor. yok işkur'a bilmem ne kadar arap işe alınmış, yok arabın teki ne tweet atmış, yok işte bilmem ne kadar arap göç dalgası gelmesi bekleniyor.
  bu kadar vizyonsuzlukla ve kötü yönetimle bir ülkenin kaldırabileceğinden çok daha fazla araba ev sahipliği yapıyoruz, yarın bir gün bunlar ülkenin sahibi olmaya kalkışacaklar. doğum oranları, ülkenin demografik yapısını alt üst etmeye yetecek güçte.
  çok acil olarak bunların ülkeden gönderilmesinin ve ülkenin tüm imkanlarının tekrar, öncelikli olarak türklerin önüne serilmesini sağlayacak bir yönetim anlayışının gelmesi lazım.