şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: müslüman olayım derken arap olmak)
  saygıyla anıyoruz: (bkz: a wild mind)
 • ayrıca "araplaşmak" fiilinin emir kipinde ikinci tekil kişi için olumsuzudur. "araplaşma!" der gibi mesela.
 • türkiye cumhuriyeti sathında malezya ve iran olmaktan korkmaktan çok önce içimize işlemiş korku..
  eskiden iran'da devrim olmamıştı. sınırlı genel kültür bilgimiz de malezya'nın haritadaki yerini bulamazdı. zaten dünyada bir biz vardık bir de komşularımız. komşularımızın da uzak komşu(malum demir perde felan) azerbaycan hariç hepsi bize düşmandı anasını satayım. ama daha o zamanlar biz bedevi araplara benzemekten feci bir şekilde ürkerdik. biz ki kızılelma için yola düşmüş, helak olmayı yollarda yitmeyi, canlar almayı umursamadan kanırta kanırta türkleştirdiğimiz bu topraklarda epey bir zamandır araplaşmaktan korkardık.. üstün bir ırk olarak şu ara domestik sahalarda etnik olarak kürtleşmeden, dini olarak araplaşmadan( hala ), rejimsel olarak ise iranlaşmaktan(pers demiyecegim, çünkü o iran devrimi hatırlatmayan bir kelime) tırsan bir ulusuz. saha dışında ise değişen bir şey yok. haza türksün yavrum sen evrupa'da. ve bu durum araplaşmak kadar etkisiz elemandır bey amcaların indinde. onlar için araplaşma ile türkleşme arasında bir fark varsa şayet o da türkleşmenin daha dehşet verici olduğudur herhalde. ve gene bu imajı inan, yurt dışına gitmiş, götü kalkık bir kaç bürokrat çocugu ile 8-10 elitist dallama değiştiremiyecek. vazgecin bu sevdadan derim yani ben.
 • araplar kendilerini göstermek isterler. almanya'da en gösterişli markaların dizildiği cadde neresidir? maximilianstrasse'dir.
  neden bu sokakta bol bol arap vardır ve hepsi alışveriş yapmaktadır?
  ingiltere'ye baktığımızda genellikle ingiliz öğrencilerin arabası yoktur; ama neredeyse bütün cabriolet lamborghini'lerin kullanıcısı bir arap öğrencidir.
  türkiye'de bu yolda ilerlemektedir, imkanı olan boyuna show off yapmak ister. bu bir yarımadanın yolunda ilerlemedir.
  başlıca örnekleri için (bkz: florya)
 • medeniyet kelimesinin tam zıt anlamlısı, iğrençleşme, aşşağılık hale gelme. araplar bu dünyanın orkları olduğuna göre orklaşmak da denebilir, mmolarda değil gerçek hayatta orklaşmak...
 • bir lanetten fazlası veya eksiği değildir.
 • kuzey afrika milletlerinin ortaçağ'da dinleriyle beraber dillerini de değiştirerek geçtikleri süreç.

  arap imparatorluğu yıkıldıktan sonra benzer bir süreç anadolu'da türkleşme olarak yaşanmıştır, sebebi de, o zamanlarda türklerin ibadetlerini türkçe yapmaları, islamiyete geçen anadolu insanının da buna bağlı olarak türkçe öğrenmesiydi. anadolu insanı ondan da çok önce helenleşme sürecinden geçmiştir, bu aralar ise aynı insanların torunları araplaşma eğilimindedir; rüzgar nereden eserse oraya...
 • diğer adıyla islam.
 • önüne geçilmesi gereken kültürel emperyalizmdir.

  ihvan projesidir. haricilerin, yani vahhabilerin yaptığıdır. türkiye'deki ayağı akp'dir. türk olduğundan utanır, hatta "türk yoktur" derler. yalçın akdaş mıydı hükümetteki, o açıkça zikretmişti bunu.

  atatürk 300 yıllık projeye gol atıp bitirdi. 15 senedir ise yine iktidarı ele geçirdiler. 3 milyon göçmen bile insanlıktan değil araplaşmak için alındı.

  cihat, islamlaşmak değil araplaştırmaktır.