şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit2:adama diyorum ki eğer kendini 'türk' hissediyorsan ve isimlerin karaktere çok da etkisi olmadığını düşünüyorsan neden arapça isim yerine atalarımızın oluşturduğu dilden seçtiğimiz isimleri kullanmayalım.bu bizi daha kötü bir müslüman yapmadığı gibi arapça isim almak da daha iyi müslüman yapmaz.bak aynen bunu söylüyorum..adamın yazdığı şey şu 'sen önce teknoloji üret'..ulan ben bireysel olarak çocuğuma 'duru' ismini vermem için illa atelyemde f35 mi üretmeliyim yavşak..aslında işte tam olarak bahsettiğim bu..''sen önce şunu yap,sen önce bunu yap'diye diye en ufak bir adım atmaktan korkar olduk..tipik ortadoğu kafası..

  başlığı 'araplaşmamak adına çocuklarımıza türkçe isim koyma kampanyası' olarak açamadım.

  cuma günü camiye gidip cumartesi günü kırmızı tuborgunu içen bir müptezel olarak başlattığım kampanya.umarım çağrım bir kaç kişiye bile olsa ulaşır da göt olmam tabiri caizse.ki caiz bence.

  yüzyıllarca kuranda geçen her kelimeyi anlamının ne olduğunu bilmeden koyduk çocuklarımıza.resuller, nebiler, cebrailler, mikailler, israfiller havalarda uçuştu.amk cennete bu kadar kolay girilmiyor işte anlayın.yok çocuğuma muhammed ismini verdim artık daha da sırtım ahirette yere gelmez'..yok öyle bişey..bir insan adı hem (bkz: bertuğ)olup hem de namazında niyazında,içkiye,karıya kıza bulaşmayan(evet karı-kız dediğim için kendimden utanıyorum şu an) biri olabilir nihayetinde..

  o kızına çocuğuna tecavüz eden şerefsizlerin adına baksak çoğunun ismi yine arapça.söylemek istediğim çocuk doğunca 'ismini x koyalım da onun gibi güzel ahlaklı olsun' yöntemi de işe yaramıyor işte.o orospu çocuğu demiyor ki 'ulan benim adım muhittin dur kızıma sulanmayayım'..

  çocuk aklımla bile 'ulan nasreddin diye türk ismi mi olur amk' derdim..'amk' demezdim gerçi o dönem..

  sözün özü ulusalcısından,muhafazakarına,solcusundan,dindarına kendini 'türk' hisseden tüm arkadaşlarımızı 'benim dedemin adı x oğlumun adı da x olsun' yöntemini bırakıp çocuklarına türkçe isim koymaya davet ediyorum.yalnız taylan koymayın zira
  (bkz: adı taylan olanların esmer ve yavşak olması)

  edit:şuinternet sitesinde sizi isim konusunda yönlendirebilecek yüzlerce türkçe kökenli isim var.beğenip beğenip koyun.
 • katıldığım önerme. arapça adları eleyip yalnızca türkçe olanları bıraktığımız zaman geriye ne kadar az ad kaldığını görünce şaşıracaksınız.

  iktidarın türkçülükten ekmek yeme politikasının bir sonucu olarak popülerleşen türkçülüğün bu anlamda işe yaramasını dilerim.
 • yahudileşmemek için ibranice isim koymayan ingiliz bulamazsınız. david, aaron vs.
 • araplaşmama adına çocuklarımıza türkçe isimler koyalım fakat ne kadar türkçe biliyoruz, isimlerin hangi dilden geldiklerini biliyor muyuz sorularını da merak ediyorum
 • asimile olup araplaşmamak için desteklediğim kampanyadır.

  buradaki kritik nokta asimilasyon. zira ingilizler yahudi asimilasyon tehdidi altında değildir. ancak türkler araplaştırılmak istenmektedir. buna karşı önlem almak en doğal hakkımızdır.
 • kendi adım ve kardeşimin adı özellikle seçilmiş öz türkçe isimler. olur da bir gün evlenirsem cinsiyetine göre zaman ve ayperi isimlerini düşünüyorum. annem ve babamın etnik kökenleri birbirinden farklı olsa da kalbimin içinde türküm ve bu gerçeği kimse değiştiremez.
 • büyük kitlelere yayılmasını umduğum kampanyadır. şahsen bunu yapmaya karar vereli bir yıldır kadar oluyor. herkesin bu bilinçte olması en büyük dileğim.
 • 2 üstteki arkadaşa ithafen.şu sitede yüzlerce türkçe kökenli isim var.
 • iki ismide arapça olan, üstelik baba tarafından alınan delice bir kararla, iki ismin birleşmesiyle, arapça'da dahi zor bulunan absürt tek bir isme sahip olmuş talihsiz bir ademoğlu olarak gerçekleştireceğim hede.