şükela:  tümü | bugün
  • bir sokak röportajında dile getirilen ilginç tamlama. milliyetçilik açısından rahatlıkla incelenebilir.
  • türklerin çoğunu ifade eden terim.
    açıklama:
    aleviler, türk kültürü bakışı ile islamı yorumlarlar. zaman içerisinde araplaşmış türkler ise kendi öz kimliklerine yabancılaşmış ve islam'ın türk yorumuna düşman olmuşlardır.
    mesela, türklerde kadına saygı ve hürmet vardır. aleviler, türk olarak bu kültürü devam ettirmiş, kadın-erkek beraber ibadet etmişlerdir. kadın-erkek beraber ibadet etmeyi ne bir arap'ın ne de araplaşmış bir türk'ün zihniyeti anlayamaz. araplaşmış bir türk, bu durumu reddeder, dışlar ve derhal islam dışı görür.
    türklerin araplaştırılması yavuz sultan selim'in mısır'ın fethi sonra mısır'dan getirilen islami alimleri ve misyonerleri başlamıştır. yavuz öncesi bizim topraklarda türk gelenek ve göreneklerine göre islam hakimdi, yavuz'dan sonra arap gelenek ve göreneklerine göre islam hakim olmaya başlayıp günümüze kadar gelindi.
    tabii, araplaşmamış türk sadece alevilerdir diye bir sonucum yok. aleviliğin türk gelenek ve göreneklerine göre islami bir yorum olmasını vurgulamak istedim.
  • türk değildir artık o. ümmetçidir, selefidir, bir dini benimsedi diye dilini, kültürünü her şeyini peşkeş çeken bir insandır.
  • türk olmayı suç sayar.
  • cakma turk diyorum ben bu arkadaslara.

musluman olmak baska araplasmak baska.
  • türk olsan ne olur arab olsan ne olur? madalya mı takıyorlar. insan insandır. sizi barbarlar!
  • türk değildir.

yaptığı şeylerin büyük çoğunluğu da insanlık dışıdır.
  • dünyadaki ermeni sayısından fazlasını katlettiğimizi söyleyerek tüm çekik gözlüleri çinli sandıkları için bu başlıkta yazan bağzılarının içinde bulunduğu gurup
  • araptır.
  • görevi cehalet saçmak, abd ve ingiltereye yanaşmak, din elden gidiyeah diyerek tüm aydınlıkları karartmak olan oluşumdur.