şükela:  tümü | bugün soru sor
  • babamın ameliyat olasılığını değerlendirirken, tipik türk insanı gibi internet doktorluğumla hipek (sıcak kemoterapi) , pipac (aerosol kemoterapi) ve sitoredüktif cerrahi (src) yöntemlerini uygulayabilen bir merkez ararken bin farklı referansla yönlendirildiğim çiçeği burnunda profesör. genç yaşına rağmen yüksek bilimsel puan ile bu göreve getirilmiş. hipek* dışında diğerleriyle ilgili gram fikrim yok bu arada. tek bildiğim dokuz eylül üniversitesi hastanesinde kolorektal cerrahi ekibi tüm bu alanlarda epey iyi.
    ablam iki uzmanlığı olan bir doç dr bu arada. bin tane arkadaşı var onkoloji alanında bize fikir ve bilgi veren, yardım eden. ama tabii beni ikna edebilene aşkolsun.. ilk şok da var, dibine kadar çalışıyor inkar mekanizmam. ameliyat opsiyonuna o kadar inanmışım ki olmayacağını asla kabul etmiyorum. sinirliyim. onkoloji doktoru neden olamayacağını anlattı, yok. ablamın arkadaşları tek tek aradı, anlattı, yok. inadım inat. emre bey'i aradım hemen. tüm programı haziran sonuna kadar dolu.. yılmadım tabii. yine çok sevdiğim bir tanıdığımız aracı oldu sağ olsun.. dosyaları yüklenip gittim. inanın o salonda tüm insanlık kendisini bekliyordu. minnoş ev kedisi gibi oturup sakin sakin sıramı bekledim.
    iyi ki gitmişim. tek başıma girdim yanına.. tüm soruları soracağım ya, dışarıdan müdahale istemiyorum. ailenin heyecanlısı sen misin dedi.. artık nasıl anladıysa. yööö dedim , kararlısı benim *.
    tüm gelişmeleri anlattırdı, raporları inceledi, elinde fosforlu kalemleri, tek tek çizdi baktı. hastalıkla ilgili yapılabilecek / yapılamayacakları sabırla tek tek anlattı. sakin sakin ikna etti beni. doktor-hasta ilişkisi algımda bir devri kapadı.. ablamdan ötürü doktorların arasında büyüdüm ben. iletişim yöntemlerinden mütevellit epeyce soğuğum kendilerinden. her şey öylesine normal ve olağan ki onlar için, çoğu zaman karşımda doktor değil sınıf öğretmeni varmış gibi hissediyorum. bu yüzden hastaneleri de doktorları da sevmem. ancak emre bey böyle değil. çok sabırlı.. çok net. olanı biteni tam anlamasanız, kariyerini bilmeseniz dahi gözü kapalı güvenirsiniz. sıkışmışlık anlarında öyle değerli ki böyle hissetmek..

umudum, o ameliyatı olabilecek kadar iyileşmesi babamın..

eyyorlamam bitti. gelişmeler olursa editlerim. saygılar, kelebekler.

hipek - hipertermal intraperitoneal kemoterapi: hastanın karnı dikilmeden veya dikilip drenlerin aracılığıyla ısıtılmış kanser ilaçları ile karnının içinin yıkanması işleminin tıbbi adı
  • muhtemelen iyi bir hekim, iyi bir cerrah. ama hasta psikolojisinden anlamayacak kadar kaba bir zat--ı muhterem.