şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yatirim sirketi ve benzeri sirketlerde diger departmanlar ve musterilere sektor ve sirketler hakkinda rapor ve bilgiler hazirlayan departman adi
 • belleğin lerliğini* sergiletendir.
 • bazı okullarda**, tez niyetine hazırlanan metinler topluluğu.
 • ödev olarak kıytırıktan da olsa yapılsa kendini önemli hissettiren çalışma. bir o kadar da zor...
 • bir kişinin fikirlerini çalmaya intihal, bir çok kişinin fikirlerini çalmaya araştırma derler.

  (bkz: murphy yasaları)
 • günümüz gençliğinin herhangi bir konu hakkında araştırma yapmayı internet üzerinden arama motoruna bir sözcük yazmak zannetmesi yüzünden, çok büyük bir yüzdenin hayatında bir kez bile yapmadığı şeydir.
 • (bkz: internet explorer)(bkz: google)
 • gerek iş hayatımızda, gerek okul hayatımızda, bize atanan görevler, işler, ödevler, sınavlar, projeler genelde hep son tarihli (bkz: deadline) olurlar. bu da bir motivasyondur ve son tarihinden önce bitirmek için çalışırız. ancak işin araştırma kısmına özellikle master/doktora tezi yapanlar için, bir deadline içermediği sebebiyle motive olmak çok zorlu olur.

  işte bu zorluğu aşmak için, araştırma esnasındaki adımları kısa ve 2-3 günlük kişisel leadtime koyduğumuz görevlere dönüştürerek motive olmanın sağlanabilirliğini açıklayan güzel bir yazı burada var.
 • öncelikle; (bkz: bilim/#57139629)
  eğer konu bilimsel araştırmaysa belli teknikler kullanılması gerekir. araştırmanın yönteminin ve basamaklarının belirlenmesi, veri toplama ve analizi, bulgular&yorumlar, rapor yazma esasları, kaynakça ve dipnot gösterme tekniklerini kapsamaktadır. literatür taraması yapma, yöntemleri tanımlama ve örnekleme önemli aşamalardandır.

  "belli aşamaları takip etmek, çalışmanın daha hızlı ve verimli olmasını sağlayacaktır. bu aşamalar 8 başlık altında toplanabilir:
  * araştırmanın konusu [ilgi, orijinallik, dönem, bilimsel yeterlilik, birincil ve ikincil kaynaklar, kaynak yeterliliği, zaman]
  * araştırmanın amacı ve önemi
  * araştırmanın planlanması
  * problem cümlesi
  * kaynak taraması (anahtar kelimeler, veri toplama yöntem ve teknikleri: veri türleri/kaynakça (ilgili kurumlar, kütüphaneler, ilgili kişiler, internet) verileri toplama/sınıflandırma)
  * varsayımlar
  * tanımlar ve sınırlılıklar (araştırmanın içeriği, başlıklar/alt başlıklar)
  * yazım/sunum (rapor yazma teknikleri)" >>> kaynak: dr. nejla can güler

  ayrıca araştırma kültürüne sahip bir insan konuşmadan önce söyleyeceği şeyleri düşünüp tartma adabına sahiptir. söylediklerinin&yazdıklarının bilimsel dayanağı, kanıtlanabilirliği ve bir aksiyom oluşuna dikkat eder.