• ne diyelim mahmut mu diyelim?
  • yedi yıllık arş gör lük geçmişi biri olarak olması gerektiğini düşündüğüm hitap şekildir. aksi düşünülemez, hele ki üniversite sınırları içerisindeyse. bir el atmadığınız akademisyenler kalmıştı ona da b.k atın. arş gör, akademik camianın temel taşıdır. hocam demekten imtina eden kişinin bilinçaltında aşağılık kompleksi vardır.
  • (bkz: sayın araştırma görevlim)

edit: farkettiyseniz olmadı. bana göre; 'öğretmenim' denmeyecekse yine en uygunu 'hocam' denmesidir.
  • ne desin yani aynı jenerasyon diye devrem mi desin, tükürsünler takıldığınız konulara, kastığınız duyarlara hocam
  • işi gücü kategorize etmek olan tiplerin hedef tahtasına oturttuğu kimsedir.
    size ne kim kime ne diye hitap ettiyse?
  • 'aliiii, bi bak buraya' diyecek hali olmadığı için mecburen hoca diyen öğrencidir.
  • bir yeri eksilmeyecek olan öğrencidir.

bir kişiye "hocam" diye hitap etmek "bana öğretebileceğin bir şeyler olduğunu düşünüyorum, seninle bilgi alışverişi yapmaya hazırım." alt metnini içerir. hele ki bu kişi bir üniversitenin araştırma görevlisi ise ona gönül rahatlığı ile "hocam" denebilir. çünkü bu kişi "doktor adayı"dır. yani, yarının akademisyenidir. bu hitap, onu da şevklendirir. en nihayetinde orası akademi, akademide hiyerarşi olmazsa olmazdır.

bu bizim kültürümüzde vardır. birilerine "hocam" dememek için yırtınanlara itibar etmeyiniz. zira ben nice profesörün "teşekkürler, bunu bilmiyordum" dediğini duydum söylediğim şeyin ardından. onlara da "hocam" diyordum haliyle, ama onlar yukarda verdiğim alt metnin ruhuna uygun olarak benimle "bilgi alışverişi" yapabiliyorlardı.

not: bu hitabı hak etmeyen değil araştırma görevlisi, profesör bile vardır elbette.
    zaten, hitabı hak eden kendini öyle ya da böyle belli eder.
    etmeyenleri geçiniz efendim.
  • profesör hocasına 'bey' ya da 'hanım' diye hitap eden yüksek lisans öğrencileri varken dikkat çekmemesi gereken öğrencidir.
  • ulan ne kastınız be arkadaş.

hocam demesinmiş beyim hanımım deseymiş, ağam paşam efendim hazretleri deseymiş yok adıyla hitap edecekmiş yok soyadıyla bilmem ne.

bizde racon bu aga. günlük hayatta abi, amca, usta, birrader, hacııı; akademide olunca hocam. atatürk bile bitiremedi feodal sıfatların kullanımını siz ne ayaksınız? sorsan ceza hukukunda millete efendim demek ağam paşam demek yasak. kim sikliyor?

profesöre hocam denmezmiş, pırrefesör denecekmiş, sör denecekmiş, önce soyadı sonra bey/hanım denecekmiş. profesör öğrencisine evladım diyor, çocuğum diyor, bir amerikalı ben miyim ulan bu sınıfta bay bilmemkim diyeyim?
  • sınıf arkadaşımdı kendisi.
    sonra kocam demeye başladı.
    şimdi eski kocam diyor jsjfjdkls.
hesabın var mı? giriş yap