şükela:  tümü | bugün
 • yunan şairi ve astronomu.. klikia'da soloi veya tarsus'da doğdu, makedonia'da öldü. stoacıların talebesiydi..
 • tarsus merkezli yayın yapan bir kültür sanat dergisinin adı.
 • adın, antik çağ’da yaşamış, tarsuslu şair, matematikçi ve gökbilimci bir filozof alan aratos dergisi, 6. yılına girdi.

  tarsus’ta yayınlanan ama bulunduğu yerellikten evrenselliğe uzanan, aratos dergisi, 5 yıldır ilerici, toplumcu ve aydınlanmacı yayın anlayışı ile ayakta durmayı başardı.

  6 yılda 30 sayı düzenli olarak çıkan aratos dergisi, sanat ve edebiyat dünyasının yanı sıra, çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin yer aldığı 120 yazarın katkılarını taşıyor.

  kent kültürüne ve aydınlanma çabasına tarsus’tan bir katkı: aratos dergisi

  aratos, sadece iki ayda bir yayınlanan dergiyle sınırlı kalmayıp çok sayıda yayına ve etkinliğe de imza attı.

  aratos dergisi, bugüne kadar 14 kitap yayınladı ve 2004 yılından bugüne kadar 17 etkinlik gerçekleştirdi. bunun dışında 12 kadar yerel, ulusal ve uluslararası nitelikteki organizasyonun içinde düzenleyici ya da katılımcı olarak yer aldı. kültür, sanat ve spor alanındaki 20 etkinlikte tanıtım standı açtı.
 • turkce karacaoglan olan ve nufusunun tamami turk olan koy
 • gumulcine yakinlarinda (dogusunda) bir koydur.
 • durun lan, hoşt, mö 270 yaşlarında(evet yaş, dünya yaşı, beğenemedin mi) yaşamış bu yunan dolması astronom değildir, astronot desek daha inandırıcı olur, ama astronom değildir yahu! astronomi hakkında bir şiir yazmıştır ama cicero'nun dediği gibi astronomiden anlamazdı bu adam. zamanında eserleri roma'da da ün kazanmış, rönesans'a kadar da uzanmıştır bu adamın. 800lerde excerptum de astrologia adında, isa'nın koyunlarının ellerde dolaşıyordu bunun aktardığı astronomik sistemin özet hali. ama nayn, şairdir, o kadar.
 • dünyaca ünlü helenistik dönem astronom ve şairi. adı aynı zamanda ay'da bir kratere verilmiştir.

  mö 315-245 yılları arasında yaşamış olan aratos, matematik,meteoroloji ve botanik üzerine çalışmalarda bulunmuştur. zamanının en önemli bilimsel yapılarından olan phainomena (gök olayları) nın kaleme almıştır. bu eser daha sonra cicero tarafından latince'ye çevrilmiştir. phainomena, kendisinden sonraki gökbilimcilerin temel başvuru kaynağıdır. gözlemlere dayalı zamanı ölçme ve hava tahminleri üzerine yazılan phainomena özellikle denizciler tarafından kullanılmaktaydı. aratos, phainomena'da o zamana kadar bilinen 48 takımyıldızı listeleyerek çizimlerini yapmış ve şiirsel bir dil kullanarak tanımlamıştır.
 • adı mersin'in mezitli ilçesinde yaşadığı düşünülen soloi-pompeiopolis harabeleri yakınında bulunan bir nikah salonu ve spor tesislerinde yaşatılmaktadır...