şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle maç kuyruklarında,sıraya girmeden sıranın önüne yakın yerlere kaşla göz arasında dahil oluvermek.gerçi birkaç kişi hoop nooluyo kaynak yapmayın kardeşim dese de ,belkide birdahaki maçta müstakbel kaynakçının kendisi olabileceğini düşünüp fazla bir tepki gösterilmez bu duruma.
 • kuyruk yapilarak sira beklemenin soz konusu oldugu durumlarda 'yakin arka'da bulunanlarin yakin ondekilerin uyurgezerliklerinden/dikkatsizliklerinden, 'uzak arka'da bulunanlarin ise kimse farketmez diyip ya yaradana siginarak ya da saf'a yatarak kuyruktakilerin bilincsizce olu$turduklari kuyruk kamburlarindan bilistifade, ba$langic ve geli$ noktalari arasindaki kuyruk cizgisinin kapsama alaninda kalan zer ve zevati salak yerine koyarak, haksiz "on"e geci$ ve tam ya da eksik te$ebbuslerinde kullanilan deyim.

  (bkz: kaynaga kaynak yapmak)
 • bu eylemin en onemli unsurlarından biri de arkadas vasitasiyla kaynak yapmaktır. yabancı bir ortamda hop diye kaynak yapmaya calısırken dayak yiyenlerin sayısı bir elin parmaklarını gecmektedir. bu yuzden sırada arkada$ gorup yanına gidip muabbet ediyormu$ gibi yapmak, belirli bir zamandan sonra orada me$ru olarak gorunebilmek onemlidir. eger laf atan olursa "bana da yer tutuyordu zaten" joker olarak kullanılabilinir. eger ortam cok gerginse ya da siz kaynak yapmaktan ho$lanmıyorsanız sıraya giri$ sebebinizi sıradaki arkada$ınıza yukleyebilirsiniz. misal yemek kuyrugunda yemegi ona aldırın, bilet kuyrgunda ise bileti - where available.
 • kaynak yapan kişilere bol miktarda havalimanı kuyruklarında rastlanır. siz efendi gibi 20 dakikadır sırada beklemektesinizdir, adam zart diye bariyerlerin altından dalarak bekleyen 200 kişinin önüne geçer. işte bu an sabahın saat beşinde uyanmış birisi olarak sizin ve bekleyen diğer 199 kişinin sinirini kaynak yapan kişiye boşaltabileceği serbest atış anıdır. yüzde 95 kaynak yapan kişi tıpış tıpış sıraya geri döner, yüzde 5 bir oranda ise adam hiç umursamadan check in yaptırır. sıra numarası ile bilet alınan satış kontuarlarında kaynakçıların işi daha zordur. bu durumda kaynak yapan kişi bekleyenler haricinde satış görevlisini de kafalamalıdır. kaynakçılık mesleğinin türkiye ye özgü bir durum olduğunu zannediyorum. bu olaya amerika ve diğer avrupa ülkelerinde bir kere bile şahit olmadım.
 • sıranın en sonuna gecmektense, sinsice manevralarla önlerde güzel bir yer edinmektir. ögrencilik hayatım boyunca pesinde kosmaktan yorulmadıgım duygu idi. simdilerde uzaklardaki bir dost gibi özledigim duygu. keske yine okul kantininde gevrek gevrek gülerek sıraya kaynayıversem. kimseler kızmasa. ayıp yasından basından utan sırana gec demeseler. ahh ahh nerde o eski günler.
 • bunun krali rock'n'coke 2005'in ilk gununde saat 7-8 civari yapilmisti. bir otobus festival insani, kimse "n'oluyoruz?" diyemeden ikinci bir kuyruk olusturarak kaynak yapma konusunca cigir acmisti.
 • türklerin uzmanlik alanlarindan biridir. bir bilet/durak/yemekhane duraginda en iri, en kalipli, en hobareey adam bile kucuk bir kus edasiyla aralara sokulur, kendini hic fark ettirmez. tebrik etmekte fayda var.
 • en çok üniversite yemekhanesinde ve banka önü kuyruklarında şahit olduğum hadisedir.arkadaş vasıtası ile yapılanı en makbulü kabul edilir. bazı durumlarda ise sakıncalı olabilmektedir. yaşlı kimselerin kaynak yapma konusundaki yetenekleri ise takdire şayandır. kuyruğa yakın bir bank, kenar hiç olmadı kaldırıma "ayakta duramıyorum" bahanesiyle oturulur ve bir süre sonra "benim sıram burasıydı" denerek kuyruğa iyi bir pozisyonda girilir... kişi arkanızdan kaynak yapıyorsa umursamazsınız, önlerden kaynak yapıyorsa tepki göstermeniz kaçınılmazdır...
 • genelde sıraya girme kavramını bilmeyen tiplerde görülen durum.
 • otobüs teyzelerinin ata sporu.