şükela:  tümü | bugün
 • mezopotamya ve anadolu uygarlıklarında çalınan, eleğe benzeyen tef.
 • birçok yerde erbane, arbane, arbani şeklinde yazıldığını ve aynı değişik şekillerde okunduğunu gördügüm ritim enstrumani.
  kısaca bendir'in zincirlisi diye tarif edilebilir. bacak arasına alınıp bendir yerine de kullanılabilir.
  kasnağı genelde ıhlamur ağacından yapılır. derisi de hayvan derisidir, plastik olanları da vardır. hayvan derisinden olanları çalmadan önce ısıtıp gerginleştirmek gerekir, plastik olanların böyle bir derdi yoktur. ancak hayvan derisinden yapılmış olanın zahmeti, verdigi ses için değer.
  iç kısmında metal halkalar vardır. ritim tutarken bu metal zincirde de genelde yukarı aşağı sallama veya daha değişik yöntemlerle ayrı bir ritim oluşturmanız gerekir. bu yönüyle başlangıçta, diğer vurmalı enstrumanlara oranla çalınması daha zor bir enstrumandır.
  kürtlerde erbane'nin bir tek sesle (vokal) çalınması geleneği vardır.
  iran'da da yoğun olarak kullanılır.
  türkiye'de kardeş türküler, iran'da kamkars ensemble erbane dinlemek için tavsiye edilebilecek gruplardandır.
  şu anda dünyadaki en büyük ustalarından biri hüseyin zehawi adında genç bir müzisyendir.
 • bendirin zillisi gibi düşünülebilir ancak kullanılan malzeme açısından farklılıkk gösterir ve çalış tekniği de kendine özgüdür. kürtler ve farslar tarafından çok kullanılan bir entrümandır. zikir ayinlerinde ritm tutmak için de kullanılır. kadirilerin zikir ayinlerinde ayrı bir yeri ve önemi vardır.
 • zincirlerinin deriye ya da filme değmesiyle ortaya çıkan ses ile nice canlar anne karnı huzuruna erişmiş; nice canlar olmayanı oldurup ona ulaşmıştır. bazıları ise bu ses ile kaskatı kesilip ruhunun vücudundan ayrılışını çıplak gözle izlemek zorunda bırakılmıştır.
 • orta okulda ki helvacıoğlu blok flütten sonraki ilk enstrümanım. hevesim, ilgim büyük sözlük. bu sefer başaracağım.
 • iran'ın dünyaca ünlü grubu kamkarsın dünyaya tanıttığı enstrümandır.iranda daf olarak söylenir.tasavvuf çalgısıdır.türkiyede kardeş türkülerin popüler ettiği enstrümandır.mitolojik bir tarafıda vardır.iranda arbaniyi bir dünya olarak görürler ve içindeki zilleri de insan olarak tanımlarlar.en büyük üstadı bijan kamkardır.
 • gerilmiş yaylardan, demini bulmuş perdelerden, bir parmakta zarifçe kıvrılıveren mızraplardan, inecek darbelere muntazır tellerden, nefesini arayan serseri deliklerden daha çok işime eşleyen sese sahip çalgı, enstrüman, vaveyla...

  derisine vuran zillerin sesini duyduğum anda kendimden geçiyorum. her biri birbirinin aynı gibi olan o minik zillere ayrı ayrı dikkat kesiliyorum. sıradan düm teki çığlık çığlığa etrafa yayıyor. erbanenin avâzı âleme pervasızca dağılırken, gökkubbeye çarpan sesi gelip benim böğrüme saplanıyor. kalbime kalbime çalışıyor. neşeli imiş gibi görünen hüzünlü şarkı kadar basit bir durum değil bu. sağ elin darbesiyle birbirine ve deriden mamul sınıra çarpan zillerin feryadı, sol yanımızda akşamın sönen güneşi gibi hitama eriyor. gelmiş geçmiş bütün yaralarımızın cerahati kanımıza karışıyor. bu kıvamlı acı içerimizde bir yerleri cûş u hurûşa getiriyor. selviler gibi ahenkle salınıyoruz, bir mezar içinde olmaya cesaretimiz olmadığından, ezelî özlemimize rağmen, mezar başındaki serin selvilere özeniyoruz. bir o yana bir bu yana devriliyoruz.

  bir şarkıya girişi güneşin doğuşu ve yükselmeye başlaması gibi hareketli, gürültülü, tarrakalı olurken, bitişi hazin, üzgün, solgun ve fakat yine de rengârenk bir gurûba benziyor. herhangi bir yerlerde bir erbane var ise, o seda ruhumuzun gölgesinin hareketini belirliyor.

  ziller çıngırdadıkça, bazen uzuyor, bazen kısalıyor, çokça kayboluyoruz.
 • acaba çalışmaya başlasam mı deyu kafamın karışık olduğu güzel alet. aslında yaylı çalgılar çok daha ilgimi çekiyor, onlara daha yakın hissediyorum. ama öğrenmesi vurmalılara göre çok daha zor görünüyor. derdim de profesyonel olmak değil. eş, dostla birlikte bir sohbet ortamında meşk icra edilirken ucundan bucağından dahil olmak. dolayısıyla en kolay öğrenebileceğim, her türlü enstrümanın yanına eklemlenebilecek bir müzik aleti arıyorum. erbane de hem vurmalı hem zilli olduğu için güzel gibi geldi. yukarıda tarif ettiğim motivasyonlarla bu aletin ne kadar uyuştuğu konusunda fikri olan ve ankara'da uygun fiyata kurs alabileceğim bir yer bilen varsa ve mesaj kutumu yeşillendirirse sevinirim.
 • onca seneden sonra tekrar elime alıp, yeni bir çalma yöntemini keşfettim. öncelikle, tıpkı küçük bir çocuk gibi, sol bacağınızın üzerine oturtun. kalbinize dik olarak yaslayıp, bu arada insanların kalbi ortadadır solda değil, yüzünüzü o güzel kıvrımıyla bütünleştirin. siz yoksunuz artık sadece o var. onun sesinde ise sadece siz. boşverin gümbürtüyü. zillerinin hafif gıcırtısı yeterli. bir de o dingin sesi..