• 1653-1713 yılları arasında yaşamış besteci. keman çalma tekniğine çeşitli yenilikler getirmiştir. antonio vivaldi'nin öğretmenliğini yapmıştır. en tanınmış eseri la folia çeşitlemeleridir
 • italyan kompozitoru ravennada dogdu. yayli calgilar icin unutulmaz eserler yazdi. barok caginin en onemli isimlerindendir.
 • (1653-1713): italyan barokunun bilinen önemli bestecilerindendir. 17 şubat 1653'te imola'da doğmuştur. ilk müzik eğitimini benvenuti'den ve m.simonelli'den almıştır. almanya'ya gitmiş, ayrıca parise gelerek bir süre paris'te kalmıştır. tekrar roma'ya dönen corelli 1690'dan sonra kardinal ottoboni'nin koruması altına geçmiştir. chrysandel'in haendel biyografisinde bahsettiği ottoboni, saray konserlerini ölümüne dek yönetmiştir (1713). corelli özellikle keman tekniğinde yetkin ve etkili bir bestecidir. 24 kilise sonatı, 24 oda sonatı, keman için 12 solo sonatı ve bir çok konçertogrosso'lar yazmıştır.
  corelli, kendi zamanında ve sonrasında diğer birçok besteciler üzerinde etkiler yapmıştır. döneminde, çalgı müziğine önem verilmemesine karşın bestecinin eserleri genelde hayranlıkla karşılanmıştır. bugün için bu eserler bize italyan baroku ile ilgili tipik bilgi verir. keman için yazdığı eserlerin largo ve adagio bölümleri etkileyici bir güzellik taşır. j.s.bach, corelli'nin önde gelen hayranlarındandı. bunu, onun temaları üzerinde yazdığı varyasyon ve fügler göstermektedir.
 • arcangelo corelli döneminin öncü ismidir. 27 şubat 1653’te doğan italyan besteci-kemancı, müzik hayatına 13 yaşında bologna’da keman eğitimi alarak başlamıştır. 1670’lerin başında roma’ya taşınır ve çeşitli orkestralarda keman sanatçısı olarak çalışır. 1690’dan ölümüne kadar da, roma’nın en ünlü müzik ismi pietro ottoboni’nin orkestra şefi ve baş kemancısı olarak çalışır. keman virtüözlüğü ve başarılı besteleri, corelli’yi 1700 yılında roma müzik camiası olan santa cecilia akademisi’nin çalgı bölümünün başına getirir.

  corelli’nin ünü, yazdığı trio sonatlar ve konçerto grossolarla oldukça büyür ve onu döneminin en önemli bestecilerinden biri durumuna getirir. iki keman ve basso continuo için 48 trio sonatı opera 1-4(1681-1694), 12 keman sonatı, op.5(1700) ve 12 konçerti grossi, op.6(1700’den önce bestelenmiş, ancak 1714’te yayınlanmış)’yla bilinir.
 • baroque donemin en bilindik italyan kompozitorlerinden biridir [1653-1713] .

  kendisi su adreste ikamet etmektedir / detayli bilgi:
  http://www.baroquemusic.org/bqxcorelli.html
 • cok bilindik bir temasi liszt ve rachmaninoff ba$ta olmak uzere bircok besteci tarafindan kullanilmi$ muzik adami.
 • "modern keman tekniginin yaraticisi", "dunyanin ilk buyuk kemacisi" ve "concerto grosso'nun babasi" gibi sekillerde hitap edilen corelli barok muzigin en onemli figurlerinden biridir.

  ayrica arcadia akiminin uyelerindendir. akademi bunyesinde "arcomelo erimanteo" ismini kullanmistir.

  (bkz: arcadian academy)
 • tum yapitlarina brilliant classics firmasinin katalogunda ulasilabilir.
 • 1700 yılında roma'da keman ve basso continuo için bestelediği 5 eser numaralı (op. 5) 12 sonattan 12.'si (op. 5 no. 12) la folia adlı tema üzerine çeşitlemelerdir ve emilie autumn tarafından yorumlanmışlığı vardır.

  bu yapıtın teması üzerine sergey rahmaninov kendi çeşitlemelerini yazmıştır. 42 eser numaları bu yapıtta besteci corelli'nin teması üzerine 20 adet çeşitleme yazmıştır.
 • vivaldi, bach, mozart gibi sanatçılar üzerinde etki bırakmış barok müzik üstadıdır. keman üzerinde bazı buluşlar yaparak modern kemanın oluşmasına katkı sağladığı düşünülüyor. eserlerinde yumuşak ve stabil bir yapı var. ne vivaldi gibi ani iniş çıkışlarla gaza getiriyor ne bach gibi bir yerden sonra sıkmaya başlıyor. herhangi bir filmin fon müziği olabilecek sadelikte eserlerinin geneli.
hesabın var mı? giriş yap