• bulaşıkların yanında bisikletimin ayna kolunu, çarklarını, kasetini, motosikletimin zincir ve motor üst kapağı dahil sökülebilen her parçasını bunda yıkıyorum mis gibi de çıkıyor. 92' model kendisi.

nasıl makineymiş arkadaş.

edit: arada sırada yıkamanın tam ortasında uyuyakalıyor. çevirtmeli yıkama evresi düğmesini elimle ittirip vurduruyorum, çalışmaya devam ediyor. yaşlılık.
  • aslen arçelik olmayan makinedir, sadece üzerinde arçelik logosu olan bir siemens'tir.
  • bu güne kadar kendisine kurduğumuz tuzaklara karşı intikamını leydimizden almaya çalışan intihar komandosu bir fındık faresinin kablolarını kemirmesine rağmen bozulmayan bir makinadır. fare elektirik çarptığı için motora yapışmış halde hakkın rahmetine kavuştuktan 6 sene sonra dahi tıkır tıkır çalışmaktadır. (ara sıra takılmaktadır ama bir reset kendine getirmektedir) üstelik bu makina evimize 20 senedir aralıksız yoğun bir şekilde hizmet etmektedir. elektronik ve mekanik parçaları siemens'tir. kaportası hortumu arçeliktir. zaten 20 sene boyunca bu makinanın kaportası ve hortumu dandiktir. ama arçelik şu siemens'e bakıp biraz ibret alsaydı da adam gibi ürünleri kendisi üretseydi ya.
  • içine beni koysalar yıkayacak sanırım. 22 yıllık bir tanesi evimizde taş gibi duruyor. bugün parlatıcı gözünü çözmek için uğraştım sadece biraz. annelere göre hazırlanmış.
  • olası nükleer veya biyolojik bir saldırıda içine saklanabilir derecede sağlam olan bulaşık makinesi. bu makineden 23 sene önce ailem satın aldı, satın aldıktan 1 sene sonra ise yeni taşındıkları evde hazır olarak aynı makinenin hiç kullanılmamış olanından bulunuyordu. iki tane bulaşık makinesi kullanmak saçma olduğundan bir tanesini depoya kaldırdık ve 22 sene beklettik. diğer makine 22 sene boyunca sorunsuz kullanıldı fakat bu günlerde (bozuldu demiyorum lakin bozulmadı hala tıkırında) yıkama performansı biraz düştüğü için depodaki 22 senedir çalışmayan makineyi çıkartıp bağladık. 22 sene hiç çalışmamış olan makine şu anda gık demeden çalışıyor ve çok iyi temizliyor.
  • aygaz çamaşır makinelerinin, bulaşık yıkayan versiyonudur. evladiyelik makineler kervanındandır.
  • yazılanları okumadan evel bi tek bizim evde kaldığını düşündüğüm ve başlığı okumamla şak diye bitiş sesini duymam sonucu -noluyoruz lan demem.

nice senelere my lady
  • bu kadar saglam olmasina ragmen yedek parca uretimi 2010'da sonlanmis. bizde de var bundan 92 senesinde almistik. akabinde bir tane de annanneme alindi fakat bu yaz acma kapama dugmesinin arkadan tirnagi kirilmis. bi suru arcelik bayiisine sormama ragmen aldigimiz cevap ayni: "tarihi eser oldu, yedek parcasi bulunmuyor..." adamlar kibrit copu, kurdan falan sıkıstırın dedi yaa. ulan arcelik! anla iste hayvan gibi saglam bulasik makinesi yapmissin. nolurdu biraz daha destek versen?
  • evdeki hem en eski hem de hiç aksamayan tek beyaz eşya. nam-ı diğer demir leydi. 22 yıllık hayatımda sadece iki kez servis çağırıldı kendisi için. onlardan birisi de küçüklüğümde kapısına uçan tekme atmamdan dolayıymış. böyle yüce bir makina olduğunu bilsem hoyrat davranmazdım herhalde.

makinalardan anlayan her insanın da ayrı olarak saygı duyması gerekir buna. iç donanımının çoğu siemens'tir, her parçası kalite ve uzun ömürlülük konusunda ders olarak okutulmalıdır.
  • öğrenci evimin vazgeçilmez demirbaşı. seviyorum seni.
hesabın var mı? giriş yap