şükela:  tümü | bugün
 • senelerce kullanıp ondan sonra da bir aeg alarak arkasından bıçakladığımız makina. müthiş bir performans sergilemiştir kendisi senelerce yalnız, tabiri caiz olmak üzere taş gibidir.
 • türk teknolojisinin tarihindeki en sağlam makine olabilir. emekliliğe uğurlamadan önce tören yaptık. içine dolu dolu tuz ve deterjanını koyup son bulaşığını da yıkattık. törenin sonunda annem gelip kırmızı kurdelesini taktı ve sarılıp öpüştük ailecek kendisiyle, duygusal anlar yaşandı. şimdi kızı yıkıyor bulaşıkları, ama bir leydi abla değil. onun bulaşıklara kattığı o limon kokusu, çatal bıçak ve kaşıklardaki tutkunun izleri, bonkörce kullandığı su...
  rahat uyu leydi ablam...
 • 5500 e çamaşır makinası 1990ların başından beri hala çalışıyor. ekürisi leydi bizim apartmanın girişinde atılı vaziyetteydi. hurda sandım. hala faalmiş. ister inan,ister inanma.
 • 1991 yılında ben daha doğmadan evimize giren daha gençlik yıllarındayken ve performansı üst düzeyken 7 yaşında nakliyecinin kazasından en az hasarla sağ kurtulabilmiş ve 2007 yılına kadar canavar gibi çalışmış leydimiz. o bizi bırakmadı ama biz onu bırakmak zorunda kaldık. sonraki 6 senede 2 makina değiştirdik ve çok özlüyoruz. ihanetimizin bedelini çok ağır ödedik çok. şimdi her neredeysen umarım mutlusundur leydim. eğer aramızdan ayrıldıysan da ışıklar içinde uyu
 • nam-ı diğer t-1000 veya w124

  bunlardan bir tanesi 1988 veya 89 yılında evimize girmiş yıllarca kullanımış, evin yaramaz çucuğunun * mutfakta çıkardığı yangından bir iki tuşunu kaybederek de olsa sağ olarak çıkmış, iki kere taşınma gördükten sonra nem manyağı bir yazlığa sürülmüş ve orada bir sülaleye hizmet etmiş sonra bir depoya atılıp yıllarca oarada çürümeye bırakılmış, sonra benim öğrenci evime terfi ederek teperek kulanılmış, sonra birbirinden hayırsız 3 nesil kiracının elinden geçmiştir ve halen tık demeden çalışmaktadır. ömrü boyunca bir kere çalışmayı reddetmiş ama sonra naz yapmadan tamir istemeden kariyerine geri dönmüştür.

  önümüzdeki bir asır bozulacağını sanmıyorum da. ölmeden birinin onu çöpe atacağını görürsem net döverim.
 • bosch menşeili makine. şimdiki arçelik makinelerin bulaşığı yıkaması için bulaşığı elde yıkayıp öyle makineye koymak gerekirken kendisi reklamlarda görünen kirli tabakları en basit toz deterjanlarla bile baya iyi temizliyor. bazen tam temizlenmeyenler çıkıyor tabii ki.
 • kendisi benim ablamdır. benden 2 yaş büyüktür. bizim evdeki miadı en son evdeki dolabın içine sığmayınca dolmuştur ancak hayatına kardeşimin öğrenci evinde devam etmektedir.

  hatta bir de onun da abisi olan 1989 yılında alınmış bir sarı arçelik buzdolabımız var, no frost hem de az hava atmadığımız. o da şu an sevgilimin öğrenci evinde. benim geçen sene aldığım buzdolabından katbekat iyi çaılşıyor.

  arçelik hep böyle ürün üretmiş olsaydı, batar mıydı çıkar mıydı bilmem.
 • bizim ev kentsel dönüşüm kampanyası dahilinde yıkıldı, yeniden yapılıyor. kabası bitti, içe geçildi. müteahhit abiler bizden döşeme, beyaz eşya, kombi modelleri seçimlerimizi bekliyorlar. ben de tasarımcıyım bu arada. tabii insan tasarımcı olunca rölövesini al, her tarafını tasarla, mobilya çizimlerini yap, vs. gibi angarya bedavadan üzerine kalıyor.

  diyeceğim o ki, sıfırdan yapılacak, son model ankastre ürünlerle donatılacak mutfağımın bütün ölçülerini leydi 170'e göre yapıyorum (1993 model). tezgâh, dolap derinlikleri biraz irice oluyor; makinenin üst kapağını çıkartıp atmak istemediğim için, acaba mutfak tezgahını iyice yükseltsem mi diye düşünüyorum. eskaza müteahhit, marangoz, bir kişi bile gelip "abi yakışıyo mu ya yepyeni mutfağa" minvalinde bi şeyler söyleyecek olursa yemin ederim oracıkta sikip gebertirim pezevengi.

  işte o kadar kıymetli bir cihazdır.

  ha evin bir de çamaşır odası var, oraya da aeg lavamat 550 geliyor (1984 model). çamaşır odası olmasaydı da banyoya koyacak olsaydım, banyo ölçülerini de ona göre yapardım.
 • daha önce defalarca belirtilmiş ama okunmamış sanırım, yeniden belirtelim, kendisi aslen siemens olan üründür, siemens lisansı ile üretilip üzerine arçelik logosu basılan bir cihazdır, sağlamlığı da buradan gelmektedir zaten..

  91-92'de üretilen televizyonlarda samsung parmağı vardır, 97-98 de üretilen kaya gibi no-frostları da lg üretimidir mesela, fırınlarının bazıları da gaggenau üretimidir. yani arçeliğin o zamanki ürünlerinin arçelikle tek bağlantısı üzerine basılan arçelik logosudur.
 • kült bulaşık makinesidir.