şükela:  tümü | bugün soru sor
  • süper güçlere sahip servis.

    çamaşır makinesi arızası için çağırdığınız sevis makineye hiç dokunmadan arızanın ne olduğunu ve kaç lira* tutacağını söyler. sorunun daha ucuza çözülebileceğini siz de bilirsiniz, servis de bilir. hiçbir vidayı açmadan "makineyi götürmemiz gerek" der. bu arada 450 de net değildir. dükkana ulaşamadığını, net bir fiyat alamadığını söyler. aradığı başka birinin "300 lira" dediğini duyarsınız ama servis elemanı ısrarla "450 lira" der. "450 dediysem kesin değil, belki 500 de olur" der. servisçiye "iyi de bunun net fiyatını kim bilecek" diye sorarsınız, cevabını veremez. üstelik yetkili bu bir yetkili servistir.

    diyeceğim o ki, yetkili servisler en ufak bir arızada bile fahiş fiyatlar çıkarırlar. tuzları kurudur. sonuçta ülkede hak, adalet, insaniyet artık sadece köşe yazılarını süsleyen kavramlar.
  • (bkz: #63667622)
  • özellikle klima servisi kalitesiz ve de yetersiz elemanlara sahiptir. izmir 'in sıcağında klima arızası için en az 4 gün sonraya randevu verirler. geldiklerinde de parça lazım elimizde yok bahanesiyle işinizi ancak 20 günde görürler. çıldırtırlar. bir daha arçelik mi tövbe dedirtirler.
  • bursa nilüfer beşevler'de de bulunan servistir. tahminim bu servisin arçeliğin çoğunluk hissesine sahip olduğu yönündedir. böyle burnu havada böyle umursamaz servis sahibi ve çalışanlarının olduğunu tahmin edemezdim ta ki arçelik ürünü satın alana kadar. istediğiniz zamanda ürün kullanıma açma yaptırabilmek için bile tanıdığınızın olması gerektiğini söyleyebilirler. mesela cumartesi ürün satın aldınız, pazartesi veya salı değil de cuma kurulum istiyorsunuz yapamazsınız. serviste bile iş yaptırabilmek için tanıdık aramak en mükemmel en harika şeymiş.