şükela:  tümü | bugün
  • pacman adinda cok profesyonel olmayan bir packet managera sahip $irin bir distro
    (bkz: arch linux)
  • pacman adinda nadide bir paket yonetim araci olan, sadeligi on planda tutan, istikrari elden birakmamaya calisan, hizli gelisen canavar linux dagitimi.

http://www.archlinux.org/
  • binary paketleri çoğu dağıtımın aksine i686 mimarisi için derlenmiştir. bu da işlemciyi önplana çıkaran uygulamalarda * son kullanıcıya çok güzel dönmektedir.
  • tamam less is more kavramını benimsemiş, kullanan herkesin gönlünde taht edinmiş dağıtımdır. kullanımı bildiğimiz diğer dağıtımlardan farkı yoktur velakin kaputun alında işler daha farklı işliyor. kurulum çok farklı, grub,fstab gibi bir çok belgeyi kendiniz elden düzenlemeniz lazım. partition'ları bölmek için de yine metin-tabanlı bir uygulama var(cfdisk olabilir). rc.conf adında herşeyi tek yerden ayarlandığı bir dosya var. başlangıçta neler çalışacak, saat dilimi ne olacak, network bilgileri hepsi bu belgenin içindedir.

ayrıca pacmani de unutmayalım. çok nefis birşeydir kendisi.
  • kurulumu zor gibi gözükse de aslında çok basit olan, pacman gibi çok başarılı ve kullanımı inanılmaz basit olan bir paket yöneticisine sahip, uzun yıllar linux kullanan bir çok bünyeyi kendine hayran bırakan ve son dönemlerin en başarılı linux dağıtımıdır.
  • (bkz: pacman)
  • asıl özelliği light olması değil istenildiği gibi ve istenildiği kadar ayarlanabilmesidir. mesela 'alsa'yı kurarsınız ve onu başlangıçta çalıştırıp çalıştırmamak size kalmıştır. light olduğu kadar sağlamdır da. aur allah'ın lütfu bir repo`dur, arch da allah'ın lütfu bir distro'dur.

(bkz: aur)
    (bkz: rolling distro)
    (bkz: pacman)
  • kullanırken, kurarken zevk alınan linux dağıtımı.

ubuntu olsun, pardus olsun, kurarken bir üretim bandından çıkmışlık hissi veriyordu hep. kurduğunda çalışır, problemsizdir, ulan şu vlc nin altyazı encodingi nerden laaan diye kafayı yedirtmez adama. tak cd yi kur, çalıştır, kullan.

arch linux onların yanında nadide el işçiliği gibi geldi kurarken. kurduktan sonra da kapkara konsolda 1 satır yazı: "myhost login:" den başka bir şey de görünmez.

ondan sonrası tamamen kullanıcıya bırakılmış. hangi ui, hani ses daemonu, network daemonu kullanmak ister misin, kullanmak istersen bilgisayar açılırken başlasın ister misin, ekran kartın için 3 farklı driverdan hangisini kullanmak istersin, harddisk üzerindeki hangi partisyonlara ne zaman erişme yetkin olmasını istersin, belki de öyle bir şey olmasın istersin?

linux la çok haşır neşir olmamış, çok da bilgili olmayan biri kuramaz diyip sizleri mutlu etmek isterdim ama, değil. işte örneği benim. wiki olsun, aur olsun bir kere bile yolda bırakmadılar sağolsunlar. ikisi teklediği anda freenode/#archlinux girdi devreye.

evet, cd yi takıp "next next" dediğinde film oynatmıyor, office kurulmuyor, hatta inanmayacaksınız ama ilk kurulduğunda mp3 bile çalamıyor bu lanet şey. ama sabaha karşı gün ağarırken kapatmaya kıyamıyorsun bilgisayarını, çünkü onun çalışan her bir parçasını tek tek wiki den bakarak da olsa, insanlara sorarak da olsa sen bir araya getirdin.

o benim işletim sistemim ve eminim ki başka kimsenin bilgisayarında 1e1 aynısı da çalışmıyor! neden çalışsın ki hem, benim ihtiyaçlarımı, beklentimi başka kim bilebilir?
  • türkiye kullanıcı grubu kuruldu bu dağıtımın yakın zamanda.
    www.archlinuxtr.org
    irc.freenode.net/#archlinux.tr
  • acer aspire one netbook'umu süsleyen linux dağıtımı. 2006dan beri tek gözağrım olan gentoo linuxu tahtından indirme ihtimali görünen tek işletim sistemi.