şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok sağlam bi mantığı olan websitesi. sözlükte meşhur olmaması ilginç geldi. özellikle twitter'da skandal bir tweet atıp sonra silenler için, ekran görüntüsünü almaktan daha sağlam bir metod.

  örnek olarak cristiano ronaldo'nun gerçek hesabından attığı şu tweeti: https://twitter.com/…iano/status/716388213972189190

  bu site vasıtasıyla şu şekilde arşivliyoruz: https://archive.is/3mzqh

  ronaldo sözkonusu tweet'i silse bile artık bu sitede hep bu haliyle görebileceğiz. yani, o tweet'i ben atmadım, sahte demek gibi bir şansı yok.

  not: diğer siteler için nasıl işlediğini pek bilemeyeceğim.
 • internette geziyorsunuz, nitelikli bir içeriğe denk geldiniz, yer imlerinize eklediniz, bir yıl sonra içeriğe ulaşmak istediniz. bir baktınız site kapanmış, içerik silinmiş veya değiştirilmiş, ne yapacağınızı bilmez durumda kaldınız. archive.is bunu yaşamamanız için çalışan kar amacı gütmeyen bir site. adresi kopyalayıp arşivle diyorsun ve adresin kendisine ek 2. yansıyı oluşturuyorsunuz. bu da sizin o içeriğe yıllar sonra ulaşma şansınızı artırıyor. üstelik arşivlediğiniz içeriği zip olarak indirebilir, kaydettiğiniz web sayfasının ekran görüntüsünü png olarak indirebilir, kopyalarını üretip kişisel olarak saklayabilirsiniz.

  archive.org kadar rağbet görmese de, onun kadar büyük olmasa da yapanların eline sağlık diyorum.

  kullanın, kullandırtın, tanıyın, tanıtın.

  ekleme: archive.org'a göre en büyük eksiği kısaltılmış bağlantı vermesidir. archive.org'un verdiği bağlantılarda arşivlediğiniz sayfanın da adresi gözüküyor. yani yarın öbür gün archive.org kapanırsa bağlantıları kolayca ayıklayabilir, başka arşivlerde bu adresleri sorgulatabilirsiniz. archive.is kapandığında, "archive.is/abc1234" gibi bir bağlantıdan arşivlediğimiz sayfanın adresini nasıl bulacağız? tabi ki bulamayacağız.
 • kendilerini web sitelerinin zaman kapsülü olarak tanımlayan site. bu kadar kullanışlı ve faydalı çok az siteye rastladım. servis sağlayıcılığını cloudflare yapıyor bildiğim kadarıyla ancak kim tarafından kuruldu hiçbir fikrim yok. yukarıdaki girdilerde kullanımı ve amacı detaylıca yazılmış zaten. belgeye önem veren her homo sapiens mutlak surette kullanmalı ve yaygınlaştırmalı.
 • bir archive.org değildir.
 • url olarak kayit yapmasi buyuk nimet. tarihe not dusun.
 • hükümetin ileride erişimi engelleteceğine emin olduğum site. dediydi dersiniz.
 • hayvan gibi sömürdüğüm site.
 • kayıtlarının arama motorlarında yapılan aramalarda taranabilmesi ile hayranlık uyandırmıştır. bir de keşke arada sırada enlarge your penistadında abuk reklam sayfalarına yönlendirmese diyeceğim ama beleş arşivleme bir yere kadar oluyor tabii.
 • bu sitede bir sıkıntı var. is'li haliyle alınan isteklerde arşivlemede sorun yok, hatta masaüstü linklerinde de sıkıntı olmuyor ama ne zaman mobilden linkine tıklasam porno sitelere istek yapıyor. mesela archive.fo'da böyle bir sorun yok. ki ikisi aslında aynı site diye biliyorum.

  bence en mantıklısı archive.today yazınca hangi siteye yönlendiriyorsa o siteye girmek.

  edit: fo'da da aynısını yapıyor. sanırım mobil istemci ile girince sıkıntı oluşuyor. hayır gizli modla farklı tarayıcılarla girince de aynı durum mevcut. mobilden masaüstü sitesi isteyince düzgün çalışıyor. acaip harbiden.