şükela:  tümü | bugün
 • kuzey kutbuna verilen ingilizce isim.. (bkz: arktik)
 • koç grubunun romanya'nın gaesti kentindeki tesislerinin adı.. buraya 30 milyon euro yatırım yaparak romanya'da daha önceden kamuran çörtük ile zedelenen turko imajını güçlendirmi$ tesisler..
 • arçelik'e bağlı olarak çalışan fabrika (ve marka).

  ek bilgi:
  "üretime 1970 yılında başlayan arctic, 1972 yılında ilk ihracatını fransa’ya gerçekleştirdi. montreal protokolü’ne uyum çerçevesinde 1994 yılında doğu avrupa’da ilk cfc’siz soğutucuları üreten fabrika olan arctic 1997 yılında özelleştirildi. bu tarihten sonra bazı teknoloji yatırımları da yapılan arctic, 2002 yılında arçelik a.ş. tarafından satın alındı."
 • (bkz: arctic ocean)
 • http://vimeo.com/24456787

  izleyin, müteşekkir kalacaksınız :)
 • kuzey kutup dairesinin üstünde yer alan, türkçesi arktika olan kelime yunancada arktos olarak bilinen ve yunancada anlamı ayı olan kelime.

  kısacası arktika dediğimiz yer ayıların ülkesi anlamına gelirken, diğer yandan antarctic (türkçesi antarktika) dediğimiz güney kutup dairesini tanımlayan yer ise ayıların olmadığı ülke (yunanca da antarktikos) anlamına gelmektedir.
 • brezilyalı yönetmen joe penna'nın yazıp yönettiği, mads mikkelsen ve maria thelma smáradóttir'in oynadıkları drama filmi. film boyunca neredeyse hiç diyalog olmadığı not düşülmüş.

  trailer
 • bugün filmekimi 2018 kapsamında rexx sineması'nda izlediğim, yönetmenliğini joe penna'nın yaptığı, başrolünde mads mikkelsen'in yer aldığı 2018 yapımı film.

  film, dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 71. cannes film festivali'nin geceyarısı özel gösteriminde yapmıştır.

  yıldız oyuncu mads mikkelsen'in ''hayatımın en zor çekimiydi'' dediği film, bir ''doğaya rağmen hayatta kalma hikâyesi'' anlatıyor. neredeyse hiç diyalog kullanılmayan filmde, uçağı kutup bölgesinde düşen bir kazazedeyi çoğu sahnede dublör kullanmadan canlandıran mikkelsen, filmi tek başına sürüklüyor. kahramanının amansız doğa felaketlerinden kurtulmak için insanüstü çaba gösterdiği, minimal yapısı, olağanüstü görüntüleri ve kontrollü yönetim tarzıyla övgü toplayan film, proje aşamasındayken mars’ta geçiyordu, sonradan kutuplarda geçecek şekilde değiştirildi ve çekimleri izlanda’da yapıldı.

  öncelikle şunu söyleyebilirim ki film, son yıllarda izlediğim en gerçekçi hayatta kalma mücadelesini içeren bir oyunculuğa ve yönetmenliğe sahip. filmin ilk saniyelerinden itibaren beyaz perdeden çıkıp adeta seyircinin üzerine işleyen soğuk, film boyunca etkisini hiç kaybetmiyor. film, sadece iki ana karakter üzerinden ilerlese de oldukça akıcı ve yer yer gerilim dozu yüksek bir seyir zevki sunuyor. başrol oyuncusunun başarısına ise diyecek söz yok hakikaten. belki de bir film için bulunabilecek en zorlu şartları içeren ve yer yer de insan sınırlarını aşan doğa koşulları karşısında başrol oyuncusunun hayatta kalma gayreti ve inancı ayakta alkışlanacak cinsten. tabii sadece iki oyuncu üzerinden ilerleyen ve eylemlerin daha ön plana çıktığı filmde diyalogların neredeyse hiç olmayışı kendisinin eksikliğini hiç hissettirmiyor. görüntü yönetmeninin doğanın karlarla kaplı şartlarında yakalamış olduğu ve seyrine doyum olmaz manzaralar ile geniş açılı çekimler sayesinde bizlere görsel şölen sunarak tabloluk manzaralar izletiyor. hayatta kalma mücadelesi, kararlılık, yalnızlık, çaresizlik, korku ve tükenmişlik gibi kavramları son derece yoğun işleyen film, kesinlikle izleme listesine alınması gerekiyor.

  filme puanım: 7,5